Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Veľký online cestovateľský festival Cestou necestou

8. marca 2021 o 18:00 - 28. marca 2021 o 23:30

20€ - 30€
Situácia s cestovaním je veľmi náročná a ovplyvnila aj nás, ako organizátorov najväčšieho cestovateľského festivalu na Slovensku. Každoročne sa v marci stretnú v Bratislave stovky cestovateľov, divákov a nespočetné množstvo našich priateľov. Aby sme vás, fanúšikov cestovania, mohli aspoň trochu inšpirovať k budúcim cestovateľským zážitkom, rozhodli sme sa náš veľký festival preniesť aspoň do online sveta. Aj keď vieme, že nie je nad osobný kontakt, v momentálnej dobe je toto to najlepšie, čo môžete v rámci cestovania v marci 2021 zažiť.
Prešli by ste sa radi okolo Annapurny v Nepále, Kungsleden vo Švédsku alebo lákajú vás ferraty v Taliansku? Alebo radšej by ste išli za domorodcami do Papue-Novej Guinei, spoznali Tasmániu, cestovali po svete bez peňazí, alebo naskakovali na nákladné vlaky po ceste naprieč Amerikou? A to nie je všetko. Máme tu aj Bolíviu, Peru i Indonéziu a aj cestovanie s deťmi 😉
10 online prezentácii, ktoré sme nahrali pre vás a ktoré si môžete pozrieť od 8.3. do 28.3.2021 kedykoľvek z pohodlia vlastného domova.
Zároveň dávame opäť do obehu 10 prezentácií, ktoré boli dostupné počas Vianoc. Viac informácií nájdete tu.

Jana Kubalíková a Milan Lahučký – Bolívia a Peru

Bolívia bola náš sen až do momentu, kým sme tam prišli. Dávala nám jednu facku za druhou, čo presnejšie tým myslíme sa dozvieš na prednáške. No prečo sme si ju vybrali? Lebo sa tu nachádza národný park Toro Toro, v ktorom sú odkryté stopy dinosaurov, soľná púšť Uyuni a jej ružovučké plameniaky. Z Bolívie sme sa premiestnili do bezproblémového južného Peru, kde sme naše najkrajšie dni strávili na motorke. Ako na každom tripe aj tentokrát ma priateľ stratil z motorky no následne sa mu to vrátilo. Navštívili sme aj Machu Picchu bez toho aby sme to príliš plánovali a zažili malé peruánske Galapágy za rozumný peniaz. Na prednáške sa dozvieš ako nás vytrápila výšková choroba a ako sme jej dali šancu aby nás porazila. Ako sme omylom prepašovali trošku koky na Slovensko a preberieme si aj naše náklady na mesačnú cestu do Peru a Bolívie.

Články: Peru, oprávnená turistická destinácia, Bolívia nám dávala jednu facku za druhou, Koľko stojí cestovanie po Peru a Bolívii

Dĺžka prezentácie: 72 minút

Trailer

Bara Líška – Čo nás učí cestovanie s deťmi aneb svetom s deťmi v prevahe

Prvé krôčiky na Fiji, prvé plávanie na Islande, prvá pizza v Taliansku. Ale aj kojenie na schodoch kostola, prebalovanie na kapote auta, plač v múzeu. S deťmi je naše cestovanie intenzívnejšie, pomalšie a otvorenejšie miestnym. Našli sme odvahu nečakať kým deti vyrastú. Sme vďační za každý šťastný návrat. Nerozhodí nás rozhodený režim. Robí nám radosť byť spolu na cestách. S teraz už päťročným synom a trojročnými dvojičkami sme už precestovali kus sveta od Mexika po Nový Zéland, a radi sa podelíme aké to je cestovať, keď sú deti v prevahe.

Dĺžka prednášky: 57 minút.

Jaroslav Staník – Stopom okolo sveta bez peňazí

Prešiel som stopom celý americký kontinent bez peňazí. Navštívil som úžasné miesta a stretol úžasných ľudí. Naučilo ma to že to najcennejšie čo v živote máme je náš čas.

Dĺžka prezentácie: 92 minút

Prezentácia bola nahraná na podujatí v Nervose na jeseň 2020. Do prezentácie boli vložené extra fotky z Európy na začiatok.

Dušan SimoníkFerraty okolo Cortiny d´Ampezzo

Malebné talianske mestečko Cortina d´Ampezzo, ležiace v údolí Valle d´Ampezzo a obklopené viacerými impozantnými trojtisícovými vrcholmi Dolomitov, ponúka širokú škálu outdoorových aktivít. Nordická chôdza, pešia turistika, cykloturistika, horolezectvo aj výstupy po zaistených cestách (Via ferrata) umožňujú dostať riadnu dávku adrenalínu a užiť si neskutočné výhľady. Pozývam vás na virtuálnu prehliadku Via ferrát Michielli Albino Strobel, Sci Club 18, Ettore Bovero a Giovanni Lipella.

Ferraty, ktoré prešiel Dušan

Články: Ferratový raj pre pokročilých, Geoferrating

Dĺžka prezentácie: 54 minút

Zdeno Horevaj – Papua-Nová Guinea – najmenej prebádaná krajina

Papua Nová Guinea má vo svete veľmi zlé meno. Bola preslávená kanibalizmom, hlavné mesto Port Moresby patrí medzi najnebezpečnejšie mestá sveta, až 40 % obyvateľov žije autonómne bez prístupu ku globálnej civilizácii, má jeden z najvyšších výskytov HIV a AIDS, zdravotná starostlivosť je na katastrofalnej úrovni, je známa vysokou aktivitou vulkánov a cyklónov a takto by som mohol vymenovávať ďalšie negatíva, ale na druhej strane je to neuveriteľne krásna, pestrá a rozmanitá krajina s miestami takmer nedotknutými civilizáciou, plná kultúrneho a prírodného bohatstva. Na svoje si tu prídu botanici, zoológovia, lingvisti a najmä cestovatelia a dobrodruhovia. Cestový ruch Papuy Novej Guiney má budúcnosť, avšak masová turistická destinácia sa z nej tak ľahko a skoro nestane, napriek tomu už teraz ponúka dobrodružné a nezabudnuteľné cesty.

Prezentácia trvá 56 minút a bola nahraná v decembri na komornom podujatí v Poprade.

Jana Kubalíková – Nepál, kde cesta je cieľ

Nepál bol poslednou zástavkou na našej polročnej ceste po Ázii. Z prednášky sa dozvieš ako sme výhodne nakúpili turistickú výbavu v Kátmandu, absolvovali trek okolo Annapurny a prezradíme ti, že v Himalájach ťa môžu čakať aj horšie veci ako je výšková choroba. Okrem trekovania sme navštívili nepálske safari v národnom parku Chitwan kde sme videli nosorožce, zažili oslavy nepálskeho nového roku s nádychom hinduizmu v mestečku Bhaktapur, spoznali nepálsku rodinku s ktorou sme v kontakte dodnes a uvedomili si, že k najkrajším zážitkom ti stačí jazda nepálskym autobusom. Z mesačnej návštevy Nepálu sme si odniesli nečakane nepríjemné zážitky, na ktoré teraz s úsmevom spomíname. Je to úžasná krajina, ktorú treba navštíviť čo najskôr, kým je stále taká autentická!

Dĺžka prezentácie: 47 minút

Trailer k prednáške

Články: Nepál, kde cesta je cieľ, Trek okolo Annapurny – dôležité informácie, čísla a ceny, Safari v Nepále? Áno, v Národnom parku Chitwan!

Lenka Lepeňová – Kungsleden a Dolomity

Pôvodne skoro rok plávované 2 mesiace v USA s permitmi do Sierra Nevada a parkov v štáte Washington plus iných ďalších, sa nám „vďaka“ korone zmenili na mesiac voľna v Európe. S túžbou vyskúšať niekoľkodňový trek sme sa vybrali do slobodnej krajiny bez korona obmedzení – do Švédska a následne na to do Dolomitov do Talianska, kde nebolo treba absolvovať karanténu. Prešli sme tak severnú polovicu Kungsledenu a zopár krásnych ferát v Taliansku. Strávili sme nádherný mesiac v stane, zažili, čo je to mať skoro stále mokré tenisky (ktoré po pol dni sucha super vyschnú) a že merino tričko po týždni bez prania trochu stvrdne 🙂

Dĺžka prezentácie: 28 minút

Amin Nakhlé – 40000 km naprieč Amerikou

Prepotené ponožky, deravé tričká, nedostatok spánku, dlhé kroky, krátke jazdy, spálené ruky, alkoholom nasýtený pot, sprchy v mestských fontánach, nohavice praté v pozostatkoch doby ľadovej, kvalitný čas s mliečnou dráhou, nelegálne prekročené hranice, 8 mesiacov bez stanu a strechy nad hlavou, 40 000km naprieč americkým kontinentom bez koruny na transport alebo ubytovanie. Stopom, nákladnými vlakmi, jachtami a hlavne pešo. Príď si vypočuť, ako Amin strieľal zo zbrane na Aljaške, Mexiko nelegálne prešiel na nákladných vlakoch s deťmi kartelu, stopol loď cez Karibik, pohneval si pouličných policajtov v Kolumbií a spoznal južnú Ameriku bez zastávky pri svetových divoch alebo pamiatkach.

Dĺžka prezentácie: 112 minút vrátane diskusie. Prezentácia bola nahrávaná na komornom podujatí 12.10.2020 v Bratislave. Ospravedlňujeme sa, že v diskusií nie sú počuť otázky ľudí, ale iba Aminove odpovede.

amin
amin

Hanka a Peťo Chrenkovci – Tasmánia – krajina čudesných zvierat, magických stromov a divokej histórie

· Spoznajte tento rôznorodý ostrov u protinožcov, ktorý je síce súčasťou Austrálie, no tvorí samostatný unikátny svet.
· Navštívime niekoľko národných parkov a zoznámime sa s čudesnými zvieratami, ktoré nikde inde nežijú.
· Nazrieme do životného kolobehu stomov a vysvetlíme si, prečo si tu treba čistiť topánky predtým ako idete na turistiku.
· Spoznáme jedinečný, no krehký ekosystém v tomto odľahlom kúte sveta.
· Na krátko nahliadneme aj do divokej histórie tohto ostrova a vysvetlíme si prečo a ako formovala jeho súčasnú podobu.
· A na záver nevynecháme ani prazvláštne a jedinečné múzeum moderného umenia v Hobarte.
· Pozrite si s nami to najzaujímavejšie z nášho putovania po magickom ostrove, ktorý domáci s láskou prezývajú Tassie.

Dĺžka prezentácie: 53 minút

Trailer

Tomáš Šmátrala – Dobrovoľníctvo na Sumatre – Návrat k prirodzenosti

Rozprávanie o dobrovoľníctve v tropických dažďových pralesoch na Sumatre a o čistení pláží priľahlých ostrovov v Indonézii. Pomoc pri ničení pytliackych pascí a ochrane ohrozených druhov zvierat, ako sú tigre, slony a orangutany sumatrianske. Život meniaca skúsenosť, človek si až tam uvedomí, ako málo naozaj potrebuje k životu a pripomenie si skutočné hodnoty, akými sú zachovanie pôvodnej prírody a divokých zvierat. Večerné zaspávanie pri hmyzích symfóniach a ranné prebúdzanie sa za zvukov pralesného vtáctva a opíc, pitná voda v riekach, žiadna zbytočná elektronika, to všetko môžete zažiť aj vy, príďte sa dozvedieť viac.

Dĺžka prednášky: 82 minút.

Ako bude fungovať a ako pustiť online prednášku?

  • Po úspešnej kúpe vstupenky uvidíte, že súčasťou kúpy je dokument. V ňom link na stránku, kde 5-10 minút pred časom premietania (teda medzi 17:50-18:00) dopíšeme heslo, vďaka ktorému otvoríte video. Tento link si uložte a potom, kedykoľvek po 18:00 sa môžete pripojiť a pozerať. Ak nestíhate byť načas za počítačom, nevadí. Prezentácia bude online až do doby, ako je uvedené na stránke podujatia.
  • Kód a prístupové údaje vám prídu aj emailom. V emaile ich nájdete na tomto mieste.
  • Pre ľahšiu orientáciu sme pre vás pripravili aj videonávod, kde nájdete inštrukcie. Ak by vám čokoľvek nešlo, píšte nám prosím na info@cestounecestou.sk.
  • Videá máme zatiaľ natočené v predstihu a prístup k nim bude kedykoľvek počas stanovenej doby. Počas celej doby môžete písať otázky pre prezentujúceho. Odpovede prezentujúcich Vám zašleme po ich zodpovedaní, či už vo forme textu, audio alebo video súboru (link na kladenie otázok nájdete spolu s linkom pre video).

Vstupenky

Tickets are not available as this udalosť has passed.

Podrobnosti

Začiatok:
8. marca 2021 o 18:00
Koniec:
28. marca 2021 o 23:30
Cena:
20€ - 30€
Udalosť Kategória:

Miesto udalosti

Online prednáška

Organizátor

OZ Cestou necestou