Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

10 online cestovateľských prednášok na dlhé zimné večery

21. decembra 2020 o 18:00 - 10. januára 2021 o 23:30

5€ - 20€

Novinka 17.2.2021: Nižšie uvedené prednášky budú opäť k dispozícií a to od 8.3. do konca marca. Vstupenky nájdete celkom dole na stránke. Nižšie je popis z Vianoc :).

2x Cesta okolo sveta, Poslední kovboji Kolumbie, V kraji čarodejníkov (Mexiko), Pacifická hrebeňovka, Svätojakubská cesta na Slovensku, Kom-Emine – 570 kilometrov peši naprieč Bulharskom, GDMBR – Z Kanady po Mexiko bicyklom cez kopce, Guinea očami bubeníkov i 1000 km peši v Európe počas korony

10 online prezentácii, ktoré sme nahrali pre vás a ktoré si môžete pozrieť od 21.12.2020 do 10.1.2021 kedykoľvek z pohodlia vlastného domova. A možno pre vás pripravíme ešte nejaké prekvapenie ?. (Prekvapením je prístup k prednáške Michala Knitla o Indonézii a Papue-Novej Guiney).

Tomáš Vilček – Cesta okolo sveta Tomas World Expedition

Cestovateľská vášeň Tomáša prinútila zbaliť si caky- paky a vyraziť na vandrovku do sveta. Irán, Afganistan, India, Bolívia, Pobrežie Slonoviny a oveľa viac. Na ceste okolo sveta zažíva nevídané dobrodružstvá a stretáva mnoho inšpiratívnych ľudí. Ocitá sa zoči-voči občianskym vojnám, teplotným extrémom, pozerá do tváre tým najstrašidelnejším chudobám… Popritom stopuje tisíce kilometrov a kempuje v divočine pod miliónmi jagavých hviezd. Cestuje v čase, aby sa nadýchol čarovnej histórie a dotkol fascinujúcich kultúr. Táto cesta vás vtiahne do silných exotík. Tak autenticky, až zabudnete, že ste doma. Pridajte sa k Tomášovi, bude to vzrušujúca jazda svetom.

Cesta trvala jeden rok. Prezentácia trvá 58 minút. O ceste vznikol aj cestopis Tomas World Expedition.

Peter Perešíni – GDMBR – Z Kanady po Mexiko bicyklom cez kopce

Great Divide Mountain Bike Trail je najznámejšia „off-road“ bicyklová trasa v USA. Trasa sa tiahne sa pozdĺž Rocky Mountains a kopíruje CDT do miery ako to poľné cesty dovolia takže o stupanie nie je núdza. S bratom sme sa na začiatku leta 2018 vydali na tento cyklistický klenot divokého západu a počas trochu mesiacov sme každé ráno vstávali s cieľom vidieť niečo nové. V prednáške by som rád predstavil samotnú trasu, čosi z logistiky, vysoké hory, ďaleké planiny, vyľudnené mestá a prehistorické civilizácie.

Cesta bola podporená z nášho Expedičného fondu. Podporiť ho môžete aj vy svojimi 2% z daní. Prezentácia trvá 43 minút.

Jana Čavojská – Poslední kovboji Kolumbie

Rozprávanie o llaneros, mužoch z nekonečných plání, ktorí medzi Andami a venezuelskou hranicou pasú stáda kráv, o hľadačoch smaragdov, o živote v tieni Pabla Escobara a o tom, ako sa z najnebezpečnejšieho mesta na svete stalo mesto, ktoré dávajú za vzor sociálnych inovácií. O tom, s čím všetkým zápasia utečenci z krachujúcej Venezuely. O večeri vo väzení. A o miestach magického realizmu z románomv Gabriela Garcíu Márqueza.

Dĺžka prezentácie: 71 minút

Jana Čavojská: “Zaujímajú ma ľudia a ich príbehy kdekoľvek na svete vrátane konfliktných oblastí, krajín s komplikovaným medzinárodným statusom, prebiehajúcich kríz a katastrof. Pracovne som s fotoaparátom precestovala takmer sedemdesiat krajín, mnohé z nich opakovane. Robila som reportáže napríklad z Južného Sudánu, Haiti po zemetrasení, hranice s Islamským štátom, Iraku, Mjanmarsku, východnej Ukrajiny, rohingských utečeneckých táborov v Bangladéši, utečeneckej krízy v Európe, Indie, Gruzínska, z kenských slumov aj hôr, kde žije kmeň pôvodných obyvateľov a vláda ho chce vysťahovať kvôli národnému parku, zo smaragdových baní v Kolumbii, z neuznaných krajín ako Abcházsko, Náhorný Karabach, Podnestersko… Za reportáže aj fotografie som získala niekoľko ocenení.”

Ada Gálová – Kom-Emine – 570 kilometrov peši naprieč Bulharskom

Viete, že aj v Bulharsku majú svoju „Cestu hrdinov SNP“? A dokonca hornatejšiu a ďalej od civilizácie než je tá naša! Po hrebeni Starej Planiny som šla sama 3 týždne naprieč Bulharskom po červenej značke z vrchu Kom až k moru na mys Emine.

Dĺžka prezentácie: 46 minút

Castor Sanchéz – Svätojakubská cesta na Slovensku

Camino de Santiago nie je len španielsky, ale celoeurópsky fenomén. Keď chceš vedieť, čo je to Camino, kedy a ako vzniklo a kadiaľ vedie na Slovensku, táto prezentácia ťa určite bude zaujímať.

Dĺžka prezentácie: 33 minút

Matej Rajkovič – 650 km pešo po Slovensku – Príbeh púte po Svätojakubskej ceste

Príbeh obyčajného Slováka, ktorý prešiel pešo celé Slovensko z Košíc až do Bratislavy po Svätojakubskej ceste. V Matejovej prednáške sa dozvieš, aké to je kráčať 30 dní Slovenskom, akí sú Slováci naozaj, čo bolo preňho to najťažšie, no hlavne ako sa aj ty sám môžeš vydať na svoju vlastnú cestu Slovenskom a cestou nájsť to najdôležitejšie – samého seba.

Dĺžka prezentácie: 57 minút

Bonusová prednáška. Kým Castor hovorí viac o tom, ako sa dostal k Svätojakubskej ceste na Slovensku a ako ju pátrali a určovali, Matej hovorí o jej prechode a svojich zážitkoch z cesty, ako aj sa na ňu pripraviť.

Michal Knitl – Pacifická hrebeňovka a kanadské Rockies

Pacifická hrebeňovka je túra dlhá 4265 km od hraníc Mexika po Kanadu, ktorú ľudia idú 4-6 mesiacov. Začal som 11.4.2019 na hraniciach s Mexikom. Vybral som si dobrý rok. Rok, keď napadlo najviac snehu za 25 rokov. Cez 5 týždňov som šlapal v snehu. Cez zasnežené sedlá, zamrznuté jazerá, stanovanie na snehu až kým sa začal topiť. Prekračovanie po pás hlbokých riek bolo ešte divokejšie ako hlboký sneh. Vytvorili sme skupiny a spolu sme hľadali miesta, kde rieky prekročiť… 5,5 mesiaca v prírode, 4000+ kilometrov peši a 5 párov tenisiek. O ceste vznikol aj cestopis Pacifická hrebeňovka.

Dokument s viac ako 500 fotografiami nahovorený podľa scenára, 41 minút

Michal Knitl – 1000 km peši po Európe počas korony

Koronavírus priniesol zmeny do života väčšiny ľudí. Mal som ísť do sveta, ale nedalo sa. Prvé kroky viedli do Tatier, Slovenského raja a Fatry. Až tri dni po otvorení hraníc Francúzska som sa s priateľmi vydal na Korziku, kde sme prešli GR20. Hovorí sa o nej ako o najťažšej a najkrajšej túre Európy. A veru, GR20 prekvapí svojou náročnosťou každého. Neskôr som sa presunul do Chamonix, a prešiel som Tour de Mt. Blanc. Mesačný výlet som ukončil turistikou vo Švajčiarsku v okolí Adelbodenu a Interlakenu. O týždeň neskôr otvorilo hranice aj Nórsko. Oblasti Lyngen, Senja, Lofoty a Kvaloya na severe, ako aj túra pri nórsko-švédsko-fínskej hranici boli tým najfotogenickejším prostredím, v akom som kedy bol. Na záver sa pozrieme aj na tri septembrové dni do Dolomitov.

O zážitkoch si môžete prečítať aj v ebookoch: GR20 a Tour de Mont Blanc a 400 km peši za polárnym kruhom.

Dokument s viac ako 500 fotografiami nahovorený podľa scenára, 43 minút

Jana Čavojská – V kraji čarodejníkov (Mexiko)

Rituály šamanov z mesta Catemaco, ktoré majú pôvod v tradíciách, vo woodoo a santerii, privezených spolu s otrokmi z Afriky, a v španielskom katolicizme, a dokážu vraj liečiť, privolať šťastie aj zabiť. Jazdci na divokých koňoch a býkoch a obrovské sombrerá ich divákov. Tisíce piesní tradičných muzikantov mariači. A muše, tretie pohlavie etnika Zapotékov, muži, ktorí sa cítia byť ženami a túžia po láske heterosexuálneho muža, ktorá sa nikdy nemôže naplniť… Moja cesta Mexikom na začiatku pandémie.

Dĺžka prezentácie: 34 minút

Martin Kosák – Cesta okolo sveta za 124 dní

5 kontinentov a 16 krajín za 124 dní len s ruksakom – moja cesta okolo sveta, ktorú som dal za 4 mesiace a na ktorej som videl a zažil nezabudnuteľné veci.

Top zážitky: Šnorchlovanie s mantami na Bali, skydiving v Austrálií, jazda na koni v Patagónií, jazda na štvorkolkách v Peru

Navštívené krajiny: Srí Lanka, Singapur, Thajsko, Vietnam, Malajzia, Indonézia, Austrália, Nový Zéland, Juhoafrická Republika, Brazília, Čile, Argentína, Peru, Kolumbia, Kanada, Spojené štáty

Dĺžka prezentácie: 48 minút

O zážitkoch si môžete prečítať aj v Martinovom tlačenom cestopise.

Daniel Makovický – Za bubnami do Guiney (Afrika)

Strávili sme mesiac v Guinei, západnej Afrike, aby sme sa zdokonalili v hre na bubny a zažili miestnu hudbu takú, aká je. Porozprávame o živote s majstrom hry na djembé Bolokadom Condé a jeho rodinou a priblížime atmosféru hlavného mesta Conakry i cestovania do vzdialených dedín bez moderných výdobytkov. Okrem fotografií a videí umocníme zážitok z rozprávania aj živou ukážkou hry na tradičné hudobné nástroje Guinei.

Dĺžka prezentácie: 48 minút

Daniel Makovický je milovník afrických bubnov a africkej hudby. Vyše 15 rokov hrá na bubon djembé a je umeleckým vedúcim zoskupenia Jamadan, vedie bubenícke workshopy. Nie je typickým zapáleným cestovateľom, no na svoj prvý kontakt s hudobnou Afrikou sa dlho pripravoval. Pracuje ako lektor anglického jazyka a prekladateľ.

Ako bude fungovať online prednáška? Čítajte pozorne :).

  • Po úspešnej kúpe vstupenky uvidíte, že súčasťou kúpy je dokument. V ňom link na stránku, kde 5-10 minút pred časom premietania (teda medzi 17:50-18:00) dopíšeme heslo, vďaka ktorému otvoríte video. Tento link si uložte a potom, kedykoľvek po 18:00 sa môžete pripojiť a pozerať. Ak nestíhate byť načas za počítačom, nevadí. Prezentácia bude online až do doby, ako je uvedené na stránke podujatia.
  • Kód a prístupové údaje vám prídu aj emailom. V emaile ich nájdete na tomto mieste.
  • Pre ľahšiu orientáciu sme pre vás pripravili aj videonávod, kde nájdete inštrukcie. Ak by vám čokoľvek nešlo, píšte nám prosím na info@cestounecestou.sk.
  • Videá máme zatiaľ natočené v predstihu a prístup k nim bude kedykoľvek počas stanovenej doby. Počas celého týždňa môžete písať otázky pre prezentujúceho. Odpovede prezentujúcich Vám zašleme po ich zodpovedaní, či už vo forme textu, audio alebo video súboru (link na kladenie otázok nájdete spolu s linkom pre video).

Vstupenky

Tickets are not available as this udalosť has passed.

Podrobnosti

Začiatok:
21. decembra 2020 o 18:00
Koniec:
10. januára 2021 o 23:30
Cena:
5€ - 20€
Udalosť Kategória:

Miesto udalosti

Online prednáška