Magická Praha

Ankety najrôznejších časopisov a cestovateľských portálov ju zaraďujú medzi najkrajšie mestá sveta. Pravidelne v rebríčkoch predbieha Paríž, Barcelonu ba aj Rím. Oslňuje, vábi, je tajomná až vyráža dych. V čom teda vyniká nad ostatnými metropolami a prečo by ste ju rozhodne mali navštíviť?

Foto: Dagmar Veselovská

Praha pre všetkých a v každom ročnom období

Praha ponúka bohatú škálu zážitkov pre všetkých návštevníkov. Vďaka zoologickej záhrade (aj tá sa radí k najlepším na svete), Svetu medúz alebo Múzeu zmyslov si ju zamilujú rodiny s deťmi. Mladé páry sem láka kultúra, nákupy a zábava, staršie páry oslnivá prehliadka pamiatok, kombinovaná s gurmánskou turistikou a štýlovým ubytovaním. Stačí si vybrať niektorý zo stoviek hotelov a penziónov s oslnivými výhľadmi priamo v centre mesta.

Praha stovežatá

Či už sa vydáte na Karlov most, do malebných uličiek Malej Strany alebo budete sledovať magické predstavenie orloja na Staromestskej radnici, každá prechádzka Prahou je spojená s obdivovaním architektonických pamiatok. Sú dlhoročné aj moderné, siahajú od stredoveku až k postmoderne a prím medzi nimi hrajú pražské veže. Sami zistíte, že Praha rozhodne nie je len stovežatá a že aj tých prístupných vyhliadok je oveľa viac, než by ste čakali.

Aj veže pochádzajú z najrôznejších čias. Napríklad Prašná brána je jednou z najvýraznejších pamiatok neskorej gotiky a zároveň monumentálnym vstupom do Starého Mesta, zatiaľ čo Petřínska rozhľadňa vznikla až na konci 19. storočia a Žižkovská televízna veža dokonca na konci 20. storočia. Staromestská mostecká veža ponúka prekrásny výhľad na Vltavu a Karlov most z výšky. V Novomlynskej vodárenskej veži si okrem výhľadov užijete expozíciu Praha horí! o pražských hasičoch a ničivých požiaroch, na Pražský hrad sa najlepšie pozriete priamo z veže katedrály sv. Víta. Ako na dlani budete mať nielen mesto, ale aj Kráľovský palác, Baziliku sv. Jiřího alebo legendami opradenú Daliborku.

Chrám sv. Víta

Starobylá i moderná križovatka Európy

Krásu Prahy a jej viac než tisícročné dejiny ocenil aj svet, historické jadro mesta plné jedinečných stavieb bolo roku 1992 zapísané na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Pôsobivá architektúra, veľkolepé námestia a monumentálne stavby vás jednoducho pohltia a nepustia. Množstvo malebných zákutí však objavíte aj mimo historického centra. Zájdite sa pozrieť na Vyšehrad alebo do Stromovky, užite si prechádzky po Letnej alebo po nábrežiach Vltavy a obdivujte miesta, kde sa história stretáva v neočakávaných kontrastoch s modernou architektúrou, napríklad secesný klenot Prahy Obecní dům, galéria Mánes, sklenená fasáda Novej scény Národného divadla, obchodný dom Kotva s Retro múzeom alebo Tancujúci dom.

Chute a vône metropoly

Túžite skombinovať súčasnú, secesnú i klasicistickú architektúru s gurmánskou turistikou, navštíviť skvelé pivnice a pivovary a užiť si povestné pražské kaviarne, galérie a ateliéry mladých umelcov a dizajnérov? Áno, dá sa to. Stačí navštíviť dve ikonické pražské štvrte, ktoré sa neustále menia pred očami: Holešovice plné nekonvenčného umeleckého života a Karlín, ktorý zažil veľké znovuzrodenie po povodni v roku 2002.

Foto: Lukáš Růžek

Tradícia pražských vianočných trhov 

Praha je skutočne metropolou, ktorá žije v každom ročnom období a neustále sa v nej niečo deje, keďže i väčšina jej pamiatok je otvorená celoročne. Na sklonku roka v nej môžete zažiť aj tradičné české Vianoce. Ich podmanivú atmosféru obdivuje celý svet a nádherné a obľúbené Vianočné trhy na Staromestskom námestí dekorovali Prahu titulom jednej z najkrajších vianočných destinácií sveta.

Zasneženými uličkami dôjdete na Staromestské námestie, kde pod slávnostne ozdobeným a osvetleným stromom stoja jasličky a pri stánkoch sa predstavujú tradičné ľudové remeslá. Trhy rozvoniavajú tradičnými vianočnými dobrotami ako sú horúce gaštany, varené víno, punč alebo perníky, v stánkoch si môžete kúpiť ručne vyrobené lokálne výrobky – napríklad fúkané sklenené vianočné gule, figúrky zo slamy a šúpolia alebo perličkové ozdoby z fúkaných sklenených perál s puncom UNESCO. Netušenú romantiku ponúkne aj plavba do pražských Benátok alebo jazda historickou električkou žiariacimi ulicami – skrátka toto nikde inde nezažijete.

Foto: Libor Sváček

Originálne pražské príbehy

Niekto miluje na Prahe jej rozprávkovú atmosféru, množstvo červených striech, pompézne barokové záhrady, fascinujúce dlažobné kamene so zlatistými odleskami, iný zase české pivo či bohatý kultúrny život. A niekto má na nej najradšej jej príbehy.  Či už je to ten o tajomnom Golemovi a výstrednom cisárovi Rudolfovi II.,letohrádku Hviezda, o vášňach kráľovského rodu Přemyslovcov alebo tajomstvách Nového Sveta, či už je to Praha Kafku, či Hašekovho Švejka – všetky tieto príbehy – a aj mnohé iné – sú ďalšou lákavou pozvánkou, aby ste sa do tajomnej atmosféry tohto krásneho mesta ponorili a hľadali v ňom oveľa viac než len to, po čo ste si vlastne prišli.

Viac tipov na aktuálne zážitkové podujatia v hlavnej českej metropole nájdete na www.kudyznudy.cz