Branislav Strečanský – Ilha de Mocambique a iné vychytávky

Mozambik nepatrí medzi krajiny s veľkou turistickou návštevnosťou. Veľa turistov sa iba obtrie okolo hlavného mesta Maputa popri návšteve národných parkov v Južnej Afrike. Táto bývalá portugalská kolónia má pritom tisíce kilometrov pobrežia Indického oceána, národné parky, hory… Inak vníma krajinu návštevník, ktorý z okna klimatizovaného autobusu vidí najviac pár stoviek kilometrov, inak človek, ktorý v krajine pracoval ako humanitárny pracovník a niekoľkokrát sa do nej vrátil na návštevu priateľov. Keď ma po prvý raz odvelili do Afriky, nebol som nadšený, nakoľko mojou srdcovkou bola Stredná Amerika, kde som strávil isté obdobie svojho detstva. Afrika sa mi videla špinavá, surová, cudzia… Nerozumel som ľuďom, ich životnej motivácii. Veľmi rýchle sa však dostavil efekt, ktorý pozná takmer každý, kto sa v Afrike pohyboval: “láska na druhý pohľad”. Áno, po prvotnom kultúrnom šoku si väčšina ľudí Afriku zamiluje. Pre jej prírodu, ľudí, jedlo (áno, majú tam aj jedlo), pre veľmi zvláštnu esenciu života, ktorá sa v Afrike zachovala od prazačiatku existencie živočíšneho druhu človek. Láske na druhý pohľad som podľahol aj ja. Počas voľných dní som Mozambik objavoval na vlastnú päsť. Veľa som chodil do prírody, veľa som cestoval stovky kilometrov. Zopár cestovateľských a iných zážitkov z Mozambiku som priniesol aj návštevníkom festivalu Cestou necestou.

Prezentácia je súčasťou 13. cestovateľského festivalu Cestou necestou v Bratislave 8. – 10. marca 2019. Zobraziť celý program.

Chceš dostávať informácie o pripravovaných podujatiach emailom?

Pridaj sa k tisícom dobrodruhov, ktorí pravidelne dostávajú čerstvé informácie priamo do svojej emailovej schránky. Buď medzi prvými, ktorí sa dozvedia o pripravovaných podujatiach, zaujímavých článkoch a radách i tipoch na cestu.

Neboli nájdené žiadne výsledky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Menu