Michal Knitl

Ponuka prezentácií Michala Knitla, hlavného organizátora festivalu.

Vyrastal v Bratislave. Cestovať začal počas vysokej školy. Najprv program Work and Travel v USA, neskôr po Európe a po ukončení štúdia manažmentu ľudských zdrojov v Bratislave, sa vydal na 15 mesiacov do Južnej Ameriky. O svojej ceste napísal cestopis „Na juhoamerickej vlne“. Na prelome rokov 2011/12 strávil necelých 15 mesiacov v Strednej Ázii a na indickom subkontinente, o čom napísal cestopisy „Hodvábny vietor“ a „Farebný svet„. Živí sa prezentovaním a písaním o cestovaní, počas zimy je snowboardovým inštruktorom. Je organizátorom cestovateľských festivalov Cestou necestou a taktiež najaktívnejším couchsurferom na Slovensku a jedným zo 100 najaktívnejších couchsurferov na svete. Cez 500 nocí prespal na viac ako 200 gaučoch na troch kontinentoch. A ďalších 50 ľudí ho hostilo len tak. Napríklad aj v jurte v Kirgizsku, keď išiel okolo. Keď cestuje, zaujímajú ho dve veci: život domácich a hory.

10 rokov na cestách

Všetko sa začalo v lete 2004. Spolu s kamarátom som išiel na Work and Travel do USA, kde som 2 mesiace riadil rikšu a mesiac cestoval. Ďalšie leto som pobehal Európu. Neskôr som pôsobil 9 mesiacov ako dobrovoľník pri polárnom kruhu vo Fínsku počas zimy, po štátniciach som išiel pracovať s mládežou na 3 mesiace do Južnej Ameriky. Ostal som 15 mesiacov. Keď som bol 10 dní sám odrezaný uprostred fjordu v Čile mi prišiel nápad, že napíšem knihu. Po návrate som sa pustil do písania. Zistil som, že ak chcem knihu predať, musím prezentovať. A po návrate z ďalšej 15 mesačnej cesty naprieč Áziou v rokoch 2011-2012 som založil festival Cestou necestou a už väčšinou prezentujem s priateľmi. V lete 2015 som bol na 4 mesiace v Indonézií a Papuy-Novej Guinei. O tom však až niekedy nabudúce.

Preletíme cez 60 krajín. Budeme loviť losov s GPS, rybárčiť pri -20 stupňoch, pozorovať nádherné fjordy, náhorné plošiny, soľnú púšť. Prejdeme cez 800km peši v Južnej Amerike a 1600km v Ázií. Dvakrát vystúpime do 6000 metrov. Stretneme ženy so štupľami v nose a spozorujeme stáročné mosty vytvorené z koreňov stromov. A oveľa viac.

Cieľom prezentácie je ukázať a inšpirovať ľudí, že ak chce človek cestovať, dá sa to. Stačí len chcieť. Povieme si o rôznych dobrovoľníckych projektoch a dozvieš sa aj o spôsoboch, ako sa dá cestovať aj po celý život :).

Dĺžka prezentácie: 1 hodina

Po prezentácií často býva aj pol hodinová až hodinová diskusia. Mapu precestovaných krajín nájdeš na konci tejto stránky alebo na tejto stránke.

Život v komunite – príklady v Európe

Povieme si o tom, čo je to komunita, ako fungujú komunity, aké sú komunity na Slovensku a hlavná časť prezentácie bude venovaná komunitám, ktoré som navštívil v máji 2014 s priateľmi: Sieben Linden v Nemecku, Ecodorp Bergen v Holandsku, Kampetorp vo Švédsku, Mjolnartorpet vo Švédsko, Tullstugan co-housing vo Švédsko a Camphill Vidarasen v Nórsku.

Dĺžka prezentácie: 1 hodina

Európa

Fínsko – 9 mesiacov pri polárnom kruhu

V októbri 2006 som ako dobrovoľník išiel pomáhať v centre voľného času do malej dedinky Ranua, 80 kilometrov južne od polárneho kruhu. V priebehu 2 týždňov sa ochladilo na -20 a táto teplota sa s malými prestávkami udržala vyše troch mesiacov. Tri dni bolo aj -38 stupňov. Pomáhal som v centre, v škole, v lete pripravoval tábor pre deti. Prezetácia bude však najmä o Eskovi a jeho rodine, ktorí sa mi stali akoby druhými rodičmi. V zime sme išli na rybačku snežným skútrom, chodili do sauny, s GPS sme išli na lov losov, v lete sme sa previezli na motorke Harley Davidson a počúvali pri tom blues. A veľa ďalšieho.

Dĺžka prezentácie: 45 minút

Nórsko – to najlepšie zo štyroch návštev

Predstavím vám to najlepšie zo štyroch návštev Nórska. Prvá návšteva je niekoľkodňová v oblasti okolo Tromsa v máji 2007. Druhá návšteva je viac ako dvojtýždňový prechod z Narviku cez Lofoty, Trondheim, Oslo, Flam, Bergen, Stavanger, Preikestolen do Krisiansandu s vlakovým lístkom InterRail. Tretia návšteva je v okolí Alesundu a dedinky Volda. A na záver si povieme o komunite Camphill Vidarasen a možnosti turistiky pri dedinke Bo a Odde, vrátene dvojdňového výletu na snežniciach okolo jazera, pri ktorom je Trolltunga.

Dĺžka prezentácie: 50 minút

Južná Amerika

Stiahnite si a prečítajte si 200 stranovú knihu „Na juhoamerickej vlne

15 mesiacov v Južnej Amerike

Ako dobrovoľník som pôsobil vyše pol roka na šiestich rôznych miestach. Prvé tri mesiace som pracoval cez projekt Európskej dobrovoľníckej služby s mládežou z chudobných rodín v hlavnom mesta Uruguaja, Montevideu. V Čile som pomáhal dva týždne okolo domu neďaleko Melipeuca a tri týždne u Matea, ktorý sa rozhodol žiť na samote v jednom odľahlom fjorde v Patagónii. Po návrate do Uruguaja som si našiel stáž cez študentskú organizáciu AIESEC v oblasti manažmentu ľudských zdrojov v Santa Marii, najjužnejšom štáte Brazílie. Dva dni som pomáhal s výstavbou chrámov z rákosia na ostrovčeku na jazere Titicaca pre mníchov Hare Krišna. Poslednou a zároveň najsrdcovejšou zastávkou bolo pomáhanie ľudom v komunite Villa Alcira neďaleko bolívijského pralesa, kde ľudia žijú nádherný pokojný život. O mieste som sa dozvedel iba náhodou. Z pôvodného zámeru ostať len pár dní, som nakoniec zostal stal mesiac.

Do Uruguaja som išiel s túžbou ostať ešte niekoľko mesiacov po skončení projektu. Nikdy by som si nepomyslel, že ostanem tak dlho. Učarovali mi nielen ľudia, ale aj príroda. Po odchode z Uruguaja som išiel do Patagónie. Z plánovaných dvoch mesiacov bolo odrazu päť. Aj to som sa v závere ponáhľal. Vždy zelené lesy, jazerá, ľadovce, štíty, útesy, soľná púšť, vulkány a niekoľko desiatok kilometrov dlhé túry ma oslovili tak silno, že som stanoval vyše štyroch mesiacov.

Pár mesiacov som pobudol aj v mestách a dedinách. Poväčšine som stretával členov Couchsurfingu a Hospitalityclubu. Vďaka týmto organizáciám som mal možnosť stretnúť ľudí domácich, ľudí otvorených, ľudí, ktorí mi ukázali, ako sa v ich krajine žije a čo robia v bežnom živote.

Dĺžka prezentácie: 90-120 minút

Národné parky v Južnej Amerike

Prezentácia všetkých národných parkov, ktoré som počas 15 mesiacov navštívil a prešiel cez 800 kilometrov po vlastných: Uruguaj, Čile, Argentína, Bolívia, Peru.

Dĺžka prezentácie: 50 minút

Patagónia

Kalendárne je zima. Opúšťam Uruguaj a idem do Patagónie. Domáci mi hovoria, že iba blázon je do Patagónie v zime. Návrat do Uruguaja plánujem o 2 mesiace. Bývam u couchsurferov a navštevujem dve farmy. Na jednej pomáham 10 dní, na druhej – u Matea, trávim 3 týždne. Všade je tak dobre, že celé 4 mesiace klesám cez Čile. Kupujem stan a navštevujem národné parky plné sopiek a prekrásnej prírody (Národný park Vicente Perez Rosales, Alerce Andino, Hornopiren, Chiloe, Torres del Paine, Los Glaciares). Z konca sveta – Ushuaie, stopujem loď a presúvam na ostrov Navarino, kde idem túru Dientes del Navarino. Do Uruguaja sa vraciam bleskovo do 14 dní po odchode z Ushuaie. Na Vianoce. Po necelých piatich mesiacoch na cestách.

Dĺžka prezentácie: 45-60 minút

Tri mesiace v Bolívií a Peru

Z Argentíny prichádzam do Bolívie. Na úvod idem na soľnú púšť Salar de Uyuni s výstupom na sopku Tunupa, návšteva prekrásneho Sucre, baní v Potosi, stretnutie rodičov v La Paz a presun do Cuzca a na Macchu Picchu. Po odchode rodičov idem s kamarátkou Vlaďkou z Popradu na jednu z najkrajších túr – Ausangate. Cez jazero Titicaca sa vraciam do Bolívie, kde vystupujeme na Huayanu Potosi (6088 metrov) a presúvam sa do komunity v pralese. Z pôvodného plánu ostať iba pár dní, ostávam celý mesiac. Potom sa popri sopkách Parinacota, Pomerape a Sajama presúvam do kaňonu Colca pri Arequipe a posledné túry dávam v Cordillere Blanca v Peru. V Ekvádore som iba 3 dni. Lietadlo odtiaľ je o 200 dolárov lacnejšie ako z Peru.

Dĺžka prezentácie: 50 minút

Stredná Ázia

Pol roka v Strednej Ázii

Cez Bulharsko sa presunieme do Turecka, kde som pri prvom kopci prežil jednu z najadrenalínovejších nocí celého výletu. Veľmi milo ma prekvapuje Gruzínsko, krajina špagetového písma, výborného vína, šialených šoférov, čierneho mora a nádherného Kaukazu so strážnymi vežami v oblasti Svaneti. Kláštore v Arménsku a výhľad z Jerevanu na Ararat má trpkastú príchuť. Necelých 48 hodín v Náhornom Karabachu sa mi javí ako oblasť, kde ešte dlhé roky uplynú, kým sa domáci začnú aspoň trochu usmievať. A Irán? Neuveriteľné. Najpohostinnejší ľudia akých som kedy stretol. Hostiť síce nemôžu, no i tak to robia. Ste hosť s veľkým H. Narodeninová oslava, výstup na zamrznuté jazero pod Sabalanom a na Damavand, melónový džús s vanilkovou zmrzlinou, stopovanie s Radom a svadba v dedine pred turkménskou hranicou. Zavlažovanie rozsiahlych trávnikov pri horúčavách, hodnota zápalky vyššia ako cena plynu, koberce nielen na zemi ale aj na stenách, nádherné ženy v ešte krajších šatách, tak to je Turkmenistan. V Uzbekistane zažívam druhý mesiac horúčav, úžasné moslimské chrámy a mešity, neustále kontroly v metre, výrobu hodvábu i zemetrasenie. Cez 600 kilometrov peši v krajine s priemernou výškou cez 2750 metrov, osemnásťdňovú túru po ľadovci do základného táboru Khan Tengri, nespočetné množstvo sediel, ešte viac domácich v jurtách, kumys, jazdenie na koni, petroglyfy a úžasne pohostinných ľudí, z ktorých niektorí pijú vodku ako vodu, nájdete v Kirgizstane. Cez Pamír si to strúham skrz 200 kilometrov peši s výstupom na horu vysokú 5600 metrov, až ma samého prekvapuje, že tam nie je sneh. Stretávam domácich s jakmi, s býkmi mlátiacimi zrno i horúce pramene tečúce zo smaragdových skál. Cez dva dni sa terigám do Kábulu za kamarátmi, kde sa moja púť po Strednej Ázii končí.

Dĺžka prezentácie: 60-90 minút

Odporúčam podrobnejšie prezentácie o jednotlivých krajinách, kde sa človek dozvie viac infomácií o danej krajine (viď nižšie)

Turecko, Gruzínsko, Arménsko, Irán

PCez Bulharsko sa presunieme do Turecka, kde som pri prvom kopci prežil jednu z najadrenalínovejších nocí celého výletu. Veľmi milo ma prekvapuje Gruzínsko, krajina špagetového písma, výborného vína, šialených šoférov, čierneho mora a nádherného Kaukazu so strážnymi vežami v oblasti Svaneti. Kláštore v Arménsku a výhľad z Jerevanu na Ararat má trpkastú príchuť. Necelých 48 hodín v Náhornom Karabachu sa mi javí ako oblasť, kde ešte dlhé roky uplynú, kým sa domáci začnú aspoň trochu usmievať. A Irán? Neuveriteľné. Najpohostinnejší ľudia akých som kedy stretol. Hostiť síce nemôžu, no i tak to robia. Ste hosť s veľkým H. Narodeninová oslava, výstup na zamrznuté jazero pod Sabalanom a na Damavand, melónový džús s vanilkovou zmrzlinou, stopovanie s Radom a svadba v dedine pred turkménskou hranicou.

Dĺžka prezentácie: 45 až 60 minút

Turkmenistan, Uzbekistan

Zavlažovanie rozsiahlych trávnikov pri horúčavách, hodnota zápalky vyššia ako cena plynu, koberce nielen na zemi ale aj na stenách, nádherné ženy v ešte krajších šatách, tak to je Turkmenistan. V Uzbekistane zažívam druhý mesiac horúčav, úžasné moslimské chrámy a mešity, neustále kontroly v metre, výrobu hodvábu i zemetrasenie.

Dĺžka prezentácie: 35-45 minút

600 km peši v Kirgizsku

Kirgizsko. Krajina v Strednej Ázii s priemernou výškou takmer 3000 metrov nad morom. Cez 90% rozlohy tvoria hory. Išiel som na mesiac, ale víza som si predĺžil na dva. Nikto vám nepovie, kam môžete alebo nemôžete ísť (okrem regiónu pri hranici s Čínou). Väčšinu času som strávil v horách, kde počas leta žijú na pastvinách pastieri ovcí a koní v jurtách. Medzi oblasti, ktoré som prešiel patria: Arslanbob – Karakul (5 dní, 100 km), oblasť Karakolu (Jeti-Oguz – Teleti pass – On-Ter pass – Ala-Kol – Altym Arashan; 8 dní, 100 km), ľadovec Južný Inylček a späť do Karkary (15 dní, 200 km), Ala Archa – Son Kol (9 dní, 180 km), Saimaluu Tash (2 dni, 30 km). Všetky vzdialenosti sú orientačné. Niektoré som išiel sám, iné s kamarátmi, ktorých stretol po ceste. Spoločnosť mi robili poriadne topánky, stan a túžba po poznaní tejto nespútanej krajiny. Po cestách som stretával úžasných domácich, okoštoval kumys (a bežal hneď za prvý strom po prvých dúškoch) a šliapal, šliapal a šliapal.

Krátky popis: Cez 600 kilometrov peši v krajine s priemernou výškou cez 2750 metrov, osemnásťdňovú túru po ľadovci do základného táboru Khan Tengri, nespočetné množstvo sediel, ešte viac domácich v jurtách, kumys, jazdenie na koni, petroglyfy a úžasne pohostinných ľudí, z ktorých niektorí pijú vodku ako vodu, nájdete v Kirgizstane.

Dĺžka prezentácie: 1 hodina

Tadžikistan a Afganistan

Po prekročení kirgizsko-tadžickej hranice sa po Pamir highway dostávam do mesta Karakol, od ktorého začínam 200 km túru do civilizácie. Medzitým stretávam domácich s jakmi, neskôr volmi drviacimi obilie a samého ma prekvapuje, že sa suchou nohou koncom septembra dostávam do výšky 5600 metrov na neznámy kopec s nádherným výhľadom na tiahly ľadovec. Na koniec pobytu v Pamíri idem na krátku štvordennú túru v oblasti Wakhanu, pri hranici s Afganistanom.
Do Kábulu idem po zemi. Mám tam kamarátov pracujúcich pre Človeka v ohrození. Len tak tak unikám zubatej. Nie, nič mi nehrozilo. Iba autobus, ktorým som mal ráno ísť (zobral som druhý, ktorý stál priamo pri ubytovni), sa zrútil do 10 metrového zrázu. Bol prevrátený… V Kábule ma už čaká Matúš a Janka. Spolu s nimi ostávam 8 dní, počas ktorých mi ukazujú pár miest, vrátane trhu v centre Kábulu.

Dĺžka prezentácie: 40 minút

India, Nepál a Bangladéš

Pol roka v Indii, 600 kilometrov v Nepále a tri týždne v Bangladéši

Z Kábulu prilietam do Indie. Dozviete sa o tom, ako s kamarátkou Hankou dobíjame Ladakh, o návštevách budhistických chrámov a tiež zápisky zo sedem dňového kurzu o budhizme. Tam stretávam Rumunku, vďaka ktorej sa dostávam na tradičnú svadbu v Rajastane. Dcéra zlatníka stretáva syna predajcu diamantov až počas štvrtého a posledného dňa ich svadobného obradu. A pritom žiari šťastím. Prekrásny Tai Mahal, návrat do McLeod Ganju – mesta s najpríjemnejšou atmosférou v celej Indii. Vianoce v ašráme a silvestrovský výstup v Himálajach s výhľadom na 7000 metrov vysokú Nanda Devi. Drtičky kameňa i dnešnej dobe stále kladivkom drvia veľké kamene na malé a budujú nové cesty. Semiačka budhistického učenia zasievam počas 32. Kalačakry – učenia dalajlámu o najvyššej tantre. Cez Kalkatu a festival baulov – muzikantov, ktorí žijú iba z hudby a môžu prijímať dary a jedlo iba aby prežili daný deň, a tak každý deň je pre nich novým a novým trápením, a festivale Ganga Sagar Mela, druhom najväčšom festivale na svete, kde nahí svätí muži vyváľaní v popole dávajú požehnanie s perami páva a niektorí aj s tmavými slnečnými okuliarmi, smerujem na juh cez Gou do Keraly. Pozorujem úžasné theyyam, pri ktorom sa bežní ľudia stávajú bohmi, tradičné bojové umenie kalaripayattu a kúpeme sa nádherných plážach, kde ma vlny plieskajú o dno. Švihom počas niekoľkých dní sa presúvam do Arunachalu Pradesh, jediného štátu Indie, do ktorého treba povolenie, kde s Nasťou z Ukrajiny a s mníškami v ženských kláštoroch oslavujeme príchod nového tibetského roku a absolvujeme malú túru v miestach, kde dalajláma utiekol z Tibetu. Vo vedľajšom údolí ženy s tetovaním a štupľami v nose vyznávajú náboženstvo Slnka a Mesiaca. Pokračujem do hôr a oblasti ľudí tibetského pôvodu a absolvujem kóru – modlitebný okruh okolo Dewakoty. V štáte Meghalaya obdivujem úžasné prastaré mosty nad rieky vytvorené usmernením koreňov stromov, v Nagalande oslavy bývalých lovcov lebiek. V Asáme oslavujú Nový rok tancom Bihu, v Shillongu dievčatá kmeňa Khasi chodením rýchlosti slimáka s dvíhaním iba končekov prstov na nohách.
V Nepále sa vyhýbam kontrolám a robím 18 dňový okruh okolo Kančendžongy, tretej najvyššej hory sveta. Rok cestovania oslavujem priamo pod jej južnou stenou, v stane za hustého sneženia. V Káthmandu stretávam Gábora a Eszter, s ktorými sa vydávam na ešte dlhšiu túru. Ideme v opačnom smere ako sme chceli. V celom Nepále sú štrajky. Z Pokhary kráčame cez Dhorpatan, Dolpo, jazero Phoksundo, sedlo Kagmara La až do Jumly, z ktorej sa vraciam do Káthmandu cestou, ktorou ani domáci radi nechodia. Desaťdňová meditácia vippasana mi končí aj s vízami. Hranicu prekračujem o deň neskôr a pokračujem priamo do Bangladéša.
Ľudia v krajine, ktorá je len o niečo väčšia ako bývalé Československo a žije v nej cez 150 miliónov ľudí, ma prekvapujú svojou pohostinnosťou. Pripomínajú mi Irán. Nie je to náhoda. Sú moslimovia. Pár ďalších plánov nevyšlo a vnútorne cítim, že je čas ísť domov. Presúvam sa späť do Dillí a po necelých 15 mesiacoch sa vraciam domov.

Dĺžka prezentácie: 2,5 hodiny bez Bangladéša; 3 hodiny celé

Severozápadná, severná a južná India

Z Kábulu prilietam do Indie. Dozviete sa o tom, ako s kamarátkou Hankou dobíjame Ladakh, o návštevách budhistických chrámov a tiež zápisky zo sedem dňového kurzu o budhizme. Tam stretávam Rumunku, vďaka ktorej sa dostávam na tradičnú svadbu v Rajastane. Dcéra zlatníka stretáva syna predajcu diamantov až počas štvrtého a posledného dňa ich svadobného obradu. A pritom žiari šťastím. Prekrásny Tai Mahal, návrat do McLeod Ganju – mesta s najpríjemnejšou atmosférou v celej Indii. Vianoce v ašráme a silvestrovský výstup v Himálajach s výhľadom na 7000 metrov vysokú Nanda Devi. Drtičky kameňa i dnešnej dobe stále kladivkom drvia veľké kamene na malé a budujú nové cesty. Semiačka budhistického učenia zasievam počas 32. Kalačakry – učenia dalajlámu o najvyššej tantre. Cez Kalkatu a festival baulov – muzikantov, ktorí žijú iba z hudby a môžu prijímať dary a jedlo iba aby prežili daný deň, a tak každý deň je pre nich novým a novým trápením, a festivale Ganga Sagar Mela, druhom najväčšom festivale na svete, kde nahí svätí muži vyváľaní v popole dávajú požehnanie s perami páva a niektorí aj s tmavými slnečnými okuliarmi, smerujem na juh cez Gou do Keraly. Pozorujem úžasné theyyam, pri ktorom sa bežní ľudia stávajú bohmi, tradičné bojové umenie kalaripayattu a kúpeme sa nádherných plážach, kde ma vlny plieskajú o dno.

Dĺžka prezentácie: 55 minút

Severovýchodná India – Sedem sestier

Najmenej turistami navštevovaný región Indie. A pritom región, ktorý ma najviac zaujal. Ešte pred pár rokmi boli potrebné povolenia do každého štátu zvlášť. Dnes môžete cestovať všade, bezproblém. Okrem Arunachalu Pradesha – jediného štátu Indie, do ktorého stále treba povolenie. A práve tam začneme. S Nasťou z Ukrajiny a s mníškami v ženských kláštoroch oslavujeme príchod nového tibetského roku a absolvujeme malú túru v miestach, kde dalajláma utiekol z Tibetu. Vo vedľajšom údolí ženy s tetovaním a štupľami v nose vyznávajú náboženstvo Slnka a Mesiaca. Pokračujem do hôr a oblasti ľudí tibetského pôvodu a absolvujem kóru – modlitebný okruh okolo Dewakoty. V štáte Meghalaya obdivujem úžasné prastaré mosty nad riekami vytvorené usmernením koreňov stromov, v Nagalande oslavy bývalých lovcov lebiek. V Asáme oslavujú Nový rok tancom Bihu, v Shillongu dievčatá kmeňa Khasi chodením rýchlosti slimáka s dvíhaním iba končekov prstov na nohách.

Dĺžka prezentácie: 50 minút

600 kilometrov v Nepále – Kančendžonga a Dolpo

V Nepále sa vyhýbam kontrolám a robím 18 dňový okruh okolo Kančendžongy, tretej najvyššej hory sveta. Rok cestovania oslavujem priamo pod jej južnou stenou, v stane za hustého sneženia. V Káthmandu stretávam Gábora a Eszter, s ktorými sa vydávam na ešte dlhšiu túru. Ideme v opačnom smere ako sme chceli. V celom Nepále sú štrajky. Z Pokhary kráčame cez Dhorpatan, Dolpo, jazero Phoksundo, sedlo Kagmara La až do Jumly, z ktorej sa vraciam do Káthmandu cestou, ktorou ani domáci radi nechodia. Desaťdňová meditácia vippasana mi končí aj s vízami. Hranicu prekračujem o deň neskôr a pokračujem priamo do Bangladéša.

Dĺžka prezentácie: 45 minút

Tri týždne v Bangladéši

Ľudia v krajine, ktorá je len o niečo väčšia ako bývalé Československo a žije v nej cez 150 miliónov ľudí, ma prekvapujú svojou pohostinnosťou. Pripomínajú mi Irán. Nie je to náhoda. Sú moslimovia. Navštevujem niekoľko miest, spoznávam niekoľko rodín. Bangladéš je krajinou jednoznačne o ľuďoch.

Dĺžka prezentácie: 35 minút

Články, rozhovory a referencie
Publikácie

Na juhoamerickej vlne – Cestopis o 15-tich mesiacoch dobrovoľníctva, couchsurfingu a turistiky v Uruguaji, Argentíne, Čile, Brazílii, Paraguaji, Bolívii, Peru a Ekvádore (tlačená kniha vypredaná, elektronická verzia zdarma)

Cestopis „Hodvábny vietor“ je o ceste, ktorá prebiehala od 4.5.2011 do 24.10.2011 na trase: Bulharsko, Turecko, Gruzínsko, Arménsko, Náhorný Karabach, Irán, Turkmenistan, Uzbekistan, Kirgizsko, Tadžikistan a Afganistan, z ktorého som letel do Dílí, hlavného mesta Indie. Celú cestu som absolvoval po zemi, cestopis sa skončí na letisku v Kábule (objednaj knihu od autora)

Cestopis „Farebný svet“ je o putovaní 6 mesiacov krížom-krážom v Indii, 66 dňov a takmer 600 prešlapaných kilometroch v nepálskych Himalájach a 3 týždňoch s úžasnými ľuďmi v Bangladéši (objednaj knihu od autora)

Podmienky

Máte záujem o prezentáciu?

Napíšte na miso@cestounecestou.sk

Honorár: dohodou

Mišova mapa
[vc_raw_html]

JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjd0cmF2ZWxsZXJzcG9pbnQtbWFwNjUyNjI3JTI3JTNFJTNDc2NyaXB0JTIwc3JjJTNEJTI3aHR0cCUzQSUyRiUyRnd3dy50cmF2ZWxsZXJzcG9pbnQuY29tJTJGYmFkZ2VzJTJGYmFkZ2VfbWVtYmVybWFwLmNmbSUzRnVzZXIlM0RtaWNoYWxrbml0bCUyNmFtcCUzQmJhZGdlaWQlM0R0cmF2ZWxsZXJzcG9pbnQtbWFwNjUyNjI3JTI2YW1wJTNCaGVpZ2h0JTNENjAwJTI2YW1wJTNCd2lkdGglM0QyMDAwJTI3JTNFJTNDJTJGc2NyaXB0JTNF

[/vc_raw_html]