Vyhodnotenie 9. ročníka

Do 9. ročníka Expedičného fondu sa nám prihlásilo 8 expedícii, z ktorých vzhľadom na finančné prostriedky podporujeme dve expedície:

 • Ivku Smolkovú, ktorá ešte stále kráča Continental Divide Trail, ktorý prejde ako prvá Slovenka (ako máme na stránke napísané – pre Slovákov, ktorí sa ako prví vydajú a prejdú väčšinu z ultradlhých trás na svete, je podpora automatická. Ak plánujete ísť Arizona Trail, Hayduke Trail alebo iné, dajte nám vedieť);
 • Expedíciu Od Severného mysu po Mys dobrej nádeje autom, ktorá je plánovaná na 18 mesiacov a z prihlásených expedícii nás najviac zaujala.

Veríme, že nielen tieto 2 expedície uvidíme v najbližších mesiacoch prednášať svoje zážitky. Dúfame, že aj budúci rok sa nám prihlási veľa zaujímavých expedicií a získame dostatok zdrojov nielen z 2%, ale aj z možnej podpory pri každom nákupe, aby sme podporili čo najviac dobrodruhov. Ďakujeme

Vyhodnotenie 8. ročníka

Do 8. ročníka Expedičného fondu sa nám neprihlásila žiadna expedícia (jedna expedícia vyplnila formulár, ale neposlala fotky). Chápeme, že počas pandémie bolo ťažké plánovať. Zároveň, vzhľadom k tomu čo sa dialo vo svete a najmä na Ukrajine, chápeme, že väčšina ľudí podporila svojimi 2% iné organizácie, kde išla pomoc, ktorí to najviac potrebujú. V roku 2022 príspevky z 2% predstavovali 283,43 €, z ktorých polovica, t.j. 141,72 € je pre Expedičný fond. Spolu s podporou 5,7 €, ktoré sme dostali minulý rok na podujatí pre Expedičný fond máme 147,42 € pre Expedičný fond. Po odrátaní administratívnych nákladov (25%) nám ostáva: 110,57 €, ktoré prenesieme a prirátame do 9. ročníka Expedičného fondu. Veríme, že v roku 2023 sa nám prihlásia viaceré expedície a zároveň získame viac zdrojov, aby sme vedeli podporiť čo najviac dobrodruhov. Ďakujeme

Vyhodnotenie 7. ročníka

Aký bol rok 2021? Väčšina by povedala, že z cestovateľského hľadiska nič moc, ale cestovať sa dalo. Som toho živým dôkazom. Z pohľadu Expedičného fondu to však nebola žiadna sláva. Vďaka 2 % z daní sme vyzbierali najmenej financií v celej histórii (od 1.1.2020 do 27.9.2021 nám od finančnej správy prišlo 182,12 €), z čoho polovica je pre Expedičný fond. Nie je sa čomu čudovať. Pandémia zasiahla všetkých. V minulom roku sme podporu neposkytli. Od 1.1.2020 do 27.9.2021 nám prišlo 471,4 €, čiže: 235,7 € pre Expedičný fond. K tomu prirátame 18 €, ktoré mal Expedičný fond na účte. Po odrátaní administratívnych nákladov (25%) nám ostáva: 190,27 €, ku ktorým pripočítame 350 €, ktoré vrátila expedícia spred dvoch rokov, lebo cestu neuskutočnila. Celkovo sme teda rozhodovali o rozdelení 540 €. Pri minimálnej podpore 200 € na expedíciu bolo jasné, že podporíme dve zo štyroch expedícii.

Podporenými sa stávajú dva páry, ktoré sa vydali na niekoľkomesačné cesty:

 • Anna Chobotová – Išli vajcia na vandrovku. Cyklovandrovačku. 10000 kilometrov po Latinskej Amerike 🙂 – Ako cestovať ekologicky, nízkorozpočtovo, zodpovedne a zábavne a to aj počas celosvetovej pandémie18 mesačná cesta na bicykloch.
 • Števka a Ján Smolkovci – Ako si stopnúť plachetnicu: Laický sprievodca východným Karibikom pre suchozemské krysy – Mať loď a plaviť sa nej nie je pre našinca úplne bežná záležitosť, preto prinášame návod ako to môže našinec zažiť pomerne jednoducho a čo to hlavne obnáša.

Ďakujeme všetkým prihláseným expedíciam za účasť v Expedičnom fonde. Zároveň veľmi pekne ďakujeme Vám – našim divákom a priaznivcom, ktorí darovali svoje 2 % z daní pre OZ Cestou necestou.

Vyhodnotenie 6 .ročníka

Ako všetci, tak aj Expedičný fond a aj cestovateľské expedície boli v roku 2020 poznačené koronavírusom. Ten vypukol ešte pred ukončením uzávierky prihlásenia expedícií. Asi aj preto sa prihlásili iba 3 expedície, z ktorých sa uskutočnila iba jedna. Koronavírus mal veľký vplyv aj na príjmy do Expedičného fondu. K 15.9.2020 nám z 2 % z daní prišlo zatiaľ 263,35 €, čo znamená, že pre Expedičný fond je 131,68 €. Vzhľadom na to, že tento rok bolo možné podávať daňové priznanie neskôr ako zvyčajne, možno nám ešte niečo príde. Ak sa tak stane, tak túto stránku aktualizujeme. Nakoľko však suma nedosahuje ani minimálnej podpory 200 €, ktorú by sme radi dali, finančné prostriedky presúvame pre expedície v budúcom roku.

Aktualizácia 5.1.2021: Ešte stále nám občas prichádzajú dary z daňového úradu. Neskôr ich pripočítame. Vzhľadom na situáciu uvidíme, či sa niekto prihlási so žiadosťou o podporu na rok 2021 a či sa niektorá z ciest uskutoční. Ak by sa aj žiadne cesty neuskutočnili, prostriedky Expedičného fondu budeme naďalej kumulovať a rozdelíme ich medzi expedície v nasledujúcom roku. Preto, podporiť OZ Cestou necestou a Expedičný fond sa oplatí aj v tejto dobe :). Ďakujeme

Vyhodnotenie 5. ročníka

Do 5. ročníka Expedičného fondu sa prihlásilo 10 expedícií. Z nich sa jedna neuskutočnila a tri zmenili svoj harmonogram a plán. Vďaka vašim darom z 2% a taktiež príspevkom nad rámec vstupného sme vyzbierali 580 €. Porota v zložení organizátorov festivalu: Michal Knitl, Milan Hano a Gabriel Antal vybrala spomedzi prihlásených 2 expedície, ktoré podporíme:

 • Pavol Balajka a Ivana Kohútová – Never Ending Road – Veľká cesta malého Oplíka
 • Vladimír Rekšák a Barbora Rekšáková – Stredná Ázia 2019

Vyhodnotenie 4. ročníka

Do 4. ročníka Expedičného fondu sa prihlásilo 5 expedícií. Pôvodny zámer podporiť jednu expedíciu pred vycestovaním (z polovice prostriedkov z predošlého roka) sa nám pre časovú tieseň nepodarilo uskutočniť. V tomto roku sme pripravili novinku – ľudia okrem darovania na mieste mohli prispieť do Expedičného fondu pri kúpe vstupenky online (tieto 2 možnosti priniesli 98,5€). K tomu prirátavame financie získané z 2% a financie z predošlého roku. Sumu sme o pár centov navýšili a zaokrúhlili. Ku dňu 23.9.2018 je na účte Expedičného fondu 700€, z ktorých 100€ je pre Petra Perešíniho z predošlého roku (ešte bicykluje v Amerike a čakáme na podpis zmluvy). Nakoľko tento rok sme získali iba polovicu čiastky, ktorú sme zvyčajne získali za 2% z dane, tak sa vraciame k zaužívanému a rozdelíme všetko, čo máme :). Vzhľadom na naše dlhoročné kritéria Michal Knitl, predseda OZ Cestou necestou, rozhodol o podporení dvoch výnimočných expedícii, ktoré vynikali medzi prihlásenými:

 • Miro Peťo a Robo Vrlák – Extrémny skialpinizmus v Peru
 • Peter Perešíni – Bike it yourself – Canada & US Great Divide

Vyhodnotenie 3. ročníka

Do 3. ročníka Expedičného fondu kompletne vyplnilo prihlášku 12 expedícií. Dve z prihlásených expedícii sa neuskutočnili a neboli hodnotené. Ešte pred vyhodnotením sa väčšina poroty zhodla, že tento rok rozdelíme iba polovicu finančných prostriedkov (322 €) a druhú polovicu rozdelí v mesiacoch apríl – máj 2018 pre expedície v roku 2018, aby nasledujúce expedície získali finančné zdroje pred cestou.

Suma 322 € nie je veľká. Porota na základe viacerých kritérií vybrala 2 expedície, ktoré získavajú podporu. Treťou podporenou je expedícia, ktorá získala najväčší počet lajkov, o čom sme informovali v časovom rámci (aj v hodnotení poroty bola na treťom mieste). Podporenými expedíciami za rok 2017 sú:

 • Iva Šikulová – Island 2017 – kayak and ski riders, 730 bodov
 • Peter Perešíni – Bike-it-yourself, 630 bodov
 • Denis Šmida – Na Babette za polárny kruh, najväčší počet lajkov

Porota:

 • Michal Knitl – zakladateľ OZ Cestou necestou – ohodnotil 3 svoje najsympatickejšie expedície, jedinečnosť (či už také niečo predtým Slováci urobili) a serióznosť expedícii (či expedície odpisovali na emaily).
 • MIchal Mironov – Cestuje naľahko, naslepo a peši, roky spravoval portál cestovanie.sme.sk – Mišo hodnotil, či peniaze pomôžu danej expedícii a či je možné túto expedíciu reálne zopakovať a zobrať si z nej inšpiráciu.
 • Martin Navrátil – Zakladateľ Travelistanu, podporený v 2. ročníku Expedičného fondu – Kritérium Martina: „Napríklad niekto chce ísť do Nórska a pôjde po stopách Vikingoch, alebo keď sa niekto vyberie napríklad do Číny či ide po hodvábnej ceste, taoistických chrámoch a ich rituáloch atď. Nech to nie je len, že si vycestujem do krajiny, len aby som bol. Nech má proste cesta aj logiku. Niečo, čo napadne málo ľudí a ide mimo vyznačených trás. Expedícia znamená aj niečo, čo je naplánované a premyslené.“
 • Martina Jarolínová – cestuje, fotí, organizuje, píše, pomáha, zúčastňuje sa – Martina hodnotila atraktivitu témy z pohľadu ženy
 • Jozef Vikarský – Veľa pracuje a keď práve nepracuje, tak cestuje. A maká na tom, aby pracoval čím ďalej, tým menej… 🙂 Jednu cestu okolo sveta už absolvoval a má v pláne aj repete 😉- Jožo hodnotil prínos expedície (pre „obyčajných“ cestovateľov, pre Cestou necestou, pre Slovensko…)
 • Samuel Marec – Samo buď vymýšľa reklamu alebo zastáva názory. Keď môže, cestuje, ale keby mohol, cestoval by viac – Samove kritérium bolo jasné: „The Mám Gule Award“

Vyhodnotenie 2. ročníka

 • Martin Navrátil – Splav rieky Kongo – 665 bodov
 • Adriana Hižňanová a Mišo Pačuta – WonDare on the road / WonDare na cestách – 610 bodov
 • Hacka & Remčo – Bronco namiesto hotela – Sibír 2016 – 590 bodov

Vyhodnotenie 1. ročníka

Do prvého ročníka Expedičného fondu sa prihlásilo 11 expedícií, z ktorých porota:

podľa kritérií:

 • unikátnosť projektu, 
 • dobrodružnosť, 
 • serióznosť, 
 • atraktivita pre prezentáciu, 
 • PR výstupy expedície, 
 • atraktivita témy
 • expedície z pohľadu ženy (t.j. ženský pohľad), 
 • bonusové body pre najlepších prezentujúcich z minulých festivalov);

vybrala 4 expedície (maximálne 665 bodov), ktoré sme podporili celkovo čiastkou 632 eur, ktoré tvorili polovicu príspevkov z 2% z dane:

 1. LadaSvetom – Expedicia LA DAkar 2015 – 200 eur
 2. Na bicygľu Islandom – 175 eur
 3. Na Babette po svete – 144 eur
 4. Expedícia Muztagh Ata (7545 m) – 113 eur