Aj keď je cestovanie každým rokom bezpečnejšie a ľahšie, stále sa občas prihodí niečo nečakané. V takom prípade som stále rád, že som do svojho cestovateľského rozpočtu započítal aj nejaké to cestovné poistenie. Samozrejme niečo akceptovateľné – či už z hľadiska ceny alebo aj služieb. Sme alternatívni cestovatelia a bežné poistenie je pre nás buď predražené alebo neprispôsobené nášmu štýlu cestovania. Každý rok počas posledných rokov rôznych ciest do rôznych kútov sveta si robím prieskum možností poistenia. Poznatky a odporúčania z tohto prieskumu online cestovného poistenia ti zhrniem v tomto článku, verím, že sa zídu!

Cestovné poistenie do zahraničia:

Mám sa poistiť, oplatí sa to?

V prvom rade si každý cestovateľ kladie túto otázku. Názory sú rôzne – niekto sa bez toho ani nepohne, iný na to nechce vyhadzovať peniaze. Môžem hovoriť len za seba – cestovné poistenie do zahraničia si radšej zaplatím, ale len jeho základnú a naozaj potrebnú variantu. To znamená, že si nájdem online cestovné poistenie, kde viem zaškrtnúť len tie možnosti, ktoré potrebujem ja. Počas rokov ciest po Južnej Amerike, Ázii, Austrálii a Európe ma okradli 2x. V obidvoch prípadoch to bola moja chyba. V obidvoch prípadoch by ma to stálo niekoľko sto EUR. Poistenie ma stálo okolo 150 EUR na rok, takže sa mi to v týchto rokoch vrátilo. V iných rokoch mi napríklad meškala batožina niekoľko dní a poisťovňa mi preplatila náklady spôsobené týmto omeškaním. A škody či sumy kryté poisťovňou mi v každom prípade vrátili viac ako hodnota poistného, takže vlastne aj pokryli poistné v rokoch, kedy sa mi nič nestalo.

Okrem toho, že sa mi takmer väčšina nákladov na cestovné poistenie vrátila, mi vedomie, že mám isté veci kryté poistením, pomáha cestovať pokojnejšie. Nestrachujem sa, že ak mi niečo ukradnú, tak to nebudem mať z čoho zaplatiť alebo mi to skráti cestu, pretože mi to odkrojí z rozpočtu polovicu. Nelietam pred cestou po zubároch a lekároch aj keď mi nič nie je aby som sa vyhol potencionálnym návštevám na cestách. Nechávam veci takpovediac plávať. Ak na to príde, je to kryté. Ak nie, tak ma to nestojí veľa.

Čo znamená „nestojí ma to veľa“? Za poistenie do zahraničia na celý rok zaplatíš niečo okolo 180-250 EUR, závisí to od miery krytia – či tam máš zimné športy, alebo poistenie do hôr – nadmorskú výšku pod alebo nad 4500mnm. V týchto cenách máš kryté základné a potrebné veci ako omeškanie / strata batožiny, krádež bežných vecí a hotovosti, zranenie, ošetrenie, prenos domov a pod. Čiže za nejakých dodatočných 0,68 EUR na deň mám pokojnejšie svedomie a neriešim možné problémy. Čo ak sa niečo stane a nebudem sa vedieť na vlastné náklady dostať na Slovensko? Mám desať tisíc na návrat domov? S poistením to nemusím riešiť.

Nechce sa ti čítať? Uľahčím ti to – Posledné roky cestujem s poistením od SafetyWing, – stále si robím prieskum a oni majú stále najlepšie ceny + ich prístup je šitý na mieru pre nás. Prečo? Pretože aj oni sú cestovatelia. Bežné poisťovne nás nevedia zaradiť – SafetyWing, vedia čo taký cestovateľ potrebuje :). Napríklad:

 • lepšie krytie potápania či surfovania a ďalších športov a adrenalínových aktivít
 • v cene je krytie COVID hospitalizácie (tuším ako jediná poisťovna, ktorú poznám)
 • môžeš si uzavrieť poistenie aj počas cesty aj keď už si vyrazil / cestuješ!! (to naozaj robí málokto)
 • prispôsobené backpackerom a nomádom
 • nemusíš byť na Slovensku ak chceš poistenie uzavrieť alebo predĺžiť
 • môžeš sa vrátiť na Slovensko a poistenie ti stále platí
 • poistenie si môžeš ľahko predĺžiť
 • komunikuješ s cestovateľmi – ľuďmi, ktorí vedia ako to na cestách býva a nebudú sa vykrúcať či nechápavo pozerať (obrazne povedané.. všetko sa dá cez email… kde sa nedá pozerať :D)

Čo si poistiť a kde nájdeš najlacnejšie ale aj spoľahlivé cestovné poistenie?

Nie každý potrebuje cestovné poistenie do hôr, niekto si radšej pripoistí drahý fotoaparát alebo laptop, iný zasa extrémnejšie aktivity. Výhodou online cestovného poistenia je jeho flexibilita – vyberieš si čo potrebuješ poistiť a neplatíš za iné časti fixných balíkov iných poistení.

Každý rok si robím prieskum rôznych poisťovní a hľadám to najlepšie cestovné poistenie podľa týchto kritérií:

 • nízka cena (max 300 EUR na rok za základný balík)
 • flexibilita – viem si vybrať možnosti, ktoré vyhovujú mne a zmazať nepotrebné krytie
 • skúsenosti – znalosť tohto typu poistenia – nechcem poistenie od poisťovne, ktorá má skúsenosti s dôchodcami alebo rodinkami v Chorvátsku. Potrebujem niekoho, kto vie, že cestujem svojsky, nebývam v rezortoch, všetko chcem riešiť emailom a za jazdy – počas cesty
 • prehľadnosť – nechcem tráviť hodiny čítaním skrytého mini textu a hľadaním výnimiek. Chcem mať všetko jasne popísané online, pri výbere poistenia

Za 5 rokov som si vyskúšal cestovné poistenie od Globelink, Down Under a True TravellerGlobelink a Down Under som využil kvôli najnižšej cene, no dnes už nespĺňajú požiadavku prehľadnosti a skúseností do takej miery ako True Traveller, ktorých som využíval často, no po BREXITE sú myslím pre nás momentálne nedostupní. Posledné tri roky využívam služby SafetyWing a sledujem aj ich zlepšenie – nový a prehľadnejší web, ľahší prístup, väčšia flexibilita, rozšírené služby pre digitálnych nomádov a to všetko za nízke ceny. A najlepšie na tom je, že túto spoločnosť založili cestovatelia, ktorí vedia, čo potrebujeme a čo nie. Existujú ešte ďalší s podobnými skúsenosťami – napríklad World Nomads, no ich ceny sú zväčša 2-3x vyššie. Takže ostávam verný a odporúčam  SafetyWing

Výhody cestovného poistenia SafetyWing:

 • v cene je krytie COVID hospitalizácie (tuším ako jediná poisťovna, ktorú poznám)
 • lepšie krytie potápania či surfovania a ďalších športov a adrenalínových aktivít
 • môžeš si uzavrieť poistenie aj počas cesty aj keď už si vyrazil / cestuješ!! (to naozaj robí málokto)
 • prispôsobené backpackerom a nomádom – nie len bežným dovolenkárom
 • nemusíš byť na Slovensku ak chceš poistenie uzavrieť alebo predĺžiť
 • môžeš sa vrátiť na Slovensko a poistenie ti stále platí
 • poistenie si môžeš ľahko predĺžiť
 • komunikuješ s cestovateľmi – ľuďmi, ktorí vedia ako to na cestách býva a nebudú sa vykrúcať či nechápavo pozerať (obrazne povedané.. všetko sa dá cez email… kde sa nedá pozerať :D)

Teraz si povieme viac o tom, čo je dobré alebo zbytočné si poistiť.

Najčastejšie položky cestovného poistenia a ich potreba

– je to môj názor a štýl cestovania, ty si sprav vlastný podľa svojich potrieb a štýlu cestovania:
 • poistenie liečebných nákladov – základ každého poistenia, ktorý by som neodporúčal vynechať – ak sa niečo zlé stane, sumy na prepravu a ošetrovanie idú aj to tisícov a práve na toto je dobré cestovné poistenie. Pozor na COVID hospitalizáciu – tú takmer každá poisťovňa kryje za dosť vysoký dodatočný poplatok, teda okrem SafetyWing.
 • poistenie športových činností – niekto len cestuje, bez športu, iný cestuje za športom a adrenalínom. Takže je úplne na tebe, či to potrebuješ.
 • poistenie zodpovednosti za škodu – ak spôsobíš niekomu v zahraničí škodu a budú jej pokrytie vymáhať legálnou cestou. Z môjho hľadiska je to nepotrebné(nie kritické – ak ti nevadí si priplatiť pre väčší kľud mysle, tak ok)
 • poistenie batožiny a vecí osobnej potreby – krádež batožiny alebo tvojich vecí. Toto poistenie si zabezpečím stále, pretože mám so sebou niekoľko vecí, ktorých hodnota sa vyšplhá nad 400 EUR a poznám sa – som niekedy neopatrný. Ak mi ich ukradnú, tak sa mi to vráti, čiže stojí mi to za jednorázový príplatok k poisteniu (SafetyWing to majú v základnej cene poistenia, bez príplatkov)
 • poistenie záchranných akcií horskej služby – podobne ako pri športových činnostiach – zbytočne ak ideš na pláž, no ak lezieš po horách, môže sa to vyplatiť
 • poistenie právnej ochrany – ak plánuješ dostať sa pred súd v zahraničí. Podľa mňa to nie je kritické.
 • poistenie storna zájazdu – už len ten názov svedčí o tom, že to nie je pre dlhodobých cestovateľov. Aký zájazd? Do Indie na pol roka ako zájazd? ? Toto veľmi pre backpackerov nie je.
 • poistenie v prípade „hijacking“ (únos lietadla) – pre super paranoidných. Ak už aj tvoje lietadlo unesú, tak si – povedzme si na rovinu – v prdeli tak či onak).
 • zmeškanie / zrušenie letu – nejakých 10-25 EUR denne ak mešká let viac ako 12h (a ešte asi 25 paragrafov malého textu, kedy sa to dá uplatniť). Ak nechceš pre 50 EUR zosivieť, tak kašli na to. Zvyčajne sa v takýchto situáciách o teba postará letecká spoločnosť (ak nie je budgetová).

Takže ak si chceš ušetriť na poistení, tak si zakúp len to kritické – liečebné náklady, batožinu a osobné veci, všetko ostatné nechaj tak. Ak máš peňazí na zvyš a chceš mať úplne kľudné zmýšľanie, tak si kúp všetko, aj z plavákom, za 500 EUR na mesiac :). Poisťovne zarábajú najlepšie na paranoidných ľuďoch. Ľudia zvyknú byť viac paranoidní na cestách ako doma. Ale prečo by si sa poisťoval proti zodpovednosti za škodu keď cestuješ, ak sa takto nepoisťuješ keď si doma? Prečo je na ceste podľa ľudí vyššia šanca spôsobiť škodu ako keď si doma? Niečo sa oplatí poistiť, niečo nie.

Častokrát už nájdeš balíky poistení pre istý typ cestovateľa, ktoré už majú v sebe väčšinu vyššie uvedených položiek, no stále za dobrú cenu.

Tip – ak cestuješ častejšie v roku, tak si nekupuj krátkodobé poistenie vtedy, keď cestuješ, ale kúp si ročné celosvetové. To ťa väčšinou výjde lacnejšie, ako čo i len 2x krátkodobé v rámci jedného roku.

Máš vlastné skúsenosti s iným poistením a poisťovňou? Podeľ sa s nami s nimi v komentároch – pomôže to určite aj ďalším cestovateľom.

Vďaka a šťastné cesty bez poistných udalostí!

Lukáš | posveteposvojom.com | nimblecamper.com | nimble.help | sensimism.com | lacnatvorbawebstranok.com