Barion Pixel
Nahrávam Podujatia
 • Táto event už prebehla.

Košice – Expedičná kamera 2024 + Cestou necestou

11. marca od 18:00 do 12. marca od 21:00

9,00€ – 16,00€

Srdečne vás pozývame na 2 dni plné inšpirácie. V pondelok premietame 5 dobrodružných filmov na festivale Expedičná kamera – nový film s Adamom Ondrom, jazdenie v prašane na lyžiach, na jednokolke i bicykli v Kanade,  rýchlovýstup v Taliansku, cykloturistiku v Nórsku i nový český expedičný film z peruánsko-brazílskej Amazónie. Počas druhého dňa máme pre vás prezentácie o 11 dňovom zimnom prechode s expedičnými sánkami po trase švédskeho chodníka Kungsleden, spoznáte Rumunsko a dozviete sa tiež o 1200 kilometrov dlhom prechode kanadských Rockies, kde stovky kilometrov išel Mišo mimo chodníkov.


11.3.2024 Expedičná kamera 2024

Srdečne vás pozývame na 5 filmov plných dobrodružstva na 14. ročníku Expedičnej kamery. Hlavným trhákom bude nový film s Adamom Ondrom, jedným z najlepších lezcov histórie, spolu s jeho nasledovníkom, iba 15 ročným Pepom Šindelom, ktorý v roku 2022 vyliezol cestu obtiažnosti 9a+ ako prvý vo veku 15 rokov. A ich cieľ? Preliezť jednu z najťažších skalných ciest na Slovensku. V ďalších filmoch spoznáte, aké je to jazdiť v prašane na lyžiach, na jednokolke i bicykli v Kanade,  rýchlovýstup v Taliansku, cykloturistiku v Nórsku i nový český expedičný film z peruánsko-brazílskej Amazónie.

18:10 Nasledovanie správnej cesty

Krajina: Rakúsko, Kanada; Dĺžka: 20 min; Réžia: Andreas Monsberger; Jazyk angličtina a nemčina, české titulky, trailer
Nasledujte správnu športovú cestu a zistíte, že vášeň k športu môže priniesť rovnováhu a naplnenie. Tri postavy: Roman Rohrmoser, profesionálny jazdec na lyžiach vo voľnom teréne, Gerald Rosenkranz, odborník na horské bicykle a jednokolky, a Jay Bearhead, pôvodný obyvateľ Kanady, ktorý stratil svoju kultúrnu identitu v internátnych školách ukazujú svoju správnu cestu. Napriek bojom s drogovou závislosťou pomohla Jayovi vášeň pre horské bicykle obrátiť jeho život k lepšiemu. Film zdôrazňuje transformačnú silu nasledovania svojich vášní a hľadanie zmyslu v ceste. Urobte prvý krok na svojej vlastnej ceste – môže vás doviesť na neočakávané miesta.

18:30 Lezci – nový film s Adamom Ondrom

ČR, 27 minút, film natočený exkluzívne pre Expedičnú kameru
Adam Ondra je považovaný za jedného z najlepších lezcov histórie, ktorý posúva limity tohto športu už od detského veku. Pepa Šindel kráča v Adamových šľapajách. V roku 2022 vyliezol cestu v obtiažnosti 9a+, a to iba v 15 rokoch. Nikto iný na svete takú obtiažnosť v tak nízkom veku okrem nich dvoch nezvládol. Rodina Šindľových trávi v dodávke na cestách značnú časť roka a tentoraz prichádzajú do oblasti Krpcovo. Tu nastáva výnimočné stretnutie Pepy s Adamom. Cieľ? Prelez jednej z najťažších skalných ciest na Slovensku.
 
   

  19:00 Pionieri

  Krajina: Taliansko, Dĺžka 33 min, Réžia Alessandro Beltrame, Jazyk: taliančina a české titulky, trailer
  Dňa 10. augusta 2021 sa Peter Moser vydal na šesť hlavných vrcholov hôr Pale di San Martino počas jediného dňa. Inšpirovaný priekopníkmi horolezectva prekonal sám túto cestu podľa historických trás prvých horolezcov, spoliehajúc sa iba na svoje skúsenosti ako horský sprievodca. Ako dopadne výzva, ktorú si prial dokončiť, aby prenikol ku koreňom horolezectva a svojho vlastného prístupu k nemu?

  19:33 prestávka

  19:50 Stratené momenty

  Krajina: Anglicko; Dĺžka: 25 min; Réžia: Matty Waudby; Jazyk angličtina a české titulky, trailer
  Amatérsko autentický príbehom páru z britského Yorkshire, ktorí sa vydávajú do Nórska na svoju prvú horskú cykloturistiku. Okrem očakávanej dobrodružnej cesty bolo na tejto výprave viac než len objavovanie novej krajiny, novej kultúry, hôr, fjordov, vodopádov a nepretržitého denného svetla. S pomocou zbierky starých filmových fotografií zhotovených jeho dedkom Bobom počas cykloturistiky Škandinávií v 50. rokoch 20. storočia mal Matty za cieľ nájsť miesta, kde boli tieto fotografie zhotovené, a tak sledovať šliapanie pedálov jedného zo svojich predkov takmer pred 70 rokmi.

  20:15 Javari

  Krajina: ČR,  Dĺžka: 54 min, Réžia: Mirek Haluza, trailer
  JAVARI je unikátny rýdzo český dobrodružný expedičný film, ktorý mapuje návrat dvoch priateľov, Simona a Mirka k indiánskemu kmeňu Matsés, ktorý žije na peruánsko-brazílskej hranici pri rieke Javari. Jedno z najodľahlejších a najmenej prebádaných oblastí našej planéty sa tak stane dejiskom dobrodružného príbehu, kedy sa dvojica cestovateľov na vlastnú päsť vypraví hľadať ďalšiu osamotenú osadu Matsés stratenú kdesi v hlbinách Amazónie. Obtiažny terén, úraz a riešenie nebezpečných situácií sú každodenným sprievodcom vo svete, kde akákoľvek pomoc v podstate neexistuje. Signifikantnou pointou je fakt, že aj v dnešnej digitálnej dobe ešte stále existujú hodnoty ako láska k prírode, rodine, dobrodružstvu a priateľstvu so zdanlivo úplne odlišnou kultúrou.

  12.3.2024 Cestou necestou

  18:10 Ján Smolka – Kungsleden – jedenásť zimných dní s expedičnými sánkami 

  Švédska Laponia spolu s nórskym NP Rago tvoria najväčšie chránené územie na európskom kontinente a pokrývajú takmer 10 000 km². Kungsleden (Kráľovská cesta) je 430 km dlhá turistická trasa prechádzajúca Laponiou a NP Sarek, Stora Sjöfallet a Abisko. Tu môžete zažiť skutočnú arktickú divočinu, kde teploty v zime klesajú pod -30 °C, polárna žiara rozsvecuje nočnú oblohu a kde môžete veľa dní slobodne putovať krajinou. S mojimi kamarátmi Zdenom a Martinom sme za 11 dní prešli takmer 160 km pozdĺž trasy z Abisko do Saltoluokta expedičným štýlom a vystúpili sme na najvyššiu horu Švédska – Kebnekaise.

  Text a fotky sú od Jančiho parťáka – Zdena Dvoráka,s ktorým išiel tento prechod.

  19:15 Patrícia Mrázková – Magické Rumunsko – Roadtrip za horizont


  20:15 prestávka

  20:30 Michal Knitl – Great Divide Trail a okolité hory

  Great Divide Trail v Kanade je právom považovaný za druhú najťažšiu túru v Severnej Amerike (po Hayduke traile). Po prejdení malej časti v roku 2019 ma kanadské Rockies priťahovali ako magnet. Postupne som prešiel viac ako 1150 kilometrov (52+ kilometrov stúpania) peši na horách, poväčšine po alternatívnych chodníkoch, ktorých je na GDT neúrekom. Príďte si vypočuť príbeh o putovaní naprieč divočinou, kde často nebolo ani stopy po ľuďoch. Okrem oficiálnych a alternatívnych trás GDT si povieme aj o výstupoch na niekoľko hôr v Rockies i o oblasti Bugaboos. Po Cordillera Blanca Traverse a Wind River High Route bola táto túra ako čerešničkou na torte a ideálnym ukončením leta.

   Predpredaj končí hodinu pred začiatkom podujatia. Ďalšie vstupenky budú dostupné na mieste za 12€, alebo 6€ na druhý blok po prestávke. Podujatie nájdete aj na facebooku.

   Ak ste náš pravidelný návštevník a radi by ste si pozreli prezentácie, ktoré sme nahrali aj v iných mestách, odporúčame ročnú vstupenku s prístupom ku archívu k viac ako 100 prednáškam online. Máme varianty pre 1 osobu a aj pre 2 osoby.

   Details

   Začiatok:
   11. marca od 18:00
   End:
   12. marca od 21:00
   Cost:
   9,00€ – 16,00€
   Event Kategória:
   ,
   Event Tags:

   Miesto podujatia

   Kasárne Kulturpark Košice
   Kukučínova 2, 040 01 Juh
   Košice, Slovenská republika
   + Google Map

   Tickets

   The numbers below include tickets for this event already in your cart. Clicking "Get Tickets" will allow you to edit any existing attendee information as well as change ticket quantities.
   Tickets are no longer available