Barion Pixel
Nahrávam Podujatia
 • Táto event už prebehla.

Banská Bystrica – Cestou necestou + Expedičná kamera 2024

6. marca od 18:00 do 7. marca od 21:00

Srdečne vás pozývame na 2 dni plné inšpirácie. Počas prvého dňa máme prezentácie o mesačnej ceste v Thajsku, o jedinečnom prechode 380 kilometroch peši cez peruánske Andy a tiež o príbehu piatich lyžiarov, ktorí išli na lyžovať na biele pláne Ďumbiera v roku 1935. Druhý deň pokračujeme festivalom Expedičná kamera s 5 dobrodružnými filmami – nový film s Adamom Ondrom, jazdenie v prašane na lyžiach, na jednokolke i bicykli v Kanade,  rýchlovýstup v Taliansku, cykloturistiku v Nórsku i nový český expedičný film z peruánsko-brazílskej Amazónie.

6.3.2024 Cestou necestou

Počas jedného večera spoznáte Thajsko s Líviou, prejdete 380 kilometrov peši cez peránske Andy cez chodníky a sedlá, kadiaľ prešlo iba pár ľudí, a zistíte, čo sa udialo pod Ďumbierom v roku 1935.

18:10 Lívia Firáková – Thajsko od vrcholu až po pobrežie: Mesačná cesta za dobrodružstvom očami horolezkyne

Vydajte sa so mnou cez kontrasty Thajska, od života na rušných trhoch v Bangkoku cez zelené srdce tajomných džunglí Chiang Mai až po slnečné pláže Krabi. Ukážem vám, ako som svoju vášeň pre horolezectvo premenila na nezabudnuteľné dobrodružstvá na Railey Beach. Podelím sa tiež o jedinečné zážitky s kúpaním slonov, raftingom na bambusových pltiach a surfovaním na vlnách Phuketu. Príďte a nechajte sa unášať príbehmi, ktoré rozprúdia vášho cestovateľského ducha a možno aj prebudia túžbu po objavovaní nových horizontov.


19:10 Michal Knitl – Najkrajších 380 kilometrov cez peruánske Andy

380 kilometrov na dvoch nádherných túrach – Cordillera Huayahuash a Cordillera Blanca Traverse. Cordillera Huayahuash je nádherné pohorie južne od Cordillery Blancy s množstvom jazier, ľadovcov a horúcich prameňov, v ktorom prejdeme deväťdňový okruh. Oblasť je známa aj z filmu Touching the Void. Druhou túrou je prechod Cordillera Blanca Traverse, ktorú doposiaľ prešlo iba zopár ľudí na svete. Túru navrhol a prešiel Cam z Austrálie v roku 2014, podľa zápiskov ktorého som hľadal sedlá, cez ktoré pôjdem. Trasa spája množstvo údolí cez 5000-metrové sedlá bez chodníka. Človek hľadá, skúša a dostane sa do nádherných odľahlých údolí, kde nestretne nikoho. Uvidíte množstvo nádherných jazier, ľadovcov, výstup na Pico Mateo, kráľovnú Ánd Puyu Raimondi a mnoho ďalšieho. Touto túrou som začal novú etapu turistiky, a to kráčanie po horách bez chodníka. Mesiac spania väčšinou nad 4000 metrov nad morom mi priniesli zážitky, na ktoré nezabudnem.

20:10 prestávka

20:25 Tomáš Trstenský – Čo sa stalo pod Ďumbierom v marci 1935? 

Vrátime sa späť 89 rokov do obdobia prvej československej republiky. Do éry, kedy boli hory pod záľahami snehu, vznikali turistické chaty vysoko v horách a chodníky boli takmer ľudoprázdne. Časy, keď ste si museli lyže vyniesť v hlbokom snehu na vlastnom pleci. No radosť z kreslenia kristiánok v prašane a nadšenie pre rozvíjajúce sa horské lyžovanie rovnaké ako dnes. Priblížime si zabudnutý príbeh piatich lyžiarov, ktorí sa vydali lyžovať na biele pláne Ďumbiera. Čo sa stalo v osudný marcový deň a čo po nich zostalo pod najvyššou horou Nízkych Tatier? Je ich lyžiarsky odkaz po takmer deväťdesiatich rokoch stále aktuálny? Je dôvod sa vracať v spomienkach do Trangošskej doliny? Poďte odhaliť tajomstvo Trangošskej muldy na celoslovenskú premiéru nášho projektu.


7.3.2024 Expedičná kamera 2024

Srdečne vás pozývame na 5 filmov plných dobrodružstva na 14. ročníku Expedičnej kamery. Hlavným trhákom bude nový film s Adamom Ondrom, jedným z najlepších lezcov histórie, spolu s jeho nasledovníkom, iba 15 ročným Pepom Šindelom, ktorý v roku 2022 vyliezol cestu obtiažnosti 9a+ ako prvý vo veku 15 rokov. A ich cieľ? Preliezť jednu z najťažších skalných ciest na Slovensku. V ďalších filmoch spoznáte, aké je to jazdiť v prašane na lyžiach, na jednokolke i bicykli v Kanade,  rýchlovýstup v Taliansku, cykloturistiku v Nórsku i nový český expedičný film z peruánsko-brazílskej Amazónie.

18:10 Nasledovanie správnej cesty

Krajina: Rakúsko, Kanada; Dĺžka: 20 min; Réžia: Andreas Monsberger; Jazyk angličtina a nemčina, české titulky, trailer
Nasledujte správnu športovú cestu a zistíte, že vášeň k športu môže priniesť rovnováhu a naplnenie. Tri postavy: Roman Rohrmoser, profesionálny jazdec na lyžiach vo voľnom teréne, Gerald Rosenkranz, odborník na horské bicykle a jednokolky, a Jay Bearhead, pôvodný obyvateľ Kanady, ktorý stratil svoju kultúrnu identitu v internátnych školách ukazujú svoju správnu cestu. Napriek bojom s drogovou závislosťou pomohla Jayovi vášeň pre horské bicykle obrátiť jeho život k lepšiemu. Film zdôrazňuje transformačnú silu nasledovania svojich vášní a hľadanie zmyslu v ceste. Urobte prvý krok na svojej vlastnej ceste – môže vás doviesť na neočakávané miesta.

18:30 Lezci – nový film s Adamom Ondrom

ČR, 27 minút, film natočený exkluzívne pre Expedičnú kameru
Adam Ondra je považovaný za jedného z najlepších lezcov histórie, ktorý posúva limity tohto športu už od detského veku. Pepa Šindel kráča v Adamových šľapajách. V roku 2022 vyliezol cestu v obtiažnosti 9a+, a to iba v 15 rokoch. Nikto iný na svete takú obtiažnosť v tak nízkom veku okrem nich dvoch nezvládol. Rodina Šindľových trávi v dodávke na cestách značnú časť roka a tentoraz prichádzajú do oblasti Krpcovo. Tu nastáva výnimočné stretnutie Pepy s Adamom. Cieľ? Prelez jednej z najťažších skalných ciest na Slovensku.
 
   

  19:00 Pionieri

  Krajina: Taliansko, Dĺžka 33 min, Réžia Alessandro Beltrame, Jazyk: taliančina a české titulky, trailer
  Dňa 10. augusta 2021 sa Peter Moser vydal na šesť hlavných vrcholov hôr Pale di San Martino počas jediného dňa. Inšpirovaný priekopníkmi horolezectva prekonal sám túto cestu podľa historických trás prvých horolezcov, spoliehajúc sa iba na svoje skúsenosti ako horský sprievodca. Ako dopadne výzva, ktorú si prial dokončiť, aby prenikol ku koreňom horolezectva a svojho vlastného prístupu k nemu?

  19:33 prestávka

  19:50 Stratené momenty

  Krajina: Anglicko; Dĺžka: 25 min; Réžia: Matty Waudby; Jazyk angličtina a české titulky, trailer
  Amatérsko autentický príbehom páru z britského Yorkshire, ktorí sa vydávajú do Nórska na svoju prvú horskú cykloturistiku. Okrem očakávanej dobrodružnej cesty bolo na tejto výprave viac než len objavovanie novej krajiny, novej kultúry, hôr, fjordov, vodopádov a nepretržitého denného svetla. S pomocou zbierky starých filmových fotografií zhotovených jeho dedkom Bobom počas cykloturistiky Škandinávií v 50. rokoch 20. storočia mal Matty za cieľ nájsť miesta, kde boli tieto fotografie zhotovené, a tak sledovať šliapanie pedálov jedného zo svojich predkov takmer pred 70 rokmi.

  20:15 Javari

  Krajina: ČR,  Dĺžka: 54 min, Réžia: Mirek Haluza, trailer
  JAVARI je unikátny rýdzo český dobrodružný expedičný film, ktorý mapuje návrat dvoch priateľov, Simona a Mirka k indiánskemu kmeňu Matsés, ktorý žije na peruánsko-brazílskej hranici pri rieke Javari. Jedno z najodľahlejších a najmenej prebádaných oblastí našej planéty sa tak stane dejiskom dobrodružného príbehu, kedy sa dvojica cestovateľov na vlastnú päsť vypraví hľadať ďalšiu osamotenú osadu Matsés stratenú kdesi v hlbinách Amazónie. Obtiažny terén, úraz a riešenie nebezpečných situácií sú každodenným sprievodcom vo svete, kde akákoľvek pomoc v podstate neexistuje. Signifikantnou pointou je fakt, že aj v dnešnej digitálnej dobe ešte stále existujú hodnoty ako láska k prírode, rodine, dobrodružstvu a priateľstvu so zdanlivo úplne odlišnou kultúrou.
  Predpredaj končí hodinu pred začiatkom podujatia. Ďalšie vstupenky na 1 deň budú dostupné na mieste za 10€, alebo 6€ na druhý blok po prestávke. Podujatie nájdete aj na facebooku.

  Ak ste náš pravidelný návštevník a radi by ste si pozreli prezentácie, ktoré sme nahrali aj v iných mestách, odporúčame ročnú vstupenku s prístupom ku archívu k viac ako 100 prednáškam online. Máme varianty pre 1 osobu a aj pre 2 osoby.

  Details

  Začiatok:
  6. marca od 18:00
  End:
  7. marca od 21:00
  Event Kategória:
  ,
  Event Tags:

  Miesto podujatia

  Múzeum SNP
  Kapitulská 23
  Banská Bystrica, 97559 Slovakia (Slovak Republic)
  + Google Map

  Tickets

  The numbers below include tickets for this event already in your cart. Clicking "Get Tickets" will allow you to edit any existing attendee information as well as change ticket quantities.
  Tickets are no longer available