Barion Pixel
Nahrávam Podujatia
  • Táto event už prebehla.

Banská Bystrica – Cestou necestou a Snow Film Fest

21. novembra 2023 od 18:00 do 22. novembra 2023 od 22:00

8,00€ – 15,00€

Srdečne vás pozývame na cestovateľský festival Cestou necestou a premietanie 7 dobrodružných filmov Snow film festu, ktoré sa uskutočnia v banskobystrickom Múzeu SNP. V priebehu prvého dňa máme pre vás pripravené 3 cestovateľské prezentácie, kde prejdeme s Ivkou americkú Divide trail, s Kubom prestopujeme Karibik a večer ukončíme v Nepále s trekmi okolo Annapurny. Na druhý deň sa prenesieme do rozprávkovej zimy s filmami Snow film festu, v ktorých sa pozrieme na zážitky z výstupu s lyžami na vrchol 7000 metrovej hory v Nepále, na lyžiach prejdeme aj Laponsko a zažijeme freeride v nórskych fjordoch, na Sibíri a v Gruzínsku. V poslednom bonusovom filme spoznáme kombináciu lietania na ultraľahkom lietadle spolu so snowbordingom v nedostupných údoliach Álp.


21.11.2023 Cestou necestou

18:10 Ivka Smolková – Continental  Divide  Decide Trail

Poznáte ten pocit, keď sa púšťate do nového projektu, o ktorom veľa neviete, ale princíp ste si už zažili? V podstate viete do čoho idete, ale realita vás tak trochu násilne vyvedie z omylu? Takto som sa cítila na Continental Divide Trail, diaľkovom pochode naprieč Spojenými štátmi, vedúcom od mexickej hranice po kanadskú cez päť amerických štátov. Ako vyzeral taký pochod v roku s extrémnou nádielkou snehu a počasím mimo normu? Čo s boľavými nohami hneď na začiatku 3000 míľovej trasy? Pokazený telefón? Prečo ja 😩?


19:20  Jakub Datko – Stopom naprieč Karibikom

Ahoj, volám sa Kubo a rád sa túlam svetom. Chystám sa vám o jednej takej túlačke niečo porozprávať.
Je to pokračovanie mojej cesty z Kanady až do Kolumbie. Tentokrát odhalím zážitky z karibskej časti a to Dominikánsku republiku, Puerto Rico, Vieques a Kolumbiu. V pamäti vylovím zážitky zo stopovania naprieč týmito krajinami, krásy miestnej prírody, pláže, džungle a nezabudnem povedať aj o pohostinnosti týchto vrúcnych ľudí.


20:30 Julka a Lubo Janto – Annapurna z každej strany

Keď sa manželský pár pracujúci v kancelárii dohodne s kamarátkou, ktorá má nohu v ortéze, že sa vyberú za svojimi prvými 5000covkami, je z toho trošku komické putovanie po jednom z najkrajších trekov sveta. Dostaneme výškovú nemoc, vytkneme si členok, no napriek všetkému prekonáme Thorong La Pass v 5400mnm a za odmenu si dáme barista cappuccino len o pár metrov nižšie. Vychutnáme si postcovidovú atmosféru poloprázdneho Nepálu a dozvieme sa ako veľmi covid zasiahol miestny turistický ruch a bežných ľudí, ktorí v ňom pracujú. V prednáške sa pozrieme aj k jednému z najvyššie položených jazier sveta Tilicho, prejdeme cez pútnicke miesto Muktinath, ale zažijeme aj safari plné nosorožcov alebo hektické Kathmandu.


22.11.2023 Snow film fest

18:10 SPEEDUP: HIMALÁJSKY PRÍBEH

Réžia: Dario Tubaldo, Dĺžka: 55 min

Čo sa dá stihnúť za 10 hodín? Napríklad vyliezť na sedemtisícovku a zalyžovať si na nej? Horolezec a extrémny skialpinista Benedikt “Beni” Böhm láme rekordy v rýchlostných výstupoch na vysoké hory sveta, ktoré potom zjazdí na lyžiach. Svoje výstupy uskutočňuje rýchlym a ľahkým štýlom, pričom na vrchol vystúpi a do základného tábora sa vráti za 24 hodín alebo menej.

V auguste 2022 sa Beni Böhm a jeho horolezecký partner a horský vodca Prakash Sherpa vydajú na vrchol sedemtisícovky Himlung Himal v Nepále. Čakajú ich nielen preteky s časom, ale aj nástrahy vysokých hôr. Podarí sa im dosiahnuť vrchol v rekordnom čase? Benedikt Böhm ako ambasádor Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) chce prostredníctvom filmu upozorniť aj na vplyv ľudskej činnosti a klimatických zmien na krehkú prírodu najvyšších hôr sveta. S cieľom podporiť ochranu životného prostredia a ohrozených druhov v Nepále navštívili aj národný park Chitwan, kde sa populácia ohrozeného tigra bengálskeho v posledných rokoch vďaka iniciatívam WWF strojnásobila. V súčasnosti žije v lesoch krajiny opäť viac ako 350 týchto majestátnych šeliem.


19:05 LAPLAND EXPLORER

Réžia: Nika Ballus, Dĺžka: 20 min, Trailer

Nika Ballusová, aktuálna držiteľka Guinnessovho rekordu za najdlhší výlet na kitesurfe bez podpory, utrpela v roku 2019 nehodu, ktorá jej zmenila život… Viac ako rok sa zotavovala v nemocnici po úplnej rekonštrukcii nohy a snívala o ďalšej ceste. Jej sen sa po troch rokoch stáva skutočnosťou. V apríli 2022 sa vydáva na svoj prvý sólo traverz fínskeho a nórskeho Laponska: bez podpory, len s lyžami, výstrojom a sánkami… A je to poriadna jazda!


 

19:25 WAVY: PLAVBA MÔJHO ŽIVOTA

Réžia: Nikolai Schirmer, Dĺžka: 45 min, Trailer

Lyžiarska odysea v mrazivých severných fjordoch Nórska. Dvojica freeriderov na palube lode excentrického kapitána Crocsa sa vydáva na cestu k vysnívanej hore. Ich cieľom sú skalné veže Kvænangstindan vystupujúce z vĺn Nórskeho mora, kde si Nikolaj spomína, že pred viac ako desiatimi rokmi videl lyžiarsku trať… Film o priateľstve, ceste do neznáma, ale hlavne plný neuveriteľne fantastických zjazdov!


 

20:10 prestávka

20:25 LUŽBA: DUŠA SIBÍRA

Réžia: André Costa, Dĺžka: 20 min, Trailer

Hľadanie nadýchaného prašanu zavedie štyroch rakúskych lyžiarov na rozľahlé zasnežené pláne Sibíri. Prichádzajú do odľahlej dediny Luzba uprostred hôr, kde stretávajú Antona Lementeva, štyridsaťročného priekopníka freeridu. Jeho spomienky na priekopnícke lyžiarske výpravy do miestnych hôr nás zavedú do dávnych čias, keď on a jeho priatelia hľadali únik z neďalekého špinavého priemyselného mesta Novokuzneck. Skupina lyžiarov sa spoločne vydáva na cestu za najlepším prašanom svojho života, ale zároveň nahliadne do hlbín svojráznej ruskej duše.


20:45 SALAŠ: GRUZÍNSKÝ FREERIDE

Réžia: Ondřej Pekárek, Dĺžka: 20 min

Zapichnite prst do mapy Veľkého Kaukazu, kúpte si stan a varič, vyrobte expedičné sane a vyrazte v ústrety neznámemu. Práve o tom je nový film s názvom Salaš od Freerideguides.cz, ktorý vznikol pri objavovaní novej lokality v Gruzínsku.


21:05 LALODGE

Réžia: Hugo Laugier, Dĺžka: 10 min

Aké zimné disciplíny dokáže freeskista Hugo Laugier? Vtipný skeč o tom, ako si freeskista Hugo oblečie svoj najlepší dres a v sprievode svojho “trénera” a päťnásobného olympijského medailistu Martina Fourcada si vyskúša biatlon, slalom a dokonca aj hokej! Vychutnajte si desať minút zábavy a nevšedného predstavenia v jednej z epizód seriálu LALODGE.


21:15 LINE AND AIR

Réžia: Geraldine Fasnacht, Dĺžka: 39 min, Trailer
Úchvatná kombinácia snowboardingu a lietania. Profesionálny snowboardista a pilot Géraldine Fasnachtová spája svoje dve najväčšie vášne, aby sa spojila s Marion Haertyovou a Christinou Lusti, aby si zajazdili na neuveriteľne odvážnych a inak nedostupných líniách uprostred Álp. Vydávajú sa po stopách priekopníkov letectva, ako bol Hermann Geiger, ktorý v roku 1921 pristál na doteraz najvyššom bode v Európe – ľadovci Monte Rosa vo výške 4 370 metrov nad morom. Vo filme nás Geraldine pozýva na palubu svojho ultraľahkého lietadla, aby sa s nami podelila o svoje filozofiu, preletieť neuveriteľnou krajinou a vychutnať si absolútnu slobodu jazdy na snowboarde v čerstvom prašane.


 

Predpredaj končí hodinu pred začiatkom podujatia. Ďalšie vstupenky budú dostupné na mieste za 10€, alebo 6€ na druhý blok (po prestávke) na 1 deň, alebo za 18€ na dva dni. Podujatie nájdete aj na facebooku.

Details

Začiatok:
21. novembra 2023 od 18:00
End:
22. novembra 2023 od 22:00
Cost:
8,00€ – 15,00€
Event Kategória:
,
Event Tags:

Miesto podujatia

Múzeum SNP
Kapitulská 23
Banská Bystrica, 97559 Slovakia (Slovak Republic)
+ Google Map

Tickets

The numbers below include tickets for this event already in your cart. Clicking "Get Tickets" will allow you to edit any existing attendee information as well as change ticket quantities.
Tickets are no longer available