Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Cestovateľský festival Cestou necestou v Žiline

15. novembra 2018 o 18:00 - 17. novembra 2018 o 21:30

6€ - 15€

V Žiline sme si pre vás pripravili tri dni plné inšpirácie. Na tomto cestovateľskom večere sa zameriame na ultraľahkú turistiku, ale na svoje si príde každý. Adam nám priblíži život v yukonskej divočine so psími záprahmi. S Mišom spravíme sedem túr v Karakorame a v Himalájach. S Rudom prejdeme štrnásť európskych krajín na starom Pionieri. Kamčatka zmenila Michalovi život a my sa s ním pozrieme do jej divočiny. Paťa prešla púť do Santiaga de Compostela a Anka nám predstaví Barmu. Dobrodruh Peťo prešiel krížom cez Južnú Ameriku. Hromníkovci sa Jeepom dostali do Gruzínska, Arménska a Artsachu. Peťo s Veronikou boli rok v Ázii a ukážu nám ich obľúbené miesta. A ďalšieho Peťa očarilo Škótsko a ostrov Skye.

Program ŠTVRTOK 15.11.2018

18:00 Adam Mališ – Psí život v yukonskej divočine

Minulú zimu (november 2017 – apríl 2018) som strávil ako sprievodca na psích záprahoch v Yukone v Kanade. Prezentácia bude obsahovať nielen to, ako také jazdy prebiehajú a čo sa od nás turisti dozvedia, keď prídu, ale aj aké je to žiť so 170-timi psami hneď vedľa chatky, v ktorej bývate. Každodenný život v mrazivých teplotách a práca vonku za každého počasia.
Top zážitok: Život bez elektriky a tečúcej vody, iba piecka na drevo a sviečky na celú zimu. Ranné sedenie na latríne v -20°C s výhľadom na zasnežené vrcholky okolitých hôr a lesov. A na druhej strane strety s divokou zverou, ako sú soby, losy, ale aj nejaký ten vyrušený vlk pri hostine.
Web

19:15 Michal Knitl – 7 túr v Karakorame a Himalájach

Čo môže človek urobiť, keď vyhrá trek pod K2, druhú najvyššiu horu sveta? Ostať v okolí ešte pár týždňov navyše. 🙂 Prezentácia bude najmä o turistike:
– základný tábor K2 a výhľady na veže Trango na ľadovci Baltoro
– prechádzka pod Nanga Parbat, 2. najvyššia hora Pakistanu (9. na svete)
– Markha Valley trek v Ladakhu (India) so začiatkom cez Stok La
– Suru Valley: Panikhar-Parkachik
– Suru Valley prepojené s Amarnath Yatrou, posvätným jazerom Sheshnag a jaskyňou Armanath až do Baltalu
– Great Kashmir Lakes zo Sonamargu
A okrem stoviek kilometrov peši sa pozrieme na 2 ladacké festivaly s domácimi v prekrásnom farebnom tradičnom oblečení a na 14 dní sa zrelaxujeme na intenzívnom jogovom pobyte s ayurvédskou masážou. Áno, stálo to za to. 🙂
Ako bonus si povieme o ultraľahkej výbave, vďaka ktorej som mal o 4 kg ľahší ruksak ako v minulosti a takú Markha valley s troma sedlami cez 4800 metrov som prebehol za 3 dni (aj so stanom a plnou výbavou. 🙂 V ľahkosti je cesta… A výbavu donesiem aj ukázať 🙂

Program PIATOK 16.11.2018

18:00 Michal Tlelka – Šialený mesiac v Južnej Amerike

Šialený mesiac strávený v Peru, Bolívii a Čile. Zjazdenie cesty smrti na bicykli, sandboarding na púšti Atacama, výstup na 5300 m n. m. vysoké Rainbow Mountain a mnoho ďalších neskutočných zážitkov z čarovnej Južnej Ameriky.

19:15 Michal Tlelka – Kamčatka

Od mala som sníval sen o skutočnej divočine. Takej, ktorá mi zmení život. Po niekoľkoročnom hľadaní som sa dostal, dokonca vlakom, až na samotný východ nášho krásneho sveta. Na ďalekú, nespútanú Kamčatku. Sen o pravej divočine sa stal skutočnosťou. Mesiac v Rusku ma poznačil ako máločo v mojom živote. Ak máte aj Vy radi ozajstnú prírodu, bez zásahu človeka, takú, kde Vám dáva dobrú noc 22 000 medveďov, moja prednáška je práve pre Vás.

Program SOBOTA 17.11.2018

13:30 Patrícia Mrázková – Camino de Santiago

Jedna žena, 2 nohy, 33 dní, 800 km – púť po Španielsku, z francúzskeho Saint Jean Pied de Port do Santiaga de Compostela. Vstávať o 6 ráno, niesť 12 kg zbytočností “pre každý prípad” a krivkať 25 km každý deň v ústrety najväčšiemu dobrodružstvu vôbec. Horúčavy, ploštice, levanduľový olej, tortilla de patatas, zlodej, špagety, pár ošetrených pľuzgierov a akcia “Hľadá sa ďalší Slovák”…

14:30 Anna Maršová – Naprieč Barmou v dažďovej sezóne

Barma je často označovaná za krajinu úsmevov, zlata a buddhizmu, prirovnávaná je k susednému Thajsku pred dvadsiatimi rokmi, teda v časoch, keď ešte nebolo preplnené turistami. V Barme ich dnes mnoho nestretnete, problém bude aj s angličtinou domácich, ťažko sa tu dostanete k inej strave ako tej tradičnej, mjanmarskej – ale o to bude váš zážitok z cestovania naprieč ňou silnejší! V našich končinách túto prekrásnu a exotickú krajinu vnímame, bohužiaľ, väčšinou len „vďaka“ konfliktom a nešťastnej politickej situácii – my sme sa však nenechali odradiť a stálo to za to. 🙂

15:30 – 15:50 prestávka

15:50 Peter Knapp – 15 000 km od Kolumbie po Bolíviu

Rozprávanie o zážitkoch, ktoré som prežil od severu Kolumbie až po La Paz v Bolívii. Snažím sa vnuknúť ľuďom ideu ako cestovať ako dobrodruh/cestovateľ a nie ako turista. Zvyky, ľudia, kultúra, presvedčenie v každom zo štátov.

16:50 Janka Hromníková a Roman Hromník – Gruzínsko, Arménsko a Artsach

Ako ďaleko sú najodľahlejšie dedinky Gruzínska? Koľko vojakov sa môže čudovať, keď im uprostred noci lezieme do pohraničných barakov? Aké vysoké tóny vyspievajú chalani pri kúpaní sa v arménskom ľadovcovom plese? Dá sa zostúpiť na dno sopky? Kedy je po Arménsku najlepšie chodiť v pršiplášti? Ale hlavne vám porozprávame o tom, aké sú to úžasné krajiny a čo sme v nich zažili, ako sme vôbec neschudli, a aká stopa po nás v Gruzínsku ostala.

18:05 – 18:30 prestávka

18:30 Peter Ondriaš a Veronika Šaradínová – FasaTrasa: Top 5 zážitkov z 365-dňovej FasaTrasy Áziou

Vlakom na Transsibírskej magistrále, ziplajn v džungli s prespaním na strome, dobrovoľníctvo na čajovej farme v Nepále či motorkami naprieč Vietnamom – to sú len 4 cestovateľské perličky z našej 365 dní dlhej cesty po Ázii. Ktorá bude tá piata? Prezradíme len to, že to bude jedna z najmenej navštevovaných krajín na svete. Prezentáciou tejto FasaTrasy Vás prevedie cestovateľský doublepack Veronika a Peter.

19:30 Michal Knitl – 600 km v Nepále

V Nepále sa vyhýbam kontrolám a robím 18-dňový okruh okolo Kančendžongy, tretej najvyššej hory sveta. Rok cestovania oslavujem priamo pod jej južnou stenou, v stane za hustého sneženia. V Káthmandu stretávam Gábora a Eszter, s ktorými sa vydávam na ešte dlhšiu túru. Ideme v opačnom smere, ako sme chceli. V celom Nepále sú štrajky. Z Pokhary kráčame cez Dhorpatan, Dolpo, jazero Phoksundo, sedlo Kagmara La až do Jumly, z ktorej sa vraciam do Káthmandu cestou, ktorou ani domáci radi nechodia. Desaťdňová meditácia vippasana mi končí aj s vízami. Hranicu prekračujem o deň neskôr a pokračujem priamo do Bangladéša.

Cesta z roku 2012, je náhradou za plánovanú prezentáciu o Škótsku.

Vstupenky

Tickets are not available as this udalosť has passed.

Podrobnosti

Začiatok:
15. novembra 2018 o 18:00
Koniec:
17. novembra 2018 o 21:30
Cena:
6€ - 15€
Udalosť Kategória:

Miesto udalosti

Stanica Žilina-Záriečie
Závodská cesta 3
Žilina, 01001 Slovakia (Slovak Republic)
Menu