Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

Cestou necestou + Snow Film Fest v Žiline

11. novembra o 18:00 - 13. novembra o 21:00

6€ - 16€
2 festivaly počas 3 dní.
Začneme Snow Film Festom so 6 filmami plných snehu, ľadu a adrenalínu: Zlyžovanie K2, freeride v Iráne i Libanone, príbeh Viktora Beránka (film Rasťa Hatiara) ako aj zimná expedícia na raftoch, kde sa zastavili na brehu rieky a šlapali na trojtisícové panenské hory. Máte sa na čo tešiť 🙂.
Druhý deň máme pre vás 2 prezentácie o turistike, počas ktorých prejdeme 5000 kilometrov po vlastných. Viac ako 4000 na Pacifickej hrebeňovke a v kanadských Rockies počas leta 2019 a vyše 1000 kilometrov v Európe v lete 2020.

Tretí deň sa môžete tešiť na dve cykloprezentácie Anny Chobotovej z Rajeckej Lesnej o 18 mesačnej ceste na bicykli po Strednej a Južnej Amerike, doplnené o prezentácie o cestovaní po Európe, výstupe na hory vo Švajčiarsku a na prezentáciu o Nórsku od Tomáša Grígera, ktorého prednášky sú ozdobou festivalu.

Vstup iba pre očkovaných.

Vstupenky sú dostupné nižšie.

Štvrtok 11.11.2021 – Snow Film Fest 2021

18:00 K2: The Impossible descent

Polsko,2020, 66 min
Andrzej Bargiel už napořád bude první. První, kdo dokázal sjet z vrcholu K2 na lyžích – druhé nejvyšší hory světa, která má na kontě nejvíc neúspěšných pokusů o zdolání. Všechny předchozí pokusy odvážných lyžařů, dokonce i jeden Andrzejův, skončily nezdarem a nebo smrtí. V roce 2018 se s Andrzej s bratrem Bartekem a týmem, ve kterém je například špičkový horolezec Jimmy Chain, vrací na svůj druhý pokus. Dobrodružství, které začíná tam, kde jiné expedice končí.
Trailer

19:20 Crossing Lebanon

Německo, 2020, 14 min
10 dní, těžký batoh, puchýře, občas se ráno nechce vstávat a strašně zebou nohy. Někdy si užíváš parádní sjezdy v prašanu, jindy lyžování stojí za starou bačkoru. K večeři máš zas a znova instantní nudle. Zní to jako, když vyrazíš na skialpy s kamarády. Přesně. Harim, Luggi a Nico jsou totiž jako ty. A ty už jsi byl na skialpech v Libanonu? A jedeš?
Trailer

19:35 – 19:50 prestávka

19:50 Float to Ski

USA, 2020, 18 min
Middle Fork Salmon River v Idahu není řeka, na kterou jezdí zástupy vodáků a svahy třítisícovek nad jejím kaňonem nejsou běžná destinace, kam míří lyžaři na výpravy. Tak dlouho se skupina vodáků a lyžařů snažila naplánovat tuhle expedici, až došli k závěru, že to zkrátka nejde. Že jediný způsob, jak zjistit podmínky, je prostě sebrat se a odjet.
Trailer

20:10 Horse Piste

Francie, 2018, 6 min
Ti dva jsou nejlepší záchranáři horské služby široko daleko. Dalo by se říct, že zraněný lyžař má tedy štěstí v neštěstí, že se dostal do rukou právě jim. Jenže zrovna dnes jako na potvoru nejde všechno tak, jak by mělo. Možná budete mít pocit, že jste ty dva animované kluky už někde viděli. Možná v jednom českém večerníčku.
Trailer

20:15 Viktor, Slovensko, 2019 (Rasťo Hatiar), 21 minút

Mladý Viktor Beránek byl tak trochu rebel. Protirežimní názory a touha po svobodě ho dovedly až do Tater, stal se nosičem. Od roku 1969 vystřídal řadu tatranských chat, ale opravdovým domovem se mu stala Chata pod Rysmi. Svět na horské chatě, často na hraně komfortu, je pro něj místo na půl cesty do ráje. Jaké to je žít a stárnout v horách?
Trailer

20:35 Persian Lines

Česká republika, 2019, 34 min
V podstatě se dá říct, že sníh je všude stejně bílý a technika lyžování je obdobná doma, v Alpách i v Asii. Co dělá lyžařské zážitky nezapomenutelnými je místo a kultura. Tenhle snímek tě vezme na svahy íránských hor i do íránských ulic a na tržiště. Tady všude vládne vlídnost a laskavost. Nechce se věřit, že pár měsíců na to budou ty samé ulice plné násilí a protestů. A že i přesto bude sníh v horách pořád úplně stejně studený.
Trailer

Piatok 12.11.2021 – 5000 km po vlastných

18:05 Pacifická hrebeňovka a kanadské Rockies

Pacifická hrebeňovka je túra dlhá 4265 km od hraníc Mexika po Kanadu, ktorú ľudia idú 4-6 mesiacov. Začal som 11.4.2019 na hraniciach s Mexikom. Vybral som si dobrý rok. Rok, keď napadlo najviac snehu za 25 rokov. Cez 5 týždňov som šlapal v snehu. Cez zasnežené sedlá, zamrznuté jazerá, stanovanie na snehu až kým sa začal topiť. Prekračovanie po pás hlbokých riek bolo ešte divokejšie ako hlboký sneh. Vytvorili sme skupiny a spolu sme hľadali miesta, kde rieky prekročiť… 5,5 mesiaca v prírode, 4000+ kilometrov peši a 5 párov tenisiek.

O ceste vznikol aj cestopis Pacifická hrebeňovka, ktorý bude dostupný pri vstupe. Ak budete mať záujem, napíšem Vám aj osobné venovanie a zodpoviem všetky otázky.

19:10 – 19:30 prestávka

19:30 1000 km peši po Európe počas korony

Koronavírus priniesol zmeny do života väčšiny ľudí. Mal som ísť do sveta, ale nedalo sa. Prvé kroky viedli do Tatier, Slovenského raja a Fatry. Až tri dni po otvorení hraníc Francúzska som sa s priateľmi vydal na Korziku, kde sme prešli GR20. Hovorí sa o nej ako o najťažšej a najkrajšej túre Európy. A veru, GR20 prekvapí svojou náročnosťou každého. Neskôr som sa presunul do Chamonix, a prešiel som Tour de Mt. Blanc. Mesačný výlet som ukončil turistikou vo Švajčiarsku v okolí Adelbodenu a Interlakenu. O týždeň neskôr otvorilo hranice aj Nórsko. Oblasti Lyngen, Senja, Lofoty a Kvaloya na severe, ako aj túra pri nórsko-švédsko-fínskej hranici boli tým najfotogenickejším prostredím, v akom som kedy bol.  Ak bude čas, pridám aj fotky z Dolomitov z konca septembra ?.

Sobota 13.11.2021 – 5 cestovateľských prezentácií z Európy a Ameriky

13:30 Michaela Kurišová – Eurotrip – leto strávené na cestách

Letné cestovanie krížom krážom po Európe vo dvojici len s tým, čo unesú naše chrbty. Spolu s priateľom sme v priebehu 2 mesiacov precestovali 11 krajín, zažili 125 stopov a prešli viac než 8000km low-cost spôsobom.

14:30 Anna Chobotová – Cyklostopárka – Všetko, čo potrebujete vedieť o viacmesačnej cykloturistike po svete

Cykloturistika je veľmi návykový, úžasný a ekologický spôsob cestovania a nech už sa rozhodnete ísť kamkoľvek, verím, že vám táto prezentácia doslova zachráni riť. Poradím vám, ako si správne vybrať bicykel, čo a ako zbaliť, či koľko peňazí si nachystať. Dozviete sa triky, ako heknúť prípadne transfery, pandemické obmedzenia a klasické cykloturistické komplikácie. Prezradím vám zaujímavé aplikácie a komunity a tiež vysvetlím, prečo je lepšie bicyklovať vo dvojici. A aby sme neostali len pri teórií, spestríme si ju mojimi nespočetnými amatérskymi vzostupmi a pádmi počas 16 mesačnej 12 000 km cyklotúry po Latinskej Amerike priamo počas pandémie.

Expedícia bola podporená z Expedičného fondu OZ Cestou necestou.

15:30 prestávka

16:00 Peter Majer – Ako byť (ne)pripravený na Bernskú trilógiu

Keďže sa zmenili veci aj počas cesty do Švajčiarska nakoniec z pôvodného plánu sme upustili – Eiger a Matterhorn, tak sa plán upravil na Eiger, Monch a Jungfrau.

Dozviete sa:

  • kde zabezpečiť ubytovanie a časový kód pre kľuč z prvej chaty
  • ako sa najlepšie dostať na prvú chatu – Osteghutte
  • prečo je dobré si deň pred výstupom pozrieť začiatok chodníka z chaty Osteghutte
  • výstup hrebeňom a čomu sa vyhýbať
  • prečo sme strávili 19 hodín na hrebeni
  • kde je najlepší núdzový bivak
  • ponaučenie z výstupu

17:00 Tomáš Gríger – Nórsko z výšky

Bude to príbeh o mojich troch letách strávených v Nórsku. Najskôr to bola jedna epická cesta na červenom skútri, ktorej následkom som sa začal do Nórska vracať, najskôr ako profesionálny fotograf, neskôr aj ako pilot dronu. Premietnem vám krátky zostrih svojich preletov nad Nórskom, a popri ukážkach fotografií tejto krásnej krajiny vám budem rozprávať príbehy o svojich cestách za polárnym kruhom.

Tip organizátora: Tomášove prednášky patria k tomu najlepšiemu, čo sme v histórii nášho festivalu na Slovensku mali

18:00 prestávka

18:20 Anna Chobotová – Cyklostopárka – Dychberúca Kolumbia – 3000 km naprieč cykloturistickým rajom

Kolumbia je moja najobľúbenejšia krajina na svete. Lacná, krásna, priateľská. Má len jednu jedinú chybu – veľmi ťažko sa z nej odchádza! A pre cyklistov to platí dvojnásobne! Počas prezentácie vám porozprávam o našej 4-mesačnej pandemickej cyklotúre v tejto jedinečnej krajine, kde nájdete tyrkysové karibské pobrežia, tropickú amazonskú džungľu, vyprahnuté púšte ale aj nespočetné množstvo zasnežených veľhôr, sopiek, termálnych prameňov a úžasne pohostinných ľudí. A tiež cestu s najdlhším stúpaním na svete, ktorú sme samozrejme nevynechali. Zabudnite na drogovú históriu, tá je tu už dávno out. Kolumbia žije cyklistikou, vysokohorskou turistikou, kávou a tancom.

Expedícia bola podporená z Expedičného fondu OZ Cestou necestou.

Vstupenky

Dostupné vstupenky: 57
11.11.2021 Snow Film Fest - Žilina6,00 Predpredaj končí hodinu pred začiatkom podujatia

Prosím vyplňte všetky povinné polia.

Dostupné vstupenky: 60
12.11.2021 - 5000 km po vlastných6,00 Predpredaj končí hodinu pred začiatkom podujatia

Prosím vyplňte všetky povinné polia.

Dostupné vstupenky: 60
13.11.2021 - Cestou necestou v Žiline (sobota)8,00 Predpredaj končí hodinu pred začiatkom podujatia. Cena na mieste bude 10€

Prosím vyplňte všetky povinné polia.

Dostupné vstupenky: 29
Celé 3 dni v Žiline ( 11-13.11.2021)16,00 Cena na mieste: 20€.

Prosím vyplňte všetky povinné polia.

Podrobnosti

Začiatok:
11. novembra o 18:00
Koniec:
13. novembra o 21:00
Cena:
6€ - 16€
Udalosť Kategória:

Miesto udalosti

Stanica Žilina-Záriečie
Závodská cesta 3
Žilina, 01001 Slovakia (Slovak Republic)
Menu