Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Cestovateľský festival Cestou necestou v Žiline

14. novembra 2019 o 18:00 - 16. novembra 2019 o 22:00

6€ - 23€

12 cestovateľských prezentácií počas 3 dní. Ako prežiť 5 rokov na cestách? Ako sa cestuje s Transibírskou magistrálou? Freeride v Ťanšane, Lofoty, Island, Nový Zéland, Japonsko, 3800 kilometrov peši po Pacifickej hrebeňovke, dve drakule na felde do Gruzínska i mnoho ďalšieho.

Program ŠTVRTOK 14.11.2019

18:00 Nina Janešíková a Tomáš Kováč – Ako prežiť 5 rokov na cestách

Pred 5 rokmi sme vymenili pohodlný život na Slovensku za neistotu vo svete. Žili sme na Novom Zélande, v Japonsku i Kanade, precestovali exotické krajiny, bývali v aute, na lodi aj hoteli. Vystriedali sme množstvo zamestnaní, našli množstvo priateľov. Aké to je, čo nám to dalo a čo vzalo? Prezradíme všetky pozitíva aj negatíva dlhodobého cestovania.

19:00 Robo Bušo – Transibírskou magistrálou a autobusmi za prírodnými a kultúrnymi krásami Ruska a Južnej Korei

Rozprávanie o tom ako funguje verejná doprava v Južnej Kórei a v Rusku. Čo k jej využívaniu potrebujete, kde všade sa ňou viete dostať, čo vidieť a zažiť. Ale aj o tom akých ľudí môžete v nej alebo mimo nej stretnúť.

20:00 AcroYoga (3 minútová ukážka)

AcroYoga je zjednodušená forma partnerskej akrobacie s prvkami jogy tak, aby ju zvládol aj úplny začiatočník
Ak nestíhaš vystupko, môžeš si s nami zacvičiť každý pondelok o 18 a piatok o 17 v priestoroch telocvične ZŠ Sv. Gorazdu Vlčince v ZA.
Viac info v skupine @AcroYoga Žilina alebo na @Acro Duodávka

20:20 Martina Trepáková – 24 dní stopom baltskými krajinami

Je niečo, čo by ste chceli skúsiť, kam by ste chceli ísť, ale bojíte sa? Ja som si chcela už niekoľko rokov vyskúšať stopovanie, ale mala som strach. Rozhodla som sa mu však čeliť v mojom najobľúbenejšom hesle: „Strach je zlodej snov.“ Napísala som teda na cestovateľskú zoznamku inzerát, že hľadám parťáka. Zbalila som sa do batohu a o pár dní na to sme vyrazili na 24 dňovú cestu Poľskom a pobaltskými krajinami. Podelím sa s vami o naše príbehy, ktoré sme počas cesty zažili. A že ich teda bolo neúrekom.

Program PIATOK 15.11.2019

18:00 David Varga – Magické Lofoty – cestovanie za polárnym kruhom

Prídite sa pozrieť na cestovateľské fotopremietanie o najkrajšom a takmer najvzdialenejšom kúte Nórska – na nádherné súostrovie Lofoty a tiež na odľahlý a málo známy hornatý ostrov Senja.

Tentokrát aj s unikátnymi zábermi z drona a s premiérou nového krátkeho filmu z vtáčej perspektívy!

Dozviete sa, ako sme prespávali v hobitej chatke postavenej čisto z odpadkov vyplavených oceánom, ako sme spoznali miestnych a ochutnali s nimi najdrahšie pivo na svete, ale tiež ako sme fotili polárnu žiaru a magické východy a západy slnka v tejto oblasti za polárnym kruhom, a to všetko aj v zime.

Pochválim sa úžasným úlovkom polárnej žiary z vyhliadkového útesu Reinebringen, odkiaľ polárnu žiaru okrem mňa odfotil jediný človek na svete.

No a podelím sa aj o tipy, ako a kde čerpať informácie pre takýto výlet, na čom sa dá ušetriť, kde sa dá najlepšie stanovať, čo všetko si so sebou zobrať, ako funguje couchsurfing, kde požičať auto, ako odfotiť polárnu žiaru a čo všetko si vlastne na severe Nórska nenechať ujsť.

Vo svojej tretej ceste na Senju som sa potom snažil zmapovať tento úžasný ostrov, ktorý je zatiaľ viacmenej nedotknutý zahraničnými turistami, ale ponúka neuveriteľné krásne a relatívne ľahko prístupné túry a výstupy na strmé skalné štíty, čnejúce ako zuby z oceánu. Poskytnem preto tipy aj pre túto oblasť.

19:00 Ferdinand Hudek – Zasnežený Ťanšan

V polke apríla sme sa vybrali do Kazašského Ťanšanu. Hladali sme ticho hôr, strmé svahy a dobrý sneh. Hory nás privítali perfektným počasím a to hneď po hustom snežení.

20:20 Michal Tlelka – 4 sovietske “stany” a jeden Kysučan

7 neuveriteľných návštev Kazachstanu, Kyrgyzstanu, Uzbekistanu a Tadžikistanu. Zaujíma Vás ako to vyzerá v týchto bývalých sovietskych štátoch? Ako tam žijú ľudia, čo sa oplatí vidieť a zažiť? Ak áno, táto prednáška je presne pre Vás. Núdza o šialené zážitky teda nebude;-)

Program SOBOTA 16.11.2019

13:00 Janka Hromníková a Roman Hromník – UAZistan 2019

Kirgizstan a Tadžikistan. Za najkrajšími miestami treba prejsť najhoršie cesty. Ale keď si potom užívate výhľady na jazerá uprostred skál, zasnežené sedemtisícovky týčiace sa nad hlbokými údoliami, stáda koní pokojne sa pasúce na zelených svahoch, vnímate pokoj, a všetci, ktorých stretnete, sa usmievajú, máte pocit, že ste našli najúžasnejšie miesto na svete. Aby to nebola taká strašná romantika, my sme sa rozhodli Kirgizsko a Tadžikistan brázdiť na ruských autách, na ktorých sem tam niečo odpadlo, sem tam niečo prasklo, sem tam niečo vytieklo a nám potom tiekli nervy. A ako to celé dopadlo? 😉

14:30 – 14:50 prestávka

14:50 Janka Niepelová & Dorota Romanová – Dve “drakule” na Drakule do Gruzínska a späť

Keď dvom 20ročným kamoškách príde ako dobrý nápad prihlásiť sa do súťaže o putovnú cestovateľskú káru na rok (pravidlá súťaže) a zhodou okolností to aj vyhrajú, tam začína kopec srandy, poznávania, kontrastov a riadne dobrodružstvo! Offroad na totálne neoffroadovom aute, túlanie sa po preplnených veľkomestách či ťapkanie sa osamote na turistike pod vrcholmi Kaukazu, sem- tam nejaká porucha na aute (áno, aj ženy si- s malou externou pomocou- vedia opraviť auto!), zážitky s colníkmi, policajtmi či samotnými domácimi, ale aj ťažké situácie, s ktorými vopred nevie človek rátať…. To je len malá ochutnávka toho, čo sa dá zažiť pri vyše mesačnom putovaní na starej felde.

15:50 Robo Bušo – Nový Zéland na kolesách, nohách a lyžiach

Za 18 mesiacov života na Novom Zélande som mal dostatok času prejsť miesta, ktoré bežný turista nezmestí do svojho programu. V prezentácii budem rozprávať o miestach, ktoré zaručene treba vidieť, keď je už niekto na Novom Zélande. Budem sa venovať najmä oblastiam, ktoré nie sú turisticky vyhľadávane, ale stojí za to ich navštíviť.

16:50 – 17:15 prestávka

17:15 Gabo Antal – Život a cestovanie na Islande

Ako fotograf som vždy sníval o dychberúcich záberoch z krajiny ľadu a ohňa. Chcel som však spoznať Island z prvej ruky, nie len ten z turistických príručiek. Byť v bezprostrednom kontakte s domácimi a spoznať ich mentalitu. A tak vám porozprávam, ako som sa zamestnal na Islande, precestoval ho krížom-krážom a zažil úžasné zážitky, aké sa inde zažiť nedajú. Prezradím vám prečo si Islanďania myslia, že Slovensko, to je tam niekde, kde sa pije veľa vodky, ktoré islandské slovíčka akoby prebrali z nášho jazyka, či si pred rande Islanďania musia skontrolovať svoj rodokmeň, aby náhodou nešli na rande so svojím príbuzným a mnoho ďalších vtipných aj vážnych zaujímavostí.

18:15 Nina Janešíková a Tomáš Kováč – Ako zažiť rok v Japonsku

Dozviete sa všetko o vízach Working Holiday do Japonska. Porozprávame vám o práci, cestovaní a živote v krajine vychádzajúceho slnka. Tešiť sa môžete na ten najlepší prašan, ale aj dokonalé pláže.

19:15 – 19:45 prestávka

19:45 Michal Knitl – Pacifická hrebeňovka a turistika v kanadských Rockies

Pacifická hrebeňovka je túra dlhá 4265 km od hraníc Mexika po Kanadu, ktorú ľudia idú 4-6 mesiacov. Začal som 8.4. na hraniciach s Mexikom. Vybral som si dobrý rok. Rok, keď napadlo najviac snehu za 25 rokov. Cez 5 týždňov som šlapal v snehu. Cez zasnežené sedlá, zamrznuté jazerá, stanovanie na snehu až kým sa začal topiť. Prekračovanie po pás hlbokých riek bolo ešte divokejšie ako hlboký sneh. Vytvorili sme skupiny a spolu sme hľadali miesta, kde rieky prekročiť. Za zasneženou Sierrou prišla nížinatá časť, komáre, horúčava, ďalšie zničené tenisky. Po troch mesiacoch a polovici trailu som sa rozhodol, že celú túru nedokončím. Vyberiem si len tie najkrajšie úseky, výjdem na hory, ktoré oficiálna túra iba obchádza a pôjdem aj do Kanady. Celkovo som za 5,5 mesiaca prešiel 3800+ kilometrov. V prezentácii sa dozviete:
– pohodový prechod cez púšť
– prvý slovenský prechod zasneženej Sierry
– výstupy na vrcholy Mt. Shasta, South Sister, Mt. Adams a do základného táboru Mt. Rainier a vyhliadka Mt. Hood
– to najlepšie z Oregonu a Washingtonu
– prvý slovenský prechod sekcie C z GDT (Great Divide Trail) v kanadských Rockies (220 km za 6 dní)
– turistika v okolí Vancouveru a Whistleru (Baden Powel Trail, Howe Sound Crest Trail, The Black Tusk, Panorama Ridge, Brandywine mountain, Rohr lake)
– High Sierra Trail (Sequoia National Park), výstup na Mt. Whitney a prejdenie Sierry po druhýkrát, bez snehu (v lete), až do Yosemitov (6 dní: výstup na Cloud Peak, Half Dome a ďalšie túlanie sa 🙂
– navštívime aj Bristlecone pine s tisícročnými skrútenými stromami i Redwoods so stromami tak vysokými, že na vrchol ani nedovidíme 🙂
– zistíte ako získať povolenie (registrácia pre rok 2020 bola otvorená 29.10., tak pozrite, aké sú voľné termíny na: https://www.pcta.org/) a tiež si povieme o ultraľahkej výbave.

Vstupenky

Tickets are not available as this udalosť has passed.

Podrobnosti

Začiatok:
14. novembra 2019 o 18:00
Koniec:
16. novembra 2019 o 22:00
Cena:
6€ - 23€
Udalosť Kategória:

Miesto udalosti

Stanica Žilina-Záriečie
Závodská cesta 3
Žilina, 01001 Slovakia (Slovak Republic)
Menu