Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Cestou necestou v Bratislave

27. novembra 2022 o 14:30 - 22:00

12€ - 28€

1 deň, 6 inšpirujúcich prezentácii zo sveta

Už túto nedeľu máme pre Vás jednodňový festivalový špeciál so 6 prezentáciami s našimi obľúbenými prednášajúcimi. Po mnohých rokoch privítame v Bratislave opäť Evit a Jančiho Mazancovcov, ktorých film získal mnoho ocenení. Ich životný štýl a energia je obdivuhodná. Ísť SNPčku s tromi deťmi, to je jednoducho neuveriteľný príbeh. Po filme bude nasledovať diskusia, v ktorej vám zodpovedajú všetky otázky. Nasledovať bude prednáška Hacky o cestovaní s deťmi v obytnom aute. Možno ju poznáte ako organizátorku festivalu Overland a tiež z úspešného filmu a knihy Bronco namiesto hotela – práve džíp Bronco vymenili za sanitku, v ktorej môžu cestovať aj s deťmi :). Ja vám porozprávam o 109 dňoch v Kolumbii, najrozmanitejšej krajine Južnej Ameriky. Vystúpime na ľadovce, uvidíme vodopády, pozrieme sa do Strateného mesta i okúpeme sa v Karibiku. A po prednáške bude nasledovať krst nového cestopisu Nespútaná Kolumbia. Profesionálny fotograf Marcel Rebre Vám povie zážitky z tohtoročnej návštevy v kmeni Nencov na Sibíri, kde sa mu podarilo pridať sa na časť cesty počas sťahovania s domáci. Ondrej a Zuzka cestovali tento rok v 10 tonovej megadodávke, do ktorej sa zmestí a prejde hádam všetko. Prezentáciu ukončí Gabo s prednáškou o dychberúcich Faerských ostrovoch. Krásny a bohatý program na príjemnú nedeľu.

14:30 Evit a Janči Mazancovci – Po červenej domov (film + diskusia)

Aj neúspešný prechod Cesty hrdinov SNP môže byť úspešnou cestou za poznaním a putovaním. Priskočte na karičky k Evit a Jančimu a spolu so Stankom (2r.), Kolomankom (4r.) a Jankom (6r.) sa vydajte na 2 mesačné putovanie (najmä) po červenej značke až domov… bude to o veľkých plánoch, o chladných nociach, veľmi pomalom tempe, užívaní si prítomnosti, ufúľaných deťoch, úžasných ľuďoch, krásnom Slovensku, varení na ohni, minimalizme, pokore, putovaní, upratovaní si vlastných hodnôt, pote, nervoch, eufórii a životnom spomalení… bude to o ceste a deťoch, ktoré učia nás dospelákov ako žiť!

15:30 Zuzana Remišová (Hacka z OverlandVAN) – S deckami na cestách v obytnom aute

Majú 2,5 a 5 rokov, cestujú s nami od narodenia, jeden rodený autonomád, druhá trochu dámička, ktorej sa v autosedačke nepáči. Ako to skĺbiť, vyraziť a prežiť v psychickom zdraví, aj keď ste nonstop spolu v jednom aute? Čo hygiena, jedlo, hračky, kamaráti? A čo rodičia?! Na prednáške sa dozviete, kedy je najlepšie s dieťaťom začať cestovať, aké zlepšováky sa nám osvedčili, ako nastavujeme pravidlá, ale aj to, ako nefungujú :D. Ale zaspomíname aj na dobrodružstvá a katastrofy, ktoré sa nám prihodili za 2 mesiace na ceste po Gruzínsku, Arménsku a Turecku. Ktoré miesta stáli za to aj z pohľadu detí a ktoré sme mali radšej obísť.

17:00 Michal Knitl – 109 dní v Kolumbii – láska, ľadovce i neprebádané miesta

Dva oceány, ľadovce, amazónia i nádherné ženy. O Kolumbii som sníval už 11 rokov a mal som ju navštíviť už v roku 2020. Teraz ma nezastavil ani koronavírus a mal som možnosť spoznať túto úžasnú krajinu. Takmer väčšinu času som strávil turistikou na horách – okruh El Cocuy, túra do Strateného mesta (Ciudad Perdida), výstup na 5274 metrov vysoký Nevado del Tolima, ako aj u domácich cez couchsurfing. Okrem hôr sa pozrieme na pláže Karibiku, navštívime rodinnú kakaovú farmu, zlaníme vodopád Fin del Mundo a navštívime oblasť Guaviare s petroglyfmi, ktorá sa iba pred pár rokmi otvorila turizmu.

„Kolumbia a Brazília sú najnebezpečnejšie krajiny. Nie kvôli bezpečnosti. Ale preto, že odtiaľ nebudeš chcieť ísť preč,“ povedal jeden cestovateľ, ktorého som stretol.

Po prezentácií je plánovaný krst nového cestopisu Nespútaná Kolumbia.

18:00 Marcel Rebro – Biely Nenec

Nenci sú putovní pastieri sobov, žijúci v nehostinnom prostredí ruskej tundry. Títo nomádi strávia ročne šesť mesiacov na cestách, pri svojej takmer 1200 kilometrovej púti na juh na zimné pastviny a späť. Na cestách, počas ktorých sú bežne vystavení extrémnym teplotám atakujúcim -50°C, na cestách, počas ktorých denne chránia svoje stáda pred všade prítomnými vlkmi. Cestovateľ a fotograf Marcel Rebro s nimi strávil tri zimy. Ale až počas tej ostatnej sa mu podarilo to čo asi málokomu – absolvoval čas cesty na juh so siedmou kaninskou brigádou a samozrejme všetko zachytil svojim fotoaparátom.
Na jeho prezentácii sa dozviete, prečo Nenci jedia surovú sobiu pečeň a kostnú dreň, ako lovia soby lasom a nožom, ako si hľadajú partnerky, ako riešia intímnosti a hygienu, akú taktiku používajú pri love vlkov, ako sa z neneckého chlapca stáva chlap. Dozviete sa ako Marcela márne hľadali ruskí pohraničníci, ako dostal svoju malicu (tradičné oblečenie so sobej kože), ako sa naučil jazdiť na sobom záprahu, ako sa stratil v tundre a ako prežil stretnutie s osamelým vlkom. Marcel vám prezradí, prečo Nenci ako etnikum postupne vymierajú a čo sa stane s ich sobami, keď ich povolanie definitívne zanikne. Dozviete sa ako ho konečne prijali za plnohodnotného člena siedmej brigády a stal sa z neho Biely Nenec. Jediný a asi aj posledný…
*Voľné pokračovanie unikátnej prezentácie z minulého roka s novými zážitkami.

19:30 Ondrej a Zuzka Brichtovci – 10 ton zážitkov – Cestujeme v malom

Cestovanie a život v 10 tonovom expedičnom aute. Ako a prečo sme sa rozhodli cestovať práve v takomto aute? Kde všade sme na ňom uz boli, čo sme zažili a ako je to iné oproti klasickému cestovaniu?

20:30 Gabriel Antal – Dychberúce Faerské ostrovy

Ako fotograf som vždy obdivoval krásu severských krajín. Dramatické počasie, nádherné fjordy, dychberúce útesy a zážitky, na ktoré do konca života nezabudnem. Predstavím vám ostrovy, kde žije viac oviec, ako ľudí, kde vám domáci naservírujú baranie gule, ako pochúťku na privítanie a prezradia, čo robia počas dlhých zimných večeroch, povieme si, ako netradične oslavujú svoj národný deň, ale aj o tradícii lovení veľrýb. Hýbajte so mnou na Faerské ostrovy a už nebudete chcieť odísť!

Vstupenky

Tickets are not available as this udalosť has passed.

Podrobnosti

Dátum:
27. novembra 2022
Čas:
14:30 - 22:00
Cena:
12€ - 28€
Udalosť Kategória:

Miesto udalosti

Majestic Music Club
Karpatská 3089/2
Bratislava, 81105 Slovakia (Slovak Republic)