Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Cestou necestou + Snow Film Fest v Banskej Bystrici

17. novembra 2022 o 18:00 - 19. novembra 2022 o 22:00

7€ - 17€

Cestou necestou + Snow Film Festu v Banskej Bystrici
3 dni plné dobrodružstva
7 cestovateľských prezentácií s diskusiami + 8 filmov plných snehu a ľadu na Snow Film Feste + výber 10 najlepších prezentácii ako bonus na pozeranie doma :).

Vstupenky nájdete celkom dole na tejto stránke.

ŠTVRTOK 17.11.2022

18:00 Monika Paločková – Hakuna Matata

Keď sa pýtaš Boha: ,,Bože, kde si, že je na svete toľko chudoby?“ Boh odpovedá: ,,A kde si Ty?“ Som mladá lekárka, ktorú medicína zaviala do Burundi, Južného Sudánu, Kene či Albánska. Pomáhať tam, kde pomoc nie je. Vtipné, smutné, tragikomické, dramatické. Plné skutočnej radosti a naplnenia, sĺz smútku aj šťastia. Také boli 2 roky lekárky v divočine.
Monika je autorka knihy: Hakuna Matata

18:55 Filip Jánošík Lehotský – „Jánošík“ na úteku v Thajsku

Za koľko predá thajská mama svojho syna gayovi? Čo si predstavujú mnísi, aby odolali prostitútkam? Naozaj Thajčanky vedia strieľať pingpongové loptičky vagínou? Koľko zarobí 10-ročný boxer za jeden zápas? Filip Jánošík opäť mapuje a spoznáva krajinu svojským spôsobom. Práve v Thajsku trávi 5 týždňov, počas ktorých žil s mníchmi v kláštore, 4 hodiny denne trénoval muay thai s domácimi boxermi a zistil, že Bangkok je naozaj mesto hriechu. Jeden z našich najvtipnejších prezentujúcich nenechá ani jedno oko suché!

20:15 prestávka

20:30 Juraj Koreň – Brúsenie horského diamantu

Vyliezť veľkú stenu v zimných podmienkach sólo a potom sa vrátiť na krídlach vetra naspäť do tepla a bezpečia údolia? Táto kombinácia dvoch disciplín, lezenia i lietania, je dotiahnutá do extrému. Ako dosiahnuť tento veľkolepý a odvážny sen? Možno aj nemožný, neuskutočniteľný. No velikáni a ich životné príbehy svedčia o tom, že ‚nič nie je nemožné pre toho, kto skúša‘. A tak som skúšal, po troške sa približoval. Veľakrát prehral, omrzol, zaváhal a mýlil sa. Sám v mrazoch a dlhých nociach, sám na ľadovcoch, sám zabalený v padáku som v burácajúcom vetre túžobne čakal na brieždenie. Len ja a všetci tí ľadoví obri, krutí a nebezpeční. Len ja a v snehobielom šate odeté, krásne a skvostné ako dámy – najväčšie severné steny Álp. A tieto steny sú len prípravou na tie skutočné výzvy!
PIATOK – 18.11.2022

Snow Film Fest 2022

Sneh, ľad, adrenalín
8 filmov, po ktorých budeš túžiť, aby sneh napadol čím skôr.
Zažijeme zimné dobrodružstvá v Kanade, Rakúsku, Nepálu, Antarktíde, Kirgizsku, Švédsku i na Islande. Kam pôjdeš? 🙂

18:05 Bez pádla

Kanada │ 41 min
Bez pádla je dobrodružný kanoistický film o snowboardingu, který spojuje historii horní části řeky Columbia se 140 km dlouhou plavbou od úpatí přehrady Mica Dam až po vrchol přehrady Revelstoke.
Čtyři neohrožení snowboardisté se v polovině ledna snaží následovat kroky Davida Thompsona po řece Columbia, během jednoho z nejchladnějších momentů v zaznamenané historii v Revelstoke.
Trailer

18:50 Innsbruck. Powder. People.

Nový Zéland │ 17 min
Po mnoha zimních sezónách a soutěžích na nejvyšší úrovni po celém světě končí profesionální freeridový lyžař z Nového Zélandu Neil Williman v Innsbrucku. Tam je vřele vítán talentovanými místními obyvateli. Společně objeví hory Tyrolska během celosvětové pandemie. Jejich poslání: najít ty nejnáročnější sjezdy pouze pomocí veřejné dopravy.
Trailer

19:10 Ledový tanec na Godafossu

Německo │ 31 min
Vodopády na severu Islandu jsou výzvou pro odvážné vodáky. Jak šílení musíte být, abyste to zkusili v zimě? Zeptejme se Matze Brustmanna, Adriana Matterna, Jobsta Hahna z Německa a Sama
Suttona z Nového Zélandu, kteří počátkem března cestují do Goðafossu, aby si troufli na neobyčejné!
Na »Fall of the Gods« zvládla čtveřice řadu úspěšných cest na nejrůznějších trasách – včetně prvního zimního sjezdu 14 metrů vysokého hlavního vodopádu uprostřed řeky.
Trailer

19:40 prestávka

20:00 Prozíravost

Itálie│ 20 min
Cílem expedicí je obvykle dobytí vrcholu nějaké hory. Pro rychlostního horolezce a skialpinistu Benedikta Böhma a jeho tým je za tím mnohem víc. Jak lze zkušenosti z hor přenést do běžného života? A musí člověk méně riskovat, aby byl dobrým otcem? Příběh se odehrává na Putha Hiunchuli (7246 m.n.m.) v pohoří Dhaulagiri v Nepálu.
Trailer

20:20 Pro vrchol až na konec světa

Česká republika│ 25 min
Dokument Marka Holečka z expedice Antarktida 2018 vypráví o cestě tam i zpět malou plachetnicí a o jednom prvovýstupu, na do té doby nepojmenovaný kopec. Kopec dostal název Monte Pižďuch a novou cestu pojmenovali Bloody Nose. Jako lezecký parťák se v dokumentu představí Mirek Dub.
Trailer

20:45 Stoupání

Francie│ 7 min
V tomto vtipném animovaném filmu vystupují dva horolezci na vrchol. Výstup se odehrává ve 20. století s tím nejprostějším vybavením. Jejich cílem je dopravit sochu Panny Marie na vrchol, jejich víl však ztěžují nepředvídatelné překážky. Povede se jim nakonec jejich cíl splnit?
Trailer

20:55 Jyrgalan

Česká republika│ 20 min
Film se odehrává v Kyrgyzstánu v bývalé důlní vesnici Jyrgalan, která se po ukončení těžby stala vesnicí duchů. Česká parta FREERIDEGUIDES zde strávila měsíc během kterého zažila lyžování po pás v prašanu, nekonečné pláně bez lidí, 8000 vertikálních metrů za den a srdečnost zbývajících obyvatel.

21:15 Náruč severu

Česká republika │ 24 min
Jirka&Mili se rozhodli užít si severskou romantiku v její maximální syrovosti. Na lyžích a bez podpory projít nejznámější švédský trail Kungsleden v celé jeho délce 450 km. Jak plány ovlivnila týdenní
bouře s větrem až 120 km za hodinu a nečekaně vysokými teplotami kolem nuly? Jak se vyvíjel jejich partnerský vztah v takto extrémních podmínkách? Zvládli cestu dokončit a šli by do něčeho podobného znova?
Trailer

[/vc_row]

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

SOBOTA 19.11.2022

16:00 Viera Bugáňová – Cestovanie s dieťaťom (najmä po Slovensku)

Cestovanie s deťmi. To pre nás bolo niečo nové, iné, jedinečné, nepoznané, pomalšie a o to krajšie ?
Najprv sme sa naučili výdatne kočíkovať, potom šatkovať a nosičovať, postupne sa dieťa začalo presúvať samé, zo začiatku po štyroch a neskôr už aj po dvoch. Kúpanie na rôznych tajchoch, jaskyne Slovenského Krasu, festival Pohoda, vínne regióny na Južnej Morave, na Tokaji aj pri Rožňave, výstupy na Krížnu aj Chopok a hlavne veľa hrania sa na tráve, v piesku, v blate a inde. Nenudili sme sa, a pevne dúfam, že ani vy sa nebudete.

17:00 Táňa Hadarova – Korzika – hora v mori

Korziku si zrejme všeobecne spájame len s plážami a aj to preplnenými! To je však len malá časť z toho, čo všetko v sebe tento hrdý ostrov skrýva. V prezentácii sa dozviete o jej menej známych zákutiach, o tom, ako vyzerá život old-schoolového Korzičana a o GR 20 – najnáročnejšom treku Európy

18:00 prestávka

18:30 Michal Knitl – 109 dní v Kolumbii – láska, ľadovce i neprebádané miesta

Dva oceány, ľadovce, amazónia i nádherné ženy. O Kolumbii som sníval už 11 rokov a mal som ju navštíviť už v roku 2020. Teraz ma nezastavil ani koronavírus a mal som možnosť spoznať túto úžasnú krajinu. Takmer väčšinu času som strávil turistikou na horách – okruh El Cocuy, túra do Strateného mesta (Ciudad Perdida), výstup na 5274 metrov vysoký Nevado del Tolima, ako aj u domácich cez couchsurfing. Okrem hôr sa pozrieme na pláže Karibiku, navštívime rodinnú kakaovú farmu, zlaníme vodopád Fin del Mundo a navštívime oblasť Guaviare s petroglyfmi, ktorá sa iba pred pár rokmi otvorila turizmu.

„Kolumbia a Brazília sú najnebezpečnejšie krajiny. Nie kvôli bezpečnosti. Ale preto, že odtiaľ nebudeš chcieť ísť preč,“ povedal jeden cestovateľ, ktorého som stretol.

Na podujatí bude aj nový cestopis Nespútaná Kolumbia, ktorý vychádza prvého novembra!

19:20 Michal Knitl – Mexiko a Guatemala – pláže, cenotes, výstupy na sopky i medený kaňon

Prvý týždeň v Mexiku spoznávam Yucatan – piesočnaté pláže, pamiatky Inkov a najmä úžasné cenotes (prírodné jazerá, ktoré sú akoby v dierach v zemi). Cez Chiapas a pekné vodopády sa presúvam do Guatemaly, kde v priebehu 10 dní vychádzam na vrcholy sopiek Santa Marta, Tajumulco, Toliman, Atitlan, Acatenango i Fuego, ktorý stále chŕli lávu.

Po návrate do Mexika sa presúvam do Barrancas del Cobre na severe krajiny. Oblasť bola a ešte stále je trochu nebezpečná pre hranicu drogových kartelov. Niekoľko dní kráčam po kaňonoch, ktoré sú hlabšie ako Grand Canyon. Cestu končím výstupom na štyri sopky v oblasti Mexico city – Nevado Toluca, Volcan Ajusco, Iztaccihuatl (5230 metrov) a Pico de Orizaba (5636 metrov) v priebehu šiestich dní. Mexiko a Guatemala ma veľmi príjemne prekvapili.

20:10 prestávka

20:30 Mário Jánoš – Ultrabeh ako život

V roku 2012 si v korporátnom open-space bratislavského business centra partia mladých manažérov dala „čelindž“ – zabehnúť 50 km horský ultra maratón. Nielen že som vtedy ani len netušil, že taký šport vôbec existuje; o to menej som mohol vedieť, ako táto skúsenosť zmení ďalší kurz môjho života. Od prvej odbehnutej 50-tky, cez alpské 100-míľovky tromi krajinami okolo Mont-Blancu, až po víťazstvo na najdlhšom slovenskom 210 km horskom ultra behu. O tom, čo o živote a človeku samom odhalí 8 rokov a 80-tka absolvovaných dlhých behov v horách, prípadne aj o tom, ako sa na takéto zážitky správne pripraviť. O tom bude moje rozprávanie. Poďte sa prebehnúť.

Bonusové online prednášky

Bonusové online prednášky pre každého z predpredaja

Pôvodne sme mali mať záznamy online prezentácii v malej sále (na poschodí múzea), avšak z technických príčin to nebude možné. Ako náhradu dáme každému, kto si kúpi vstupenku na toto podujatie v predpredaji, balík pôvodne plánovaných 10 online prednášok zo záznamu na 14 dní. Vďaka tomu si môžete pozrieť nielen živé prezentácie, ale aj tie, ktoré sme plánovali v druhej sále, z pohodlia domova ako bonus (normálne máme 1 online prednášku za 5€). Prístupy pošlem pár dní po podujatí všetkým kupujúcim na emailovú adresu, z ktorej prišla objednávka aj s inštrukciami.

Vstupenky

Tickets are not available as this udalosť has passed.

Podrobnosti

Začiatok:
17. novembra 2022 o 18:00
Koniec:
19. novembra 2022 o 22:00
Cena:
7€ - 17€
Udalosť Kategória:

Miesto udalosti

Múzeum SNP
Kapitulská 23
Banská Bystrica, 97559 Slovakia (Slovak Republic)