Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Cestovateľský festival Cestou necestou v Banskej Bystrici

19. októbra 2019 o 15:00 - 20. októbra 2019 o 21:00

8€ - 15€

Najväčší cestovateľský festival Cestou necestou opäť v banskobystrickej Záhrade. Počas dvoch dní uvidíte 10 inšpiratívnych prednášok od skvelých cestovateľov, s ktorými sa vyberieme na dychberúce miesta ako Island, Nový Zéland, Seychelly a kopec ďalších. Po prvýkrát sa so svojou prednáškou v Záhrade CNK predstaví aj spoluorganizátor festivalu – Gabo Antal!

19.10.2019 Program

15:00 Karolína Gibalová – Azerbajdžan – krajina večného ohňa

Túto zaujímavú a našincami ešte neobjavenú zakaukazskú krajinu na pomedzí Európy a Ázie som navštívila v roku 2018 a 2019. Vrámci prezentácie sa dozviete ako sa dostať do krajiny večného ohňa, horiacej vody, ropných kúpeľov, či svetových prírodných a kultúrnych zaujímavostí. Vedeli ste, že v tejto krajine sa každoročne v marci slávi Novruz – sviatok jara, jarnej rovnodennosti a podľa perzskej tradície to znamená začiatok Nového Roku? Vedeli ste, že v hlavnom meste Baku – meste vetra môžete nájsť významnú slovenskú stopu?

16:00 – 16:10 prestávka

16:10 Tomáš Sobota – Cestovanie na pankáča Južnou Amerikou

Tomáš cestuje low-costovo v tom najhlbšom zmysle slova. Vystačí si so stanom a spacákoch aj na miestach, kde by to nikoho iného nenapadlo. Na našom festivale nám porozpráva aké miesta od Bolivie až po Kolumbiu by ste určite nemali nevynechať, o tom, prečo ho láka zdolávať stále vyššie a vyššie hory, a prečo ho jedna z najkrajších a najľahších kopcov sveta, 6384 metrová Paranicota, stála skoro život.

17:10 – 17:30 prestávka

17:30 Lenka Kodajová – Seychelly bez cestovky

Dá sa vôbec na Seychelly vycestovať len tak na vlastnú päsť? Čo sa oplatí vidieť na 3 hlavných ostrovoch Seychell: Mahe, Praslin a La Digue? Prečo sa oplatí navštíviť práve ostrov La Digue s najznámejšími plážami? Dajú sa Seychelly vôbec precestovať lowcostovo? Skvelá fotografka a cestovateľka Lenka nám zodpovie na všetky tieto otázky a ešte viac.

18:30 – 18:40 prestávka

18:40 Matej Podstavek – Prvý slovenský profi futbalista v Libanone

Maťo vždy túžil po kariére futbalovej hviezdy a aj keď neskončil v Reale Madrid, jeho kariéra ho zaviezla až do ďalekého arabského sveta. Dozviete sa o tom, ako vyzerá dennodenný život profesionálneho športovca v Libanone, akí sú ľudia a krajina, či je to tam vôbec bezpečné, a čo skrýva táto pre nás exotická krajina a prečo sa ju oplatí navštíviť.

19:40 – 20:00 prestávka

20:00 Tomáš Gríger – Za krásami Nového Zélandu

Tomáš nás prevedie naprieč celým Novým Zélandom a ukáže nám niektoré z najkrajších miest tejto očarujúcej ostrovnej krajiny. Jeho letecké zábery nás vynesú do výšok a jeho časozbery nás prenesú magickými dňami a nocami v priebehu pár chvíľ. Na túto dych berúcu prednášku, od jedného z našich historicky najlepších prezentujúcich, si nenoste žiadne problémy a starosti všedných dní. Nebudete ich potrebovať.

20.10.2019 Program

15:00 Katarína Lučajová – Černobyľ a mesto duchov Pripjať

S partiou kamarátov sme sa vydali zažiť netradičný víkend do ukrajinskej metropoly – Kyjeva, kde na nás okrem turistických miest a pamiatok čakalo mnoho netradičných zážitkov. Jedným z nich bola aj exkurzia do Černobyľu, mesta kde sa 26. apríla 1986 akoby navždy zastavil čas. Išlo o najhoršiu jadrovú haváriu v histórií ľudstva, ktorá zmenila mnoho životov a na tisícky rokov kontaminovala rozsiahlu oblasť Ukrajiny. Ulice desaťročia opusteného mesta a okolitých dedín v súčasnosti lákajú čoraz viac turistov či fotografov, naopak mnohých ešte aj dnes myšlienka návštevy tejto oblasti zaplaví obavami, no a ja vás zoberiem priamo tam.

16:00 – 16:10 prestávka

16:10 Evka a Janči Mazanovci – Jeden riadi, dvaja pedálujú, piati sa vezú = Cesta Okolo Slovenska na netradičnom tandeme

Tandem Rusty, vozíček, malý bicykel, odrážadlo… 2-ja rodičia, 3 deti (4r,2r,6m)… 28 dní pedálovania, 6 týždňov na cestách… 1327 km z Banskej Bystrice do Banskej Bystrice – severom na východ a juhom naspäť. Aké je to vybrať sa s malými deťmi na bicyklovačku po Slovensku bez konkrétnych plánov? Koľko minút vydržia bez pindania a mrnčania vo vozíku? Koľko hovienok sa dá riešiť v rámci jedného dňa? Akí sú slovenskí vodiči voči naloženému bicyklu? Kde sa skvelo bicykluje? Akí sú ľudia, ktorých sme stretli? A príde aj Rusty?

17:10 – 17:30 prestávka

17:30 Gabo Antal – Život a cestovanie na Islande

Ako fotograf som vždy sníval o dychberúcich záberoch z krajiny ľadu a ohňa. Chcel som však spoznať Island z prvej ruky, nie len ten z turistických príručiek. Byť v bezprostrednom kontakte s domácimi a spoznať ich mentalitu. A tak vám porozprávam, ako som sa zamestnal na Islande, precestoval ho krížom-krážom a zažil úžasné zážitky, aké sa inde zažiť nedajú. Prezradím vám prečo si Islanďania myslia, že Slovensko, to je tam niekde, kde sa pije veľa vodky, ktoré islandské slovíčka akoby prebrali z nášho jazyka, či si pred rande Islanďania musia skontrolovať svoj rodokmeň, aby náhodou nešli na rande so svojím príbuzným a mnoho ďalších vtipných aj vážnych zaujímavostí.

18:30 – 18:40 prestávka

18:40 Ľubka Tomková a Zuzka Bariaková – Štvorčlenná ženská posádka naprieč Gruzínskom a Arménskom

Ako šoférovať v krajine, kde je stredová čiara iba myslený koncept? Ako nestratiť nervy na hraniciach a omylom sa ocitnúť v Náhornom Karabachu? Ako vyzerajú moderné gruzínske veľkomestá a arménske sídliská? Ako sa v jeden deň ocitnúť v budúcnosti a zároveň v 19. storočí? Kde dostanete najlepšie chačapuri a chinkali? A marlenku? Ako sa pije s učiteľkou z Moskvy pod päťtisícovkou? Kde nájdete pamiatky UNESCO, ktoré neobliehajú turisti? Na to všetko si zaspomínajú Ľubka a Zuzka

19:40 – 20:00 prestávka

20:00 Filip Jánošík Lehotský – Jánošík na úteku: Nepál

O tom ako som sa rozišiel, dal výpoveď a utiekol sám do nepálskych Himalájí na mesiac. Absolvoval som Annapurna circuit (+ Tchilicho lake) za 15 dní a sprievodca, ktorého som zatracoval mi napokon zachránil život

Vstupenky

Tickets are not available as this udalosť has passed.

Podrobnosti

Začiatok:
19. októbra 2019 o 15:00
Koniec:
20. októbra 2019 o 21:00
Cena:
8€ - 15€
Udalosť Kategória:

Miesto udalosti

Záhrada CNK
Námestie SNP 16
Banská Bystrica, 97401 Slovakia (Slovak Republic)
+ Google Map

Organizátor

OZ Cestou necestou
Menu