Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

3 dni plné dobrodružstva v Žiline

10. novembra o 17:30 - 12. novembra o 22:00

7€ - 10€

3 dni v Synagóge i na Stanici-Záriečie.
Živé prezentácie s diskusiou, Expedičná kamera i Snow Film Fest.

Vstupenky nájdete celkom dole na tejto stránke.

PIATOK 11.11.2022 – SYNAGÓGA

17:30 Miloslav Daníšek – Madeira – Z východu na západ ostrovom kvetov

MADEIRA – ostrov kvetov a večnej jari, európsky šperk v Atlantickom oceáne, dobrodružný trek od východu na západ od morskej hladiny až do výšky skoro 2.000m, takmer tropická džnugľa, nekonečné levády, ale aj víchrica a mokré nohy, ostrov maracuje, banánov a dobrého jedla… 260 km za 10 dní

18:30 Zuzana Remišová (Hacka z OverlandVAN) – S deckami na cestách v obytnom aute

Majú 2,5 a 5 rokov, cestujú s nami od narodenia, jeden rodený autonomád, druhá trochu dámička, ktorej sa v autosedačke nepáči. Ako to skĺbiť, vyraziť a prežiť v psychickom zdraví, aj keď ste nonstop spolu v jednom aute? Čo hygiena, jedlo, hračky, kamaráti? A čo rodičia?! Na prednáške sa dozviete, kedy je najlepšie s dieťaťom začať cestovať, aké zlepšováky sa nám osvedčili, ako nastavujeme pravidlá, ale aj to, ako nefungujú ?. Ale zaspomíname aj na dobrodružstvá a katastrofy, ktoré sa nám prihodili za 2 mesiace na ceste po Gruzínsku, Arménsku a Turecku. Ktoré miesta stáli za to aj z pohľadu detí a ktoré sme mali radšej obísť.

19:30 prestávka

20:00 Michal Knitl – 109 dní v Kolumbii – láska, ľadovce i neprebádané miesta

Dva oceány, ľadovce, amazónia i nádherné ženy. O Kolumbii som sníval už 11 rokov a mal som ju navštíviť už v roku 2020. Teraz ma nezastavil ani koronavírus a mal som možnosť spoznať túto úžasnú krajinu. Takmer väčšinu času som strávil turistikou na horách – okruh El Cocuy, túra do Strateného mesta (Ciudad Perdida), výstup na 5274 metrov vysoký Nevado del Tolima, ako aj u domácich cez couchsurfing. Okrem hôr sa pozrieme na pláže Karibiku, navštívime rodinnú kakaovú farmu, zlaníme vodopád Fin del Mundo a navštívime oblasť Guaviare s petroglyfmi, ktorá sa iba pred pár rokmi otvorila turizmu.

„Kolumbia a Brazília sú najnebezpečnejšie krajiny. Nie kvôli bezpečnosti. Ale preto, že odtiaľ nebudeš chcieť ísť preč,“ povedal jeden cestovateľ, ktorého som stretol.

Na podujatí bude aj nový cestopis Nespútaná Kolumbia, ktorý vychádza prvého novembra!

PIATOK 11.11.2022 – STANICA-ZÁRIEČIE

17:00 Prednáška z online archívu: Miroslav Peťo – Za skialpom do Perzie

V prezentácii priblížime skialpinistické zážitky z Iránu, kde sme spolu s kamarátom Robo Vrlákom pôsobili v máji 2016. Počas troch týždňov sme pôsobili v horách nad Teheránom, kde sa nám podarilo zlyžovať viacero zaujímavých kopcov, vrátane najvyššieho Damavandu (5670 m). Skialpové dobrodružstvá doplníme lezeckými a cestovateľskými zážitkami a postrehmi z tejto pre nás ešte stále exotickej destinácie.

18:00 prestávka

Snow Film Fest 2022

Sneh, ľad, adrenalín
8 filmov, po ktorých budeš túžiť, aby sneh napadol čím skôr.
Zažijeme zimné dobrodružstvá v Kanade, Rakúsku, Nepálu, Antarktíde, Kirgizsku, Švédsku i na Islande.

18:20 Bez pádla

Kanada │ 41 min
Bez pádla je dobrodružný kanoistický film o snowboardingu, který spojuje historii horní části řeky Columbia se 140 km dlouhou plavbou od úpatí přehrady Mica Dam až po vrchol přehrady Revelstoke.
Čtyři neohrožení snowboardisté se v polovině ledna snaží následovat kroky Davida Thompsona po řece Columbia, během jednoho z nejchladnějších momentů v zaznamenané historii v Revelstoke.
Trailer

19:05 Innsbruck. Powder. People.

Nový Zéland │ 17 min
Po mnoha zimních sezónách a soutěžích na nejvyšší úrovni po celém světě končí profesionální freeridový lyžař z Nového Zélandu Neil Williman v Innsbrucku. Tam je vřele vítán talentovanými místními obyvateli. Společně objeví hory Tyrolska během celosvětové pandemie. Jejich poslání: najít ty nejnáročnější sjezdy pouze pomocí veřejné dopravy.
Trailer

19:25 Ledový tanec na Godafossu

Německo │ 31 min
Vodopády na severu Islandu jsou výzvou pro odvážné vodáky. Jak šílení musíte být, abyste to zkusili v zimě? Zeptejme se Matze Brustmanna, Adriana Matterna, Jobsta Hahna z Německa a Sama
Suttona z Nového Zélandu, kteří počátkem března cestují do Goðafossu, aby si troufli na neobyčejné!
Na »Fall of the Gods« zvládla čtveřice řadu úspěšných cest na nejrůznějších trasách – včetně prvního zimního sjezdu 14 metrů vysokého hlavního vodopádu uprostřed řeky.
Trailer

19:55 – 20:20 prestávka

20:20 Prozíravost

Itálie│ 20 min
Cílem expedicí je obvykle dobytí vrcholu nějaké hory. Pro rychlostního horolezce a skialpinistu Benedikta Böhma a jeho tým je za tím mnohem víc. Jak lze zkušenosti z hor přenést do běžného života? A musí člověk méně riskovat, aby byl dobrým otcem? Příběh se odehrává na Putha Hiunchuli (7246 m.n.m.) v pohoří Dhaulagiri v Nepálu.
Trailer

20:40 Pro vrchol až na konec světa

Česká republika│ 25 min
Dokument Marka Holečka z expedice Antarktida 2018 vypráví o cestě tam i zpět malou plachetnicí a
o jednom prvovýstupu, na do té doby nepojmenovaný kopec. Kopec dostal název Monte Pižďuch a
novou cestu pojmenovali Bloody Nose. Jako lezecký parťák se v dokumentu představí Mirek Dub.
Trailer

21:05 Stoupání

Francie│ 7 min
V tomto vtipném animovaném filmu vystupují dva horolezci na vrchol. Výstup se odehrává ve 20. století s tím nejprostějším vybavením. Jejich cílem je dopravit sochu Panny Marie na vrchol, jejich víl však ztěžují nepředvídatelné překážky. Povede se jim nakonec jejich cíl splnit?
Trailer

21:12 Jyrgalan

Česká republika│ 20 min
Film se odehrává v Kyrgyzstánu v bývalé důlní vesnici Jyrgalan, která se po ukončení těžby stala vesnicí duchů. Česká parta FREERIDEGUIDES zde strávila měsíc během kterého zažila lyžování po pás v prašanu, nekonečné pláně bez lidí, 8000 vertikálních metrů za den a srdečnost zbývajících obyvatel.

21:32 Náruč severu

Česká republika │ 24 min
Jirka&Mili se rozhodli užít si severskou romantiku v její maximální syrovosti. Na lyžích a bez podpory projít nejznámější švédský trail Kungsleden v celé jeho délce 450 km. Jak plány ovlivnila týdenní
bouře s větrem až 120 km za hodinu a nečekaně vysokými teplotami kolem nuly? Jak se vyvíjel jejich partnerský vztah v takto extrémních podmínkách? Zvládli cestu dokončit a šli by do něčeho podobného znova?
Trailer

SOBOTA 12.11.2022 – SYNAGÓGA

15:00 Prednáška z online archívu: Hanka a Peťo Chrenkovci – Tasmania

· Spoznajte tento rôznorodý ostrov u protinožcov, ktorý je síce súčasťou Austrálie, no tvorí samostatný unikátny svet.
· Navštívime niekoľko národných parkov a zoznámime sa s čudesnými zvieratami, ktoré nikde inde nežijú.
· Nazrieme do životného kolobehu stomov a vysvetlíme si, prečo si tu treba čistiť topánky predtým ako idete na turistiku.
· Spoznáme jedinečný, no krehký ekosystém v tomto odľahlom kúte sveta.
· Na krátko nahliadneme aj do divokej histórie tohto ostrova a vysvetlíme si prečo a ako formovala jeho súčasnú podobu.
· A na záver nevynecháme ani prazvláštne a jedinečné múzeum moderného umenia v Hobarte.
· Pozrite si s nami to najzaujímavejšie z nášho putovania po magickom ostrove, ktorý domáci s láskou prezývajú Tassie.

16:00 Prednáška z online archívu: Michal Foltýn, Lucia Foltýnová – To najlepšie z Bali – netradične na tradičný ostrov 

Za dva týždne na jednom z najkrajších ostrovov Indonézie sme zažili takmer všetko, čo toto čarovné miesto ponúka. Nádherné západy slnka na plážach, prechádzku ryžovými poliami bez turistov, východ slnka na jednej z najvyšších sopiek, súkromný koncert lokálnych umelcov, potápanie pri japonskom vraku a s korytnačkami, surfovanie s miestnymi, spanie vo „vtáčích hniezdach“ a oveľa viac. Aby sme si to troška oživili, presúvali sme sa jednom malom na skútri s dvoma plne naloženými batohmi.

17:00 prestávka

Živé prednášky s komentárom a diskusiou po prezentácii:

17:30 Petra Macurová – Dvojmesačné dobrodružstvo na trase Mexiko, Belize, Guatemala

Dvojmesačné dobrodružstvo na trase Mexiko, Belize, Guatemala. Výlet, ktorý sa začal na ostrove Holbox pokračoval pozdĺž celého mexického štátu Quintana Roo. Videli sme pyramídy, koloniálne mestečká aj mexické pláže. Nasledoval dobrodružný presun na málo objavené Belize a šnorchlovanie so žralokmi na druhom najväčšom korálovom útese na svete . Na záver veľkolepé a farebné oslavy Veľkej noci v Guatemale, a výstup na jeden z najaktívnejších vulkánov v Strednej Amerike.

18:30 Michal Chmeliar – Kuba – Slnko, pláže, salsa, rum, cigary, večne usmiati ľudia a revolúcia Fidela Castra

Takto si väčšina ľudí predstavuje Kubu. A tak to aj je! No Ostrov Slobody je aj symbolom revolúcie Fidela Castra a následnej politickej neslobody. Prejdeme sa po Havane, kde každý deň spadne aspoň jeden balkón, ukážeme si, kde sa pestuje najlepší tabak na kubánske cigáry, miesto, kde pristál Krištof Kolumbus, vystúpime na Stolovú Horu a vysvetlíme si ako fungujú miestni pašeráci.
19:30 prestávka

20:00 Zdenko Somorovský – Mozambik

SOBOTA – 12.11.2022 – STANICA-ZÁRIEČIE

BEST OF EXPEDIČNÁ KAMERA – Najlepšie filmy z 10 rokov Expedičnej kamery na tému: PAMÍR, TIBET A HIMALÁJE

V pěti vybraných filmech objevíte krásu nejvýše položených míst naší planety. Užijte si výhled ze “střechy světa”, zažijte střet kultur, seznamte se s odvážnými horolezci, ale hlavně neztrácejte naději.

15:05 The Pamir Game (ČR, 16 min)

Po sjezdu šestitisícovky Pik Cetyrjoch vyráží Martin a Karel na Pik Komunisma (7495 m), nejvyšší horu bývalého Sovětského svazu, kde jejich výstup zastaví obrovská lavina. Už bez lyží se pak vydávají na sedmitisícovku Pik Korženěvské. Snímek o dobrodružtví, odvaze a kamarádství. Co dělat, když ztratíte vybavení a vaše vysněná mise je ztracená? Vymyslíte si nový cíl, u kterého si opět budou všichni klepat na čelo.

15:22 Tamara (Nemecko, 17 min)

28-letá Tamara Lunger přijímá největší výzvu své horolezecké kariéry: výstup na nejnebezpečnější z osmitisícových vrcholů – K2.Mezi strachem, vášní a štěstím – tenhle film je portrét ženy, která miluje extrémy.

15:40 Návrat do Zanskaru (Velka Britania, 24 min)

V malé odlehlé osadě Zanskar uprostřed hor v indických Himalájích se střetávají dva světy. Duchovní a poklidný způsob života místních s příchodem civilizace a výstavbou silnice v odlehlé přírodě v srdci Himalájí. Dojemné setkání starých přátel po 30 letech a zároveň zamyšlení nad způsobem života vás jistě chytnou za srdce.

16:05 prestávka

16:20 High tension (USA, 36 min)

Na jaře roku 2013 se švýcar Ueli Steck a ital Simone Moro chystají bez kyslíku vylézt Mount Everest a poté sousední Lhotse. Horolezci ale skončí v konfliktů s několika šerpy, kteří cestu opravují. Střet se přesune do druhého tábora a vyvrcholí tím, že skupina šerpů zaútočí na dva evropské horolezce kameny.

16:55 Brahmaputra (ČR, 29 min)

V závěru roku 2008 uskutečnila skupina vodáků první českou expedici na jednu z největších světových řek – Brahmaputru. Složitým vyjednáváním se jim podařilo proniknout k začátku sjezdu do oblasti na hranicích Indie a Tibetu pro běžné turisty nepřístupnou. Po dramatickém začátku v extrémně obtížných peřejích se rozhodli prvosjezd přerušit. Poté, co opustili kaňon řeky, se však dozvěděli, že se několik dní předtím nevědomky dopustili přestupku, za který jsou pronásledováni indickou armádou. Před týmem morálně narušeným nehodou na řece leželo zásadní rozhodnutí – riskovat konflikt s armádou nebo sestoupit zpět do kaňonu a ve sjezdu obtížné řeky pokračovat.
17:30 prestávka

Dve živé prezentácie o horách a lezení:

18:00 Mária Fúčelová – Pilierom Rouge du Brouillard na vrchol Mont Blancu

Jedno z najnáročnejších dobrodružstiev môjho horolezeckého života. Iba dve baby, päť dní mimo civilizácie, nebezpečný ľadovec, preliezanie trhlín, lezenie škár s ťažkými batohmi, rozbitý hrebeň, mrazivý bivak vo výške 4465 m n. m., únava, drina a neuveriteľné šťastie z dosiahnutiu vrcholu Mont Blancu 4810 m n. m..

19:00  Ferdinand Hudek – Kanada na lyžiach a bicykli*

Niečo vyše roka stráveného na západnom pobreží Kanady. Neskutočné terény na lyžovanie, netradičné bicyklové traily a dychberúca príroda.
*zmena v programe – Fero bude namiesto Ďurifuka, ktorý si sekol dátumy, veľmi ho to mrzí, ale nemôže

Sobota 12.11.2022 máme vstupenky aj na mieste v Novej Synagóge i v Stanici Záriečie

– sobota celý deň: 8€ predpredaj / 10€ na mieste
– sobota po 17:30: 7€ na mieste
– sobota Stanica iba program od 15:00 do 17:30: 5€ na mieste

Vstupenky

Tickets are not available as this udalosť has passed.

Podrobnosti

Začiatok:
10. novembra o 17:30
Koniec:
12. novembra o 22:00
Cena:
7€ - 10€
Udalosť Kategória:

Miesto udalosti

Stanica Žilina-Záriečie
Závodská cesta 3
Žilina, 01001 Slovakia (Slovak Republic)