Tretia cestovateľská jeseň v Žiline

Celý svet na dlani a cestovateľské zážitky z prvej ruky

Na Stanicu Žilina-Záriečie už po tretíkrát zavíta cestovateľský festival Cestou necestou. A to rovno na 3 dni, 19. – 21. novembra.
Tešiť sa môžete na unikátnu stereoskopickú (3D) prezentáciu fotografií Tomáša Louna, ktorá sa premieta špeciálnymi projektormi na strieborné plátno a každý divák dostane 3D okuliare. Na dosah ruky tak budete mať južnú časť Afriky, najmä Namíbiu. Fanúšikovia cestovania mohli podporiť slovenské expedície a jednou z nich bola aj expedícia LA DAkar chalanov z Lady svetom. Lada svetom je na festivale najobľúbenejšou prezentáciou. Už ste videli film Suri od Paľa Barabáša? Ivan Bulík príde porozprávať o troch návštevách kmeňa Suri. Dostali sa až k divokým Surmom, kde dovtedy ešte nebol žiaden návštevník, dokonca ani Etiópčan. Aké je to byť cestovateľom a čo všetko sa dá spoznať a zažiť za 10 rokov na cestách, príde prezradiť organizátor festivalu Michal Knitl. Dobre sa cestuje aj vo dvojici, o tom vás presvedčia Remišovci s autom Broncom, ktorí cestovali 5 mesiacov ako autonomádi po Strednej Ázii. Andrea Kalinová a Martin Zaiček strávili 3 mesiace v Gruzínsku a na festival prídu priamo z gruzínskeho vinobrania. Ak máte pocit, že nemáte s kým cestovať, Jana Bartovicová vás presvedčí o opaku. Štyri ženy, ktoré sa našli na internetovej zoznamke, pobehali spolu 10 krajín. Zdenko Somorovský nám ukáže prírodné krásy Južnej Ameriky, konkrétne Peru a Bolívie. Chceli ste navštívit Tibet, ale odrádzajú vás vysoké náklady a organizované cestovanie v skupinke? Martina Kolárovcová vám predstaví zadné dveirka do Tibetu, činske provincie Yunnan a Sichuan, kde zažijete tibetskú krásu. Inšpiráciou bude aj prezentácia Kamily Gamalovej, ktorá verí, že keď sa chce, všetko ide a to po tom, čo sa ocitla sama v Nepále. Zistila, že veľa ľudí chce Nepál zmeniť, ale nakoniec zmení on ich. Igor Lopašovský nám ukáže, že Kuba nemusí byť len pre solventných turistov a dá sa sem vycestovať aj za pár drobných. Janka Hromníková odprezentuje dve krajiny, svoje obľúbené Albánsko, hlavne jeho horské oblasti a nádherný Island, kde veci nikdy nejdú podľa plánov.
Od štvrtka do soboty 19. – 21. novembra budeme na Stanici Žilina-Záriečie cestovať, spoznávať svet, rozprávať sa o zážitkoch na celý život a necháme sa inšpirovať cestovateľskými tipy a trikmi.

Prvý deň festivalu: cestounecestou.sk/portfolio/2015-11-19-zilina/ 

Facebook: https://www.facebook.com/events/345389002326241/