Tlačová správa Cestou necestou (jar 2016)

Výstup na Everest, K2 a najvyššie hory sveta, potápanie so žralokmi, Špicbergy, Aljaška, Madagaskar i Island na cestovateľskom festivale Cestou necestou.

Festival inšpirujúci ľudí cestovať a spoznávať nepoznané, cestovateľský festival Cestou necestou, pripravil pre divákov viac ako 120 cestovateľských prezentácií v termíne od 25.2.-20.3.2016 v 16 mestách Slovenska.

Hlavným hosťom takmer mesačného turné bude Christian Stangl z Rakúska. Po zdolaní najvyšších hôr všetkých kontinentov nechcel zdolať všetkých 14 osemtisícoviek, ale vymyslel si zdolanie i druhej a tretej najvyššej hory každého kontinentu. Jeho expedícia mala i vedecký význam – niektoré hory neboli vôbec odmerané a iba na ostrov Papua Nová Guinea išiel 5-krát a zdolal a odmeral 5 vrcholov. Počas 7 ročnej výpravy zdolal 30 vrcholov, aby si bol istý, že zdolal tie najvyššie. Za najťažší považuje výstup na Kančendžongu (v Nepále). Drsno znie i zdolanie troch štyritisícoviek v Antarktíde. Jeho prvá prezentácia na Slovensku sa uskutoční v sobotu 12.3.2016 v DK Ružinov.

O deň neskôr JP Bodha z Juhoafrickej republiky povie o potápaní so žralokmi. (Podmorská fotografia nižšie: Daniel Botelho)

Prejdeme transibírsku magistrálu, pozrieme sa na Island, prekrásne Špicbergy, horúce Mali, drsnú Aljašku, Kanadu i Tibet. Na čezete prejdeme do Mongolska, na džípe prejdeme všetky cesty Albánska. Na paraglajde pristaneme na Marmoláda v Dolomitoch, na bicykli prejdeme Severnú Ameriku i spoznáme život v indickom ašráme. Festival spestrí koncertom ethno-jazzové Duo Deši s hrou na didgeridoo s baritonsaxofonom a multiinštrumentalista Miloslav Kollár predvedie indickú sitar, turecký saz i mnoho ďalších nástrojov zo sveta. Pre milovníkov Indie máme vo štvrtok 10.3. i kulinársky zážitok v spojení prezentácií s indickým jedlom a diskusiou s kuchármi z Indie.

Svoje prezentácie budú mať aj podporené expedície z Expedičného fondu. Vďaka podpore divákov z 2% z dane sme podporili a ľudia si vypočujú príbeh Eriky Kopálovej o výstupe na Muztagh Ata (7545 metrov) v Čína (piatok 11.3. v Bratislave), Mateja Fabšíka a Maja Grofčíka z LADA Svetom ako išli na Lade do afrického Dakaru (sobota 12.3. v Bratislave, 17.3. v Liptovskom Mikuláši) i  Denisa Šmídu s priateľmi putujúcom na Babette do Ázie (v nedeľu 13.3. v Bratislave).

Počas víkendového programu v bratislavskom DK Ružinov (11.-13.3.) pre divákov pripravujeme bohatý sprievodný program s exotickými jedlami, outdoorovými stánkami s materiálom za mimoriadnu festivalovú cenu i ďalšie prekvapenia, ako oku lahodiace tance v podaní Rashee z Indie.

A tým to len začína. Príď sa inšpirovať na naše podujatia a cestuj po svete.

Program 16 miest na webe: www.cestounecestou.sk/podujatia/kalendar/

Program na facebooku: https://www.facebook.com/festivalcestounecestou/events

Viac o Expedičnom fonde, z ktorého podporujeme expedície (môžete sa prihlásiť alebo podporiť expedície) na: https://cestounecestou.sk/expedicny-fond/

 

11.2.2016, Michal Knitl, predseda OZ Cestou necestou

Pripravujeme aj rozhovory s prezentujúcimi, ktoré publikujeme na: https://cestounecestou.sk/blog/rozhovory/

V prípade záujmu urobiť rozhovor s niektorým z prezentujúcich nás prosím kontaktujte.

Fotografie pre médiá k jednotlivým prezentáciám sú dostupné na: (všade prosím uvádzajte autora fotografie + v prípade podmorských fotografií je autorom 4 označených fotografií Daniel Botelho): http://bit.ly/cn2016-fotky-pre-media