[us_page_title description=“1″ align=“center“]

Do prvého ročníka Expedičného fondu sa prihlásilo 11 expedícií, z ktorých porota (Michal Knitl – predseda OZ Cestou necestou, Jozef Terem – dobrodruh telom i dušou, Martina Jarolínová – srdcom Afričanka – otvorila sirotinec v Ghane) podľa kritérií (unikátnosť projektu, dobrodružnosť, serióznosť, atraktivita pre prezentáciu, PR výstupy expedície, atraktivita témy a expedície z pohľadu ženy (t.j. ženský pohľad), bonusové body pre najlepších prezentujúcich z minulých festivalov) vybrali 4 expedície (maximálne 665 bodov), ktoré sme podporili celkovo čiastkou 632 eur, ktoré tvorili polovicu príspevkov z 2% z dane.

Expedícia LA DAkar 2015

Lada svetom

Cestovanie s Vasiľom, nesmrteľným ruským terminátorom, konečne prekročilo hranice kontinentu! 10 tisíc dobrodružných kilometrov krajinami západnej Afriky uprostred obdobia dažďov. Lyžovanie na pieskových dunách, ťahanie auta z bahna africkej džungle aj nekonečné uplácanie opitých policajtov.

Hodnotenie: 575 bodov

Dotácia: 200 eur

Prezentovali na jeseň 2015: v Bratislave, v Banskej Bystrici a v Žiline

Článok o expedícií

Na bicygľu Islandom

Radka Nováková a Peter „Brko“ Halaj

Krajina ohňa a ľadu Radke a Petrovi nedáva spávať, odkedy sa hádam poznajú. Majú už za sebou niekoľko zaujímavých výletov či expedícií. Táto je ale špecifická hlavne tým, že má byť predprípravou na cykloexpedíciu do Ázie. V nehostinnom vnútrozemí chcú otestovať nielen svoje bicykle, výbavu, ale bez podpory len s vlastnými zásobami aj samých seba. Ich plánom je prebicyklovať 1500 km odľahlými islandskými cestami/necestami naprieč mesačnou krajinou. Ako sa im to nakoniec podarí, sa dozvieme v najbližšom čase. Držme im spoločne palce!

Hodnotenie: 550 bodov

Dotácia: 175 eur

Na Babette po svete

Denis Šmida

Štyria blázni na babettách… z toho nič zlé byť nemôže. 🙂 Pomalýýým… no dobre, tak ešte pomalšííím tempom sa budeme posúvať na juh Maďarskom, Srbskom, Bulharskom do čiernomorského prístavu Varna, odkiaľ nás po nalodení doplavia na ázijský svetadiel, konkrétne do mesta Batumi (Gruzínsko), odkiaľ započne naše poznávanie nepoznaného, a to konkrétne krásy Gruzínska a Arménska. Na ceste späť samozrejme ostávame verní našim strojom a len s vierou v kvalitu československej výroby budeme dúfať, že cestu dlhú 5000 km zvládnu 🙂

Hodnotenie: 531 bodov

Dotácia: 144 eur

Článok o expedícií

Muztagh Ata (7545 metrov), Čína

Erika Kopálová

Cieľom bola samotná cesta. A vrcholom sa stal nie geografický bod vo výške 7545 metrov, ale prienik za oponu vlastného ega a uchopenie pravdy, že pomoc druhému zanechá v človeku výraznejšiu emočnú ryhu než vrcholová fotka.

Hodnotenie: 500 bodov

Dotácia: 113 eur

Erikin článok o výstupe Muztagh Ata alebo keď cesta je cieľ

Erika prezentovala na jeseň 2015 v Banskej Bystrici a Bratislave a najbližšie bude prezentovať na jar 2016 opäť v Bratislave.