Počuli ste o Nevade Huila alebo o stolových horách Chibiriquete? Predpokladám, že väčšina z vás nie. Sú to miesta, o ktorých sa veľa nepíše, bežný turista o ne ani len nezakopne a sú to tak skryté poklady pre veľmi náročných dobrodruhov. Keď si o nich začnete čítať viac, budete tam chcieť ísť :).

Návrh cesty pripravil Michal Knitl: V Kolumbii som počas rokov 2021 (o ceste vznikol cestopis Nespútaná Kolumbia) a 2022 cestoval viac ako 4 mesiace. Zameriaval som sa najmä na prírodné krásy, z ktorých som vybral to najkrajšie, čo som videl a pridal pár miest, ktoré boli v tom období pre koronavírus nedostupné. Ponuka cesty je rozdelená do viacerých okruhov, z ktorých je možné si vybrať to, čo koho zaujíma.

Možnosti cesty:

  • prvé 3 dni: prílet do Bogoty + návšteva Doda z Nitry a jeho Popichi hostel vo Villa de Leyva
  • 7-10 dní postupná aklimatizácia, malé túry, presun a výstup na Nevado Huila s miestnou agentúrou (v oblasti ešte môže pôsobiť guerilla, a tak je potrebné zistiť aktuálnu situáciu pred vycestovaním, a či je možné ísť na vrchol s miestnym sprievodcom)
  • 3-5 dní: po výstupe v oblasti Huila je aj kakaová farma Yaya s úžasnou rodinou + blízko je aj púšť Tatacoa.
  • 3-6 dní: návšteva stolových hôr Chibiriquete – buď prelet nad oblasťou alebo návšteva oblasti (pokiaľ to bude možné, počas korony bola oblasť úplne uzatvorená) + možnosť návštevy oblasti caňo crystales (pokiaľ bude obdobie kvitnutia kvetov v rieke) s agentúrou GeoTours Guaviare, ktorých tiež poznám z prvej cesty (možnosť predĺžiť a ísť aj niektoré z ďalších ich tours vrátane nástenných malieb)
  • 3-10 dní: Medellín – moje obľúbené kolumbíjske mesto, Salento – najkrajšia dedina krajiny s vysokými palmami, Národný park Los Nevados – možnosti turistiky a výstup na ďalšiu 5000 metrov vysokú horu
  • 3-5 dní: Národný park El Cocuy – možnosť troch jednodňových výletov v jednom z najkrajších parkov v Južnej Amerike
  • 3-10 dní v Amazónii
  • 10-30 dní: Národný park Sierra Nevada de Santa Marta – okrem túry do Strateného mesta (dá sa zabezpečiť s agentúrou) je možné ísť aj k najvyššej hore Kolumbie, ktorá je pri plážach Karibiku. V oblasti hory žije niekoľko kmeňov domácich, ktorí si oblasť strážia a dostať sa na horu je náročné. Je potrebné spoznať niekoho z domorodých ľudí a zaplatiť niekoľko tisíc eur na osobu… Poznám chalana, ktorý tam takto pred pár rokmi išiel ako člen jednej expedície. Či by sa to podarilo zorganizovať, je otázne. Ale ak, tak je to oblasť, kde doposiaľ bolo veľmi málo ľudí.
  • v budúcnosti možné spojiť s návštevou Venezuely, kam už po rokoch začínajú opäť chodiť turisti, aj keď ešte by som možno radšej trochu počkal.

Najlepší čas na cestu: december-marec

Termín cesty: na vyžiadanie / keď sa nájde dosť ľudí

V prípade záujmu kontaktujte: miso@cestounecestou.sk

Cena: záleží od vašich preferencii ubytovania, dopravy a lokalít. Sám viem cestovať v Kolumbii za 500 € na mesiac, ale ak by sme išli ako skupina, na miesta, kde sú potrebné agentúry, tak to bude oveľa viac. Do Kolumbie by som sa rád pozrel opäť v priebehu najbližších piatich rokov. Ak by sme sformovali skupinu skôr, rád pôjdem na tieto miesta spolu s vami bez nároku na odmenu, iba za preplatenie nákladov.