Ako vyzerá Sierra na Pacifickej hrebeňovke so snehom a bez snehu?

V roku 2019 bolo na Pacifickej hrebeňovke miestami najviac snehu za 20-25 rokov. Po príchode do Kennedy Meadows veľa ľudí sa rozhodlo Sierru vynechať a vrátiť sa do nej neskôr. Ako to vyzeralo, ak sa človek rozhodol, že pôjde? Išli sme v skupinách, snehu bolo naozaj niekoľko metrov, ale stálo to za to. Z Kennedy Meadows som vyrážal 23.5.2019. Ak by to bol rok 2018, PCT bolo už úplne bez snehu! Ale v 2019, to bol hustý rok. Prvý týždeň až počas dňa bola teplota okolo nuly. Sierra sa mi tak zapáčila, že som sa neskôr rozhodol preskočiť niektoré rovinaté úseky v Oregone, aby som mal čas ju prejsť druhýkrát – v septembri bez snehu. A tak som urobil aj niekoľko porovnávacích fotografii, kde môžete vidieť rovnaké miesta počas júna a septembra. Viac o celej túre si môžeš prečítať v 200 stranovom cestopis Pacifická hrebeňovka.

Najvyššie sedlo Forester pass (4009 metrov) prechádzam 28.5.2019.

Kearsarge pass

Selden pass

Muir hut

Pol dňa až deň peši pred Mammoth Lakes. Trvalo mi niekoľko minút, kým som si v septembri uvedomil, že na tomto mieste, za mostom (na spodnej fotke vľavo) sme si varili obed.

Až v septembri som si uvedomil, aké obrovské množstvo vody sa valilo počas júna. Metre topiaceho snehu urobili aj z malého potôčika divokú rieku. Odhady hovoria, že polovica ľudí preskočila Sierru kvôli snehu (išli viac na sever a potom sa chceli vrátiť). Niektorí čakali kým sa sneh roztopí, ale potom nemohli ísť, lebo voda bola tak vysoko, že sa to jednoducho nedalo. Najťažšie brody som mal ďalej, o týždeň neskôr. Na tých miestach som však bol iba počas júna, a tak nemám fotky na porovnanie. I tak je z fotiek jasné, že bol aspoň 5-10 násobok vody, ak nie ešte viac.

Jún
September


Jún
September

Jún
September

Prechod vodopádu so zamrznutým ľadom na kríkoch o 5:45 ráno. Áno, zvyšok dňa sme išli v mokrých teniskách. Toto miesto som prechádzal aj neskôr v septembri a až o pár minút neskôr som si uvedomil, že som ho prešiel, pretože tam nebola žiadna voda. Ani kvapka. Rozdiel medzi obdobím topenia snehu a septembrom je obrovský.
Fotografia: Eileen Kelsey, o niekoľko dní neskôr počas dňa
Krásna ilustrácia prekračovania tej istej rieky. Zdroj: https://blog.hanwag.de/en/the-trail-provides-der-weite-weg-zum-glueck/