Vyberáte cestovné poistenie? Máme pre vás 5 rád, ktoré vám pomôžu

Ak čítate tieto riadky, pravdepodobne patríte k cestovateľom, ktorí nič nenechávajú na náhodu. Viete, že cestovanie nie je len plné dobrodružstiev, ale prináša so sebou aj možné riziká. Avšak, ak máte uzatvorené vhodné poistenie, môžete cestovať úplne bez obáv. Pripravili sme pre vás 5 užitočných rád, ktoré vám pomôžu vybrať si to najlepšie poistenie pre vaše cesty. 

#1 Zvážte svoje potreby

Pri výbere cestovného poistenia by ste mali zohľadniť niekoľko kľúčových faktorov. Premyslite si odpovede predovšetkým na tieto otázky:

  • Kam cestujete? Cestovanie v rámci Európy si vyžaduje iné krytie ako cesty do exotických či rozvojových destinácií. V niektorých krajinách musíte rátať s vyššími rizikami. A nejde „len” o zdravotné problémy, ale napríklad aj o politickú nestabilitu. 
  • Ako dlho budete preč? Ak sa chystáte na krátky výlet alebo dovolenku, bude vám stačiť krátkodobé poistenie. V prípade, že idete na dlhší pobyt alebo do zahraničia cestujete častejšie, výhodnejšie podmienky získate celoročným poistením.
  • Aké aktivity plánujete? Je rozdiel, či celý čas ležíte na pláži alebo sa venujete adrenalínovejším aktivitám. Štandardné poistenie totiž nemusí pokrývať extrémne športy a budete si musieť priplatiť pripoistenie.
Na čo si dať pozor: Pri cestovaní sa nespoliehajte len na európsky preukaz poistenca. Môžete ho totiž využiť iba pri urgentnom ošetrení vo verejných zdravotných zariadeniach. Ideálna je kombinácia európskej kartičky a komerčného poistenia.

#2  Vyskladajte si poistenie podľa svojich potrieb

Ponuky poisťovní sú rôzne. Zatiaľ čo v jednej máte už v základnom balíku zahrnuté väčšie množstvo krytých rizík, v inej si ich budete musieť doplatiť. Spravidla si však cestovné poistenie môžete vyskladať na mieru a vybrať si z poistných krytí, ktoré najviac potrebujete.

Poistiť si môžete nielen liečebné náklady, ktoré tvoria základ cestovného poistenia, ale aj úraz, batožinu, storno zájazdu, rizikové športy, zodpovednosť za škodu a mnohé ďalšie riziká. V prípade núdze oceníte aj asistenčné služby poisťovne, ktoré vám pomôžu nájsť lekára, právnu pomoc a množstvo ďalších užitočných služieb.

#3 Porovnajte si ponuky poisťovní

Ak už viete, čo všetko budete v rámci poistenia potrebovať, začnite porovnávať ponuky cestovného poistenia, ktoré poisťovne poskytujú. Ich produkty sa totiž neodlišujú len cenou, ale aj rizikami, ktoré poistenie pokrýva a tiež výškou poistných limitov. Cena by teda nemala byť jediným faktorom, podľa ktorého sa budete rozhodovať.

Poisťovne, samozrejme, dnes už nemusíte obchádzať jednu po druhej osobne. Našťastie tu máme oveľa rýchlejšie a efektívnejšie spôsoby. Cestovné poistenie si porovnáte jednoducho prostredníctvom online kalkulačky cestovného poistenia. Zadajte údaje o vás a vašej ceste a v priebehu niekoľkých sekúnd dostanete zoznam tých najvýhodnejších ponúk slovenských poisťovní, z ktorých si určite vyberiete.

#4 Skontrolujte si výluky z poistenia

Pri výbere cestovného poistenia nezabudnite na jednu dôležitú vec. Každá poisťovňa má definované určité výluky z poistenia, teda výnimky, na ktoré sa poistenie nevzťahuje. Poisťovňa vám môže v týchto prípadoch poistné plnenie krátiť alebo vám ho nevyplatí vôbec.

Medzi najbežnejšie výluky z cestovného poistenia patrí napríklad alkohol. Ak by sa vám teda v zahraničí stala nehoda pod vplyvom alkoholu, na poistné plnenie môžete rovno zabudnúť. Vylúčené alebo obmedzené môžu byť aj krytie vykonávania extrémnych športov, chronické choroby či cestovanie do krajín, do ktorých bolo vydané cestovné odporúčanie necestovať, odložiť cestu alebo opustiť krajinu.

# 5 Uzavrite si cestovné poistenie online

Vybrali ste si? Gratulujeme! Teraz už ostáva len jediné – uzavrieť zmluvu cestovného poistenia. Ani v tomto prípade nemusíte nikam chodiť. Cestovné poistenie si totiž môžete pohodlne uzavrieť cez internet, cez stránku Netfinancie.sk. Potrebnú dokumentáciu dostanete mailom, platbu zaplatíte kartou alebo prevodom, a je to. 🙂

A nám už neostáva nič iné, ako zaželať vám šťastnú a hlavne bezpečnú cestu!