6 vecí, ktoré ste o poistení na hory (možno) netušili

Turistika na horách je nevyspytateľná. Stačí jeden chybný krok a spiatočnú cestu už nemusíte zvládnuť sami. Ak by však pre vás mali prísť horskí záchranári, budete musieť siahnuť hlboko do vrecka. Práve na takéto prípady je tu poistenie do hôr, ktoré vás pred takýmito nečakanými výdavkami ochráni. O tomto poistení ste už určite čo-to počuli. Dnes sme však pre vás vybrali niekoľko pikošiek, ktoré pravdepodobne nepoznáte.

#1 Ak nemáte poistenie, zásah horskej služby zaplatíte sami

Ak sa ocitnete v situácii, že budete v horskej oblasti potrebovať pomoc horských záchranárov, podľa zákona im musíte uhradiť náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo pátraním.

V tomto prípade však vôbec nejde o lacnú záležitosť. Hoci poskytnutie zdravotnej starostlivosti vám uhradí vaša zdravotná poisťovňa, technický zásah si budete musieť uhradiť sami. Ak je navyše potrebné aj nasadenie vrtuľníka, náklady dokážu presiahnuť niekoľko tisíc eur.

Aby sme boli konkrétni, tu je jeden príklad, ktorý sme našli na portáli Netfinancie.sk: Najvyššia poistná suma, ktorá bola vyplatená z poistenia horskej služby, predstavovala 3 850 eur. Išlo pritom o obyčajné podvrtnutie kolena, teda žiadny mimoriadne vážny úraz.

Samozrejme, tieto výdavky platíte len v tom prípade, ak si pred túrou neuzatvoríte poistenie na hory. Toto poistenie totiž pokrýva všetky náklady, ktoré sú spojené so záchrannou akciou a lekárskym ošetrením, ktoré vzniknú v dôsledku pohybu vo vysokohorskom prostredí. Jeho súčasťou je aj zásah horskej služby. A práve takéto poistenie vás odbremení od neočakávaných výdavkov.

Vedeli ste, že… …poistenie na hory má viacero názvov? Nájdete ho aj po označeniami poistenie do hôr, horské poistenie, poistenie horskej služby či turistické poistenie.

#2 Aj keď ste na horách, na pomoc nevoláte vždy horskú službu

Horská záchranná služba pôsobí v 15 horských oblastiach: Belianske Tatry, Bukovské vrchy, Javorníky, Kremnické vrchy, Kysucká vrchovina, Kysucké Beskydy, Malá Fatra, Moravsko-sliezske Beskydy, Nízke Tatry, Pieniny, Slovenský raj, Stredné Beskydy, Veľká Fatra, Vysoké Tatry a Západné Tatry.

To znamená, že nie každá lúka alebo les v horách sa považuje za horskú oblasť. Ak sa vám teda stane úraz alebo nehoda v inej ako vyššie uvedenej horskej oblasti, aj keď sa nachádzate na horách, zavolajte si rýchlu zdravotnú pomoc. V takom prípade výjazd hradí vaša zdravotná poisťovňa. Horskú záchrannú službu volajte len v prípade, ak sa nachádzate v jednej z 15 oblastí definovaných zákonom.

Tip: Pred odchodom do hôr si do telefónu uložte číslo na Horskú záchrannú službu 18 300. Pre rýchlu zdravotnú pomoc volajte 112.

#3 Poistenie do hôr vás ochráni v množstve situácií

Poistenie na hory kryje tieto základné situácie:

  • vyhľadávanie a vyslobodzovanie osoby, ktorá sa nachádza v tiesni,
  • poskytovanie prvej pomoci osoby v tiesni,
  • preprava k najbližšiemu prostriedku zdravotníckeho zariadenia, prípadne priamo do zdravotníckeho zariadenia,
  • prevoz telesných pozostatkov.

#4 Deti poistenie na hory nepotrebujú

Na rozdiel od dospelých sa poistenie do hôr pre deti nevyžaduje. Na Slovensku sú totiž zásahy horskej služby pre deti od poplatkov oslobodené.

Náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním neuhrádzajú ani osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony alebo ide o náklady po osobe, ktoré pred záchrannou činnosťou alebo počas nej zomrela.

#5 Poistenie môžete potrebovať aj na lyžovačku

Poistenie pre prípad zásahu horskej služby sa vám môže zísť aj pri lyžovaní. Nie však vo všetkých prípadoch. Ak zvyknete lyžovať alebo snowboardovať výhradne na udržiavaných zjazdovkách, prvú pomoc a transport do najbližšieho zdravotného strediska zabezpečuje prevádzkovateľ lyžiarskeho strediska. Poistenie na hory teda nepotrebujete.

Ak sa však vydáte na lyžovačku, bežky alebo skialpy mimo vyznačených trás a nachádzate sa vo vysokohorskom prostredí, bez poistenia na hory sa v prípade úrazu nezaobídete.

Okrem toho si nezabudnite preveriť ani potrebu pripoistiť si rizikové športy, pretože práve v takýchto prípadoch sa vám práve toto poistenie môže zísť. Každá poisťovňa si totiž určuje skupinu rizikových a nepoistiteľných športov, resp. výluky z poistenia. Niektoré poisťovne obmedzujú aj nadmorskú výšku a aktivity prevádzkované v horskom prostredí môžu brať ako rizikové.

#6 Pozor na poistenie do hôr v zahraničí

Poistenie na hory v podobe, v akej sme ho popísali, platí iba na Slovensku. Ak sa chystáte na túru alebo lyžovačku do zahraničia, uzatvorte si cestovné poistenie, ktoré zahŕňa aj poistenie do hôr, resp. zásah horskej služby v zahraničí.Niektoré poisťovne ho ponúkajú ako súčasť balíka cestovného poistenia, v iných si ho musíte priplatiť vo forme pripoistenia.

Rada na záver: Uzavrite si poistenie na hory za najlepšie ceny, jednoducho a rýchlo priamo cez internet. Poslúži vám na to online kalkulačka na portáli Netfinancie.sk.