Glamping 10× inak. Alebo kde v Českej republike kempovať na úrovni

V hoteli už ste boli, ubytovanie v meste pre vás nie je to pravé a hľadáte, kam za netradičnými zážitkami a dobrodružstvom v prírode? Ale zároveň príliš nie ste na to, aby ste v spoločnom kempe spali len na karimatke a v spacáku? Glamping bude to, čo hľadáte. Ide o nocovanie v prírode s dávkou luxusu. Primeraného luxusu. Môže sa totiž stať, že budete bez WiFi a hocikde aj bez elektriny. Za to sa môžete tešiť na maximálne prepojenie s prírodou, romantiku a pohodlné spanie. Tak kam sa v rámci Českej republiky vybrať?

Glamping pri vode

Čo môže byť romantickejšie než sa večer s pohárom vína pozerať do ohňa, ktorý sa zrkadlí na vodnej hladine? Alebo na západ slnka nad jazerom…

Dobčické rybníčky

Toto glampingové miesto nájdete kúsok od Českých Budějovíc v južných Čechách. Len čo by kameňom dohodil je potom dedina Holašovice, pamiatka UNESCO. Drevené chatky sú postavené priamo nad vodnou hladinou rybníčkov a z terasy môžete rovno rybárčiť. Garancia odpočinku od moderného sveta je na mieste, pretože tu chýba elektrina a samozrejme aj WiFi. Namiesto toho môžete popíjať víno v hojdacej sieti, relaxovať na pláži alebo v saune.

Holasovice, FOTO: Libor Sváček

Hide and Seek Aranka

Luxusný lesný príbytok pri vode pýšiaci sa víťazstvom na prehliadke Designblok za rok 2019 sa nachádza v podhorí Šumavy uprostred lesa. Pri pobyte vám nič chýbať nebude. V kuchyni dokonca nájdete french press alebo kanvicu na japonský čaj. Domáci chlieb na privítanie je príjemný bonus. Užite si vyhriatu saunu aj chladné jazero. Pobyt je možný na minimálne 2 noci pre dvoch až štyroch ľudí.

Šumava, FOTO Pavel Ouředník, CzechTourism

Vodné domčeky Čejkovice

Neďaleko Českých Budějovíc sa na 12 hektároch lesnej škôlky nachádza niekoľko tôní, na ktorých plávajú 3 vodné domčeky. Tešte sa na dokonalé prepojenie s prírodou. Rešpektom k nej je moderne dizajnované aj vnútro domčekov. Bez elektriny, ale za to s plným sociálnym zázemím, sa oddajte pokoja a podniknite digitálny detox. Rybolov je tu povolený.

Glampig v stane

Máte spanie v stane spojené s nepohodlím, komármi a spoločným sociálnym zariadením pre celý kemp? Skúste tento rok stanovať inak a lepšie. Poradíme vám, ako na to.

Glamping Brdy

V pohorí Brdy juhozápadne od Prahy sa nachádza luxusný glampingový stan, ktorý slovu glamorous rozhodne hanbu neurobí. V Glamping Brdy sa nielenže vyspíte doružova, ale vaše telo i duša sa maximálne zrelaxuje. K dispozícii máte saunu, kúpací sud aj ohnisko pre večerné grilovanie.

Foto: shutterstock, Zelenaya Tropa

Yurta

Na polceste medzi Karlovými Varmi a Plzňou v obci Chlum v západných Čechách nájdete na súkromnej lúke postavenú jurtu – typické obydlie kočovných kmeňov zo strednej Ázie. Komfortne vybavená jurta pohodlne ubytuje 4 osoby a vďaka dokonalej harmónii s prírodou sa hodí nielen pre praktizovanie jogy a odpočinku s knihou v ruke. Autom ste potom za chvíľu vo všetkých západočeských kúpeľných mestách.

Malešov Camp

Pri Kutnej Hore v dedinke Malešov v stredných Čechách sa na kraji rybníka nachádza stredoveká pevnosť a pod ňou niekoľko priestranných stanov, kde sa čas zastavil asi tak pred 500 rokmi. Teda skoro. Čaká tu na vás vôňa dreva a prírodných materiálov, miesto skrine tu nájdete truhlicu. Ale zároveň máte k dispozícii úplne moderné sociálne zariadenie. Preskúmajte tvrdzu, ochutnajte, ako chutil stredovek, a zahrajte si s deťmi únikovú hru na motívy počítačovej hry Kingdom Come!

Glamping na strome

Kto sa bojí spať pri zemi, mal by sa pozrieť po niečom s trochu väčším nadhľadom. Ubytovanie v korunách stromov by mohlo byť to pravé!

Treehouse pod Ještědom

V lesoch pod Ještědom pri Liberci v severných Čechách sa nachádza drevený domček, ktorý urobí radosť predovšetkým deťom. Okrem dvojlôžkovej postele a dvoch váľand tu nájdete aj menšiu kuchynku s plynovým varičom a gamatky pre chladnejšie noci. Raňajky s domácimi produktmi si každé ráno vytiahnete košíkom na lane a večer si upečiete špekáčiky na ohnisku pod domčekom. Sprchovať sa budete vodou z miestnej studničky. Nie je to sen každého malého (aj odrastenejšieho) chalana?

Glamping v zoo

Zoo v Dvore Králové a jeho Safari Park Resort ponúka sedem luxusných stanov umiestnených v „korunách stromov“ priamo nad veľkým výbehom afrických zvierat. Návštevníci, ktorí tu strávia noc, si tak budú pripadať ako na africkom safari. Každý stan je vybavený 4 lôžkami, vlastným sociálnym zariadením, chladničkou aj vonkajším grilom. V cene majú návštevníci nielen ubytovanie, ale aj neobmedzený vstup do zoo aj mimo otváraciu dobu.

Safari kemp, foto: Simona Jirikova

Glampig na samote

Chatky ako stvorené na meditačný víkend uprostred prírody! Strohé, priame a pokojné.

Útulňa

Pri hraniciach s Rakúskom v obci Vratěnín na rozhraní južných Čiech a južnej Moravy sa uprostred polí na remízku týči veľká drevená útulňa. Postavená je na vyradenom objekte ľahkého opevnenia hraníc, ktoré boli v tejto oblasti stavané pred 80 rokmi. Ak neočakávate vôbec nič, tak presne to dostanete. Namiesto večera pri televízii budete zaspávať pri západe slnka a prebúdzať vás bude spev vtákov. To všetko bez vody a elektriny, len sa môžete zahriať krbom. Karimatku a spacák so sebou! Je to ideálne miesto na meditáciu o samote.

Chata v lese

Chatu v lese na brehu rybníka s vlastnou saunou nájdete v južných Čechách pri obci Pluhův Žďár kúsok od zámku Červená Lhota. Čo vás tu čaká? Pokoj lesa, ktorý vás bude obklopovať, a hladina rybníka, kde sa môžete po saune ochladiť. V okolí nie je žiadna chatka ani obydlia – budete tu mať úplné súkromie! Chatka je určená pre dvoch, ale aj štyria sa tu pohodlne vyspia. Viac inšpirácií na výlety do Českej republiky nájdete na www.kudyznudy.cz

Cervena Lhota, FOTO Libor Sváček, CzechTourism