Predstavujeme Vám expedíciu prihlásenú do Expedičného fondu v roku 2021. Aj Vy môžete pomôcť a podporiť dobrodruhov, aby si splnili svoje sny.

Marián Kapitán

Filipíny sú krásna krajina bohatá na kultúru, históriu a prírodné krásy. Podľa oficiálnych zdrojov 7641 ostrovov z ktorých je približne iba 2000 osídlených. Výnimočnosť tejto cesty je hlavne v spolunažívaní s farmárskou rodinou a prispôsobeniu sa ich štýlu života. Cieľom expedície je spoznať život, tradície, kultúru a naučiť sa aspoň 2 dialekty zo 170 používaných na Filipínach. Prioritný úradný jazyk Tagalog, lokány dialekt Karayan z provincie Antique, kde budem mať základňu priamo v lokálnej farmárskej rodine. Dôvodov pre túto lokalitu je viacero: 1. asi aj najdôležitejší je súhlas rodiny, zároveň už som mal možnosť stráviť v tejto rodine kratšiu dobu a dohodnúť zázemie aj napriek skromným podmienkam pre život, 2. provincia Antique sa nachádza na ostrove Panay ktorý je v srdci Filipín a nachádza sa takmer presne v strede a teda aj dostupnosť do ostatných častí je približne rovnako časovo náročná, aspoň čo sa týka letov. Najviac cestovateľských aktivít je zameraných práve na ostrov Panay a priľahlé ostrovy Mararison, Nogas, Guimaras, ostrovy Gigantes, Olutayan, Boracay a ďalšie menšie ostrovy v okolí. Najväčšou výzvou je ostrov Batbatan, ktorý je známy svojou izolovanosťou a je takmer nedostupný. Až na vybraných učiteľov a lekárov je na tento ostrov takmer nemožné sa dostať. Získať priazeň tamojších obyvateľov sa pokúsim získať práve prostredníctvo svojho YouTube kanálu a učiteľov, ktorí na ostrov dochádzajú práve z provincie Antique. Šanca sa tam dostať je momentálne 50/50. V priebehu celého roka je cieľom navštíviť čo najviac zaujímavých miest, známych aj menej známych resp. známych pre lokálnych obyvateľov, okolo celých Filipín primárne s využitím verejnej dopravy. Medzi plánované túry je naplánovaný 3. dňový výstup na Madia-as s nadmorskou výškou 2117m prakticky z od hladiny mora. Tento je najvyšším vrchom ostrova Panay. Podľa dostupnosti na základe covid obmedzení mám v pláne výstup na 10 najvyšších vrchov Filipín z čoho najvyšší je Mt. Apo 2956m n.m. v lokalite Cotabato; Davao del Sur a najnižší z top 10 Mt. Timbak 2717m n.m. v lokalite Benguet, kde je hodnotená náročnosť výstupu 9 z 9. Medzi ďalšie plánované ostrovi patria Negros, Cebu, Apo a Bohol, ktoré sa budem snažiť navštíviť „za každú cenu“, samozrejme v rámci platných predpisov a obmedzení. Návšteva a cestovanie do ďalších destinácií bude závisieť od finančných zdrojov a hlavne na obmedzeniach pre covid. Plánovaný návrat na Slovensko v Máji 2022 resp. 12 mesiacov po vycestovaní.

Jedinečnosť expedície: Stať sa súčasťou spoločnosti, kultúry a tradičného života na Filipínach.

Termín expedície: Plánovaný termín začiatku expedície je v Máji 2021, môže sa meniť v závislosti na obmedzeniach pre covid.

Dĺžka cesty: 12 mesiacov

Plánované krajiny: Filipíny

Predošlé skúsenosti s cestovaním: Ako profesionálny vodič som precestoval okolo 50% Európy, od roku 2019 som začal viac navštevovať Filipíny. Pôvodný plán pre začiatok expedície bol vo Februári 2020, žiaľ 2 dni pred odletom vypukla pandémia, zrušili sa všetky lety na Filipíny a krajina sa uzavrela. V Decembri 2019 som začal tvoriť svoj cestovateľský video blog na YouTube, tento sa snažím zdokonaľovať a zlepšovať tak svoje zručnosti. Videá sú točené kamerou GoPro hero 7 white.

Plánovaný rozpočet: Predpokladaný rozpočet je v rozmedzí 8000€ až 10000€ v závislosti od covid opatrení a vývoja cien leteniek. Samozrejme cieľom je minimalizovať náklady.