India… alebo ako nespať s myšami

India nie je pre každého, to je isté, mnohých zmätie prvý dojem. Špinavé ulice, davy ľudí a kráv mixujúcich sa vo večne trúbiacej premávke motoriek, áut, tuk-tukov či bicyklov. Do toho štipľavý dym z horiacich odpadkov… a predsa… keď sa pozriete lepšie, uvidíte stánok s vašimi obľúbenými šiškami s kardamónom, kúsok ďalej dostanete čerstvo odšťavený nápoj z granátového jablka, do toho vám do vlasov vysmiata pani zapletie voňavý jazmínový kvet. Všetko za zanedbateľný peniaz, z ktorého ešte viete zjednať a stále s úsmevom… na oboch stranách. Milujem Indiu!

Samozrejme, sú veci, ktoré nečakáte. Keď sme prileteli do Indie, znechutila nás situácia na letisku, kde sa dali vymeniť peniaze iba za neskutočne nevýhodný kurz a iba vysoká čiastka. Rovno sme im povedali, že radšej pojdeme z letiska peši! A aj sme išli. Nemali sme ani rupiu. To sme ale nevedeli, že s bankomatom bude problém. Prišli sme v čase, keď žiadny bankomat nefungoval. Všetky boli vybraté. Vláda menila bankovky a ľudia potrebovali nové peniaze. Sedeli sme zúfalo už asi pred piatym bankomatom, keď si všimneme Inda, ako nám strká do ruky rupie. Chápete tú iróniu? Chudobný Ind ponúka peniaze dvom Európanom!

Raz sa nám stalo, že na tri dni zavreli všetky obchody, ľudia nevychádzali, život akoby sa zastavil. Zomrel politik. Takto si ho uctili. Nepodarilo sa nám pred tým si nakúpiť zásoby a tak sme boli odkázaní na pomoc Indov. Sadli sme si na vyprádznenú ulicu. Vravíme si, počkáme, možno si nás niekto všimne. Do 5 minút sa pri nás zastavil muž. Z jeho gestikulácie sme pochopili, že nás pozýva na obed. Máme si vraj k nemu prisadnúť na motorku. Traja na motorke? Čo je to oproti päťčlennej rodinke s miminkom, čo nás práve obieha!

Obed bol skvelý, celá rodina na nás s úžasom pozerala a v momente, ako sme mali prádzny tanier, sme dostali pridané. Nedalo sa povedať nie…

Podobných zážitkov sme mali mnoho, samozrejme nevyhli sa nám ani tie menej príjemné. Zobudiť sa uprostred noci na to, že po vás behajú myši, je proste nezabudnuteľné, pre vás aj pre celé osadenstvo daného hotela. Noc nás tam vyšla necelé tri eurá, ale za to sťahovanie to nestálo. Odporúčam neulakomiť sa na tie úplne najlacnejšie, radšej si priplaťte za luxus… vyjde vás to len o euríčko – dve naviac. J

, , ,