Martin Trebuľa – Severná Kórea – komunistická krajina v područí dynastie Kimov

Náhľad do najizolovanejšieho štátu sveta, do krajiny, kde ľudia uctievajú dynastiu svojich vodcov ako polobohov a kde program každej návštevy zvonka je tak majstrovsky zinscenovaný, akoby celý národ dostal vopred daný scenár. Severná Kórea sa nedá porovnať s ničím z dnešnej doby, je to historický relikt z doby nedávnej, do ktorého sú prvky modernizácie vpúšťané vládnou garnitúrou veľmi selektívne, cesta sem je ako cesta časom.

Top zážitok: Porozprávam medzi iným aj o tom, že poslať e-mail zo Severnej Kórey je – čuduj sa svete – administratívne náročná úloha, ktorá má svoje pravidlá i úskalia, Európana zvyknutého fungovať v digitálnej dobe dokážu mierne šokovať, ako aj dosť pobaviť.

Martin strávil veľkú časť svojho detstva v zahraničí, prežil pár rokov s rodičmi najprv v Kolumbii, potom v Nemecku, neskôr počas štúdia absolvoval výmenný semester v Japonsku. Už tomto rannom období sa čoraz viac uňho prejavoval cestovateľský gén, ktorý ho už ako mladého muža zaviedol do rozličných kútov sveta, kde často zužitkovával svoje medzinárodne priateľstvá. Cestovanie je preňho pasiou, dobrodružstvom a slobodou.

Prezentácia je súčasťou 11. cestovateľského festivalu Cestou necestou v Bratislave 9. – 11. marca 2018. Zobraziť celý program.