Test: Batoh Bergans Helium a varič Jetboil Flash

Posledný rok som mal možnosť absolvovať niekoľko jednodňových i jednu viacdňovú túru s batohom Bergans Helium. Jedná sa o 40 litrový batoh, ktorého hlavnou prednosťou je jeho váha – iba 960 gramov! A pritom mi sedí ako uliaty. Dá sa otvoriť zhora i zipsom pozdĺž celej výšky. Je naozaj vymakaný a lepší batoh v rozsahu od 40 do 60 litrov som na chrbte ešte nemal. Jedinou malou nevýhodou bolo nie celkom komfortné nosenie ak som ho naplnil totálne na maximum vrátane stanu, turistickej výbavy, jedla a vody. Dá sa nosiť aj viac ako 15 kilový niekoľko dní, ale to už by som skôr zobral väčší ruksak. Tento ruksak odporúčam skôr na jednodňové túry, alebo viacdňové túry bez kompletnej výbavy. Komplexnejšiu recenziu nájdete aj na stránke hiking.sk a viac o produkte nájdete na stránke Bergans.cz

Skialpovanie na vrchu Chopok a do sedľa Poľany počas testu batoha Bergans Helium a variča Jetboil Flash
Skialpovanie do sedľa Poľany a potom na Chopok

Poslednú dobu sa snažím ruksak odľahčovať ako sa dá a na niektoré niekoľko-dňové túry varič ani neberiem. Do Rumunska som si varič bral a mal som možnosť variť na variči značky Jetboil, ktorý je jedným z najľahších a najrýchlejších varičov, aké poznám. Je malý, skladný, aj malá kartuša sa zmestí dovnútra variča. Ak hľadáte niečo malé, ľahké, kompaktné, Jetboil sa vám isto bude páčiť.

Varič Jetboil Flash, fotený na malej skale v prírode
Malý, praktický, varič i najmenšia kartuša (na fotke stredne veľká) sa zmestí dovnútra. Dobre sa drží a z boku farebný indikátor ukazuje, či už voda vrie. Pekné a praktické.

Ak chcete vedieť viac, odporúčam profesionálnu recenziu Jetboilu na hikingu – testovali ho, merali v rôznych podmienkach a dozviete sa toho oveľa viac. Iba môžem potvrdiť, že som s ním veľmi spokojní. A viac o túre v Rumunsku sa môžete dozvedieť v tomto článku.

Hrebeň rumunského Fagaráša počas testu batha Bergans Helium a variča Jetboil Flash
Štvrtý deň na hrebeni rumunského Fagaráša.

p.s: Keďže keď som mal hlad, tak som varil a nefotil. Zároveň som vtedy netušil, že budem o variči písať recenziu a tak vlastnú fotografiu variču nemám.

Viac o mojej turistickej výbave sa dočítate v tomto článku.

Text a fotografie: Michal Knitl