Farebný svet (kniha)

Cestopis „Farebný svet“ od Michala Knitla (zakladateľa OZ Cestou necestou) je o putovaní 6 mesiacov krížom-krážom v Indii, 66 dňov a takmer 600 prešlapaných kilometroch v nepálskych Himalájach a 3 týždňoch s úžasnými ľuďmi v Bangladéši. Obsahuje 256 strán (192 textová časť, 64 farebné fotografie). Cesta sa udiala v termíne od 24.10.2011 do 26.7.2012 a nadväzovala na 6 mesačné putovanie cez Strednú Áziu, ktorá je zvečnená v cestopise Hodvábny vietor.

[vc_raw_html]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[/vc_raw_html]

Z Kábulu prilietam do Indie. Dozviete sa o tom, ako s kamarátkou Hankou dobíjame Ladakh, o návštevách budhistických chrámov a tiež zápisky zo sedem dňového kurzu o budhizme. Tam stretávam Rumunku, vďaka ktorej sa dostávam na tradičnú svadbu v Rajastane. Dcéra zlatníka stretáva syna predajcu diamantov až počas štvrtého a posledného dňa ich svadobného obradu. A pritom žiari šťastím. Prekrásny Tai Mahal, návrat do McLeod Ganju – mesta s najpríjemnejšou atmosférou v celej Indii. Vianoce v ašráme a silvestrovský výstup v Himálajach s výhľadom na 7000 metrov vysokú Nanda Devi. Drtičky kameňa i dnešnej dobe stále kladivkom drvia veľké kamene na malé a budujú nové cesty. Semiačka budhistického učenia zasievam počas 32. Kalačakry – učenia dalajlámu o najvyššej tantre. Cez Kalkatu a festival baulov – muzikantov, ktorí žijú iba z hudby a môžu prijímať dary a jedlo iba aby prežili daný deň, a tak každý deň je pre nich novým a novým trápením, a festivale Ganga Sagar Mela, druhom najväčšom festivale na svete, kde nahí svätí muži vyváľaní v popole dávajú požehnanie s perami páva a niektorí aj s tmavými slnečnými okuliarmi, smerujem na juh cez Gou do Keraly. Pozorujem úžasné theyyam, pri ktorom sa bežní ľudia stávajú bohmi, tradičné bojové umenie kalaripayattu a kúpeme sa nádherných plážach, kde ma vlny plieskajú o dno. Švihom počas niekoľkých dní sa presúvam do Arunachalu Pradesh, jediného štátu Indie, do ktorého treba povolenie, kde s Nasťou z Ukrajiny a s mníškami v ženských kláštoroch oslavujeme príchod nového tibetského roku a absolvujeme malú túru v miestach, kde dalajláma utiekol z Tibetu. Vo vedľajšom údolí ženy s tetovaním a štupľami v nose vyznávajú náboženstvo Slnka a Mesiaca. Pokračujem do hôr a oblasti ľudí tibetského pôvodu a absolvujem kóru – modlitebný okruh okolo Dewakoty. V štáte Meghalaya obdivujem úžasné prastaré mosty nad rieky vytvorené usmernením koreňov stromov, v Nagalande oslavy bývalých lovcov lebiek. V Asáme oslavujú Nový rok tancom Bihu, v Shillongu dievčatá kmeňa Khasi chodením rýchlosti slimáka s dvíhaním iba končekov prstov na nohách.
V Nepále sa vyhýbam kontrolám a robím 18 dňový okruh okolo Kančendžongy, tretej najvyššej hory sveta. Rok cestovania oslavujem priamo pod jej južnou stenou, v stane za hustého sneženia. V Káthmandu stretávam Gábora a Eszter, s ktorými sa vydávam na ešte dlhšiu túru. Ideme v opačnom smere ako sme chceli. V celom Nepále sú štrajky. Z Pokhary kráčame cez Dhorpatan, Dolpo, jazero Phoksundo, sedlo Kagmara La až do Jumly, z ktorej sa vraciam do Káthmandu cestou, ktorou ani domáci radi nechodia. Desaťdňová meditácia vippasana mi končí aj s vízami. Hranicu prekračujem o deň neskôr a pokračujem priamo do Bangladéša.
Ľudia v krajine, ktorá je len o niečo väčšia ako bývalé Československo a žije v nej cez 150 miliónov ľudí, ma prekvapujú svojou pohostinnosťou. Pripomínajú mi Irán. Nie je to náhoda. Sú moslimovia. Pár ďalších plánov nevyšlo a vnútorne cítim, že je čas ísť domov. Presúvam sa späť do Dillí a po necelých 15 mesiacoch sa vraciam domov.

Posledných 60 výtlačkov je dostupných už iba poštou priamo od autora alebo aj pri osobnom vyzdvihnutí v Bratislave.

, ,